Klikva velkoplodá

Česky: 
Klikva velkoplodá
Latinsky:  
Vaccinium macrocarpon
Slovensky: 
kľukva veľkoplodá

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) je známá pro své plody po celém světě. U nás ji známe také pod označením „americká brusinka“.

Česky: Klikva velkoplodá Latinsky: Vaccinium macrocarpon Slovensky: kľukva veľkoplodá

Léčivé účinky

  • Působí jako prevence a léčba infekcí močových cest.
  • Zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.
  • Antioxidanty obsažené v brusinkách mohou zpomalit stárnutí.
  • Může snížit růst rakoviny.
  • Má antibakteriální vlastnosti.
  • Používá se na vysoký cholesterol.
  • Může snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi a podpořit zdraví srdce.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají plody této rostliny, zvané brusinky.

  • Plody se používají v různých potravinách a nápojích.
  • Jsou součástí doplňků stravy ve formě čajů, tobolek a tablet.
  • Nápoje se pohybují od 100 % neslazené brusinkové šťávy až po koktejly s vysokým obsahem cukru a nízkým množstvím brusinkové šťávy. Dávejte tedy pozor na to, co kupujete.

O klikvě

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) pochází z východní a severozápadní Severní Ameriky. Je také naturalizována v některých částech Evropy s vhodným klimatem. Patří mezi trvalé rostliny, pochází z čeledi Ericaceae. Dalšími členy této rodiny jsou borůvky a brusinky.

Stále zelené listy jsou umístěny střídavě. Listy se vyvíjejí ze světle zelené a hnědé barvy, a když jsou mladé, jsou lesklé a tmavě zelené. Květy mají světle růžovou barvu a objevují se v polovině léta v klastrech po čtyřech nebo po pěti. Rostlina preferuje plné slunce nebo polostín a může růst v dobře odvodněné i v neustále vlhké půdě. Může odolat extrémní zimě.

Jak brusinky léčí infekci močových cest?

Mechanismus není plně pochopen, ale mnoho testů in vitro (test ve zkumavce) ukázalo, že proanthokyanidiny obsažené v brusinkách mohou inhibovat bakterie E. coli, která je zodpovědná za 70-80 % všech infekcí močových cest, které se drží na buňkách močové trubice. Tato adheze bakterií je nezbytným prvním krokem předtím, než jsou schopny nakazit infekci.

Vzhledem k tomu, že neošetřená infekce močového měchýře může vést k závažnější infekci ledvin, je třeba konzultovat s lékařem, pokud jsou zpozorovány příznaky jako časté a bolestivé močení a nutkání k močení.

Dávkování a aplikace

Typická dávka komerčního brusinkového extraktu jako byliny je dvě tobolky o objemu 400 mg, jedna ráno a jedna večer. V každém případě je ale třeba dodržovat pokyny výrobce.

Několik sklenic čisté brusinkové šťávy, do které není přidáno mnoho cukru, může být užíváno jako náhrada za kapsle.

Potenciální vedlejší účinky

Jíst brusinky a pít brusinkový džus je obecně považováno za bezpečné a bez rizika závažných vedlejších účinků.

Nicméně, brusinky mají laxativní účinek a nadměrné požití může způsobit průjem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů