Kohoš žluťuchovitý

Česky:
Kohoš žluťuchovitý
Latinsky:
Caulophyllum thalictroides
Slovensky:  
Kaulofylum žltuškovité

Kohoš žluťuchovitý (Caulophyllum thalictroides) je rostlina, která produkuje malé tmavě modré bobule, které jsou jedovaté. Proto je při používání této rostliny třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Česky: Kohoš žluťuchovitý Latinsky: Caulophyllum thalictroides Slovensky: Kaulofylum žltuškovité

Léčivé účinky

 • Používá se jako lék žen, zejména během a po porodu (k posilování kontrakcí a svalové síly v děloze).
 • Má relaxační účinky.
 • Zmírňuje úzkost.
 • Pomáhá při menstruačních potížích.
 • Léčí močové infekce.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Používá se k léčbě artritidy a dny.
 • Odstraňuje revmatické bolesti a křeče v žaludku.
 • Používá se při kašli a astmatu.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají kořeny a oddenky.

 • Kořeny jsou tvrdé a mohou vyrůst až do délky 10 cm. Sbírají se na konci léta, kdy mají nejbohatší obsah důležitých složek.
 • Oddenky jsou žlutavě hnědé zvenku a bělavě žluté uvnitř. Mají sladkou a zároveň hořkou chuť. Jsou k dispozici jako standardizovaný extrakt nebo tekutý extrakt.

Rostlina obsahuje látky baptifolin, anagyrin, magnoflorin, taniny, saponiny, pryskyřice, kaučuk, citronellol, kyselinu fosforečnou, fytosterol a škrob.

Kohoš byl kdysi rozsáhle využíván jako léčivá bylina několika původními americkými kmeny a mnoho z použití bylin bylo brzy převzato evropskými osadníky.

O kohoši

Kohoš žluťuchovitý (Caulophyllum thalictroides) je vytrvalá bylinná rostlina původem z východní USA a Kanady. Roste v bohaté vlhké půdě poblíž vody. Kohoš je pomalu se rozvíjející rostlina patřící do čeledi Berberidaceae. Může vyrůst až do výšky jednoho metru. Má jednoduchý kmen s listy, které jsou velké a trojlaločnaté.

Malé žlutohnědé až fialové květy se objevují v klastrech od května do června. Ovoce jsou malé tmavě modré bobule, které jsou jedovaté.

Kohoš by neměl být zaměňován s ploštičníkem hroznatým (Actaea racemosa). Oba používali domorodí Američané a evropští osadníci pro zdravotní stav žen.

Dávkování a podání

Kohoš není bylinka vhodná pro samoléčbu a měla by být podána pouze pod dohledem profesionálního poskytovatele zdravotní péče nebo licencovaného bylinkáře.

Potenciální vedlejší účinky

Existuje mnoho vážných bezpečnostních problémů s touto rostlinou. Bobule jsou jedovaté.

Kořen může dráždit sliznice a listy a stonky mohou způsobit podráždění kůže.

Nežádoucí účinky spojené s podáváním bylinné látky mohou zahrnovat bolest na hrudi, podráždění trávicího traktu, těžký průjem, křeče, vysoké hladiny glukózy v krvi a vysoký krevní tlak.

Přípravky obsahující kohoš mohou ovlivnit ženský menstruační cyklus a mohou měnit časový rozvrh přírody, pokud jde o porod.

Přestože bylinka byla po staletí používána k vyvolání kontrakcí dělohy, je nyní známo, že obsahuje alkaloidy, které mohou být pro plod toxické. Proto se doporučuje, aby byliny nebyly užívány těhotnými a kojícími ženami.

Kohoš může interagovat s jinými bylinami a konvenčními léky, jako jsou léky na srdce a krevní tlak. Proto je bylina kontraindikována u pacientů se srdečním onemocněním.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty