Česky:Kohoš žluťuchovitý |
Latinsky:Caulophyllum thalictroides |
Slovensky:Kaulofylum žltuškovité |
Kohoš žluťuchovitý (Caulophyllum thalictroides) je rostlina, která produkuje malé tmavě modré bobule, které jsou jedovaté. Proto je při používání této rostliny třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Léčivé účinky
- Používá se jako lék žen, zejména během a po porodu (k posilování kontrakcí a svalové síly v děloze).
- Má relaxační účinky.
- Zmírňuje úzkost.
- Pomáhá při menstruačních potížích.
- Léčí močové infekce.
- Má protizánětlivé účinky.
- Používá se k léčbě artritidy a dny.
- Odstraňuje revmatické bolesti a křeče v žaludku.
- Používá se při kašli a astmatu.
Použití a přípravky
V bylinné medicíně se používají kořeny a oddenky.
- Kořeny jsou tvrdé a mohou vyrůst až do délky 10 cm. Sbírají se na konci léta, kdy mají nejbohatší obsah důležitých složek.
- Oddenky jsou žlutavě hnědé zvenku a bělavě žluté uvnitř. Mají sladkou a zároveň hořkou chuť. Jsou k dispozici jako standardizovaný extrakt nebo tekutý extrakt.
Rostlina obsahuje látky baptifolin, anagyrin, magnoflorin, taniny, saponiny, pryskyřice, kaučuk, citronellol, kyselinu fosforečnou, fytosterol a škrob.
Kohoš byl kdysi rozsáhle využíván jako léčivá bylina několika původními americkými kmeny a mnoho z použití bylin bylo brzy převzato evropskými osadníky.
O kohoši
Kohoš žluťuchovitý (Caulophyllum thalictroides) je vytrvalá bylinná rostlina původem z východní USA a Kanady. Roste v bohaté vlhké půdě poblíž vody. Kohoš je pomalu se rozvíjející rostlina patřící do čeledi Berberidaceae. Může vyrůst až do výšky jednoho metru. Má jednoduchý kmen s listy, které jsou velké a trojlaločnaté.
Malé žlutohnědé až fialové květy se objevují v klastrech od května do června. Ovoce jsou malé tmavě modré bobule, které jsou jedovaté.
Kohoš by neměl být zaměňován s ploštičníkem hroznatým (Actaea racemosa). Oba používali domorodí Američané a evropští osadníci pro zdravotní stav žen.
Dávkování a podání
Kohoš není bylinka vhodná pro samoléčbu a měla by být podána pouze pod dohledem profesionálního poskytovatele zdravotní péče nebo licencovaného bylinkáře.
Potenciální vedlejší účinky
Existuje mnoho vážných bezpečnostních problémů s touto rostlinou. Bobule jsou jedovaté.
Kořen může dráždit sliznice a listy a stonky mohou způsobit podráždění kůže.
Nežádoucí účinky spojené s podáváním bylinné látky mohou zahrnovat bolest na hrudi, podráždění trávicího traktu, těžký průjem, křeče, vysoké hladiny glukózy v krvi a vysoký krevní tlak.
Přípravky obsahující kohoš mohou ovlivnit ženský menstruační cyklus a mohou měnit časový rozvrh přírody, pokud jde o porod.
Přestože bylinka byla po staletí používána k vyvolání kontrakcí dělohy, je nyní známo, že obsahuje alkaloidy, které mohou být pro plod toxické. Proto se doporučuje, aby byliny nebyly užívány těhotnými a kojícími ženami.
Kohoš může interagovat s jinými bylinami a konvenčními léky, jako jsou léky na srdce a krevní tlak. Proto je bylina kontraindikována u pacientů se srdečním onemocněním.