Kassie pravá

Česky:  

Kassie pravá
Latinsky:  

Senna alexandrina
Slovensky:

Senna

Kassie pravá (senna alexandrina) je také známá pod názvem senna. Patří mezi bylinky, které se obecně používají pro své laxativní vlastnosti. Funguje tak, že interaguje s bakteriemi v zažívacím traktu, což má za následek střevní kontrakce. Tyto kontrakce jsou způsobeny antrachinonem obsaženým v kassii.

Česky: Kassie pravá Latinsky: Senna alexandrina Slovensky: Senna

Léčivé účinky

  • Má laxativní účinky.
  • Používá se při zácpě.

Použití a přípravky

Z rostliny se pro laxativní účinky využívají listy a lusky, přičemž lusky jsou méně účinné než listy. Rostlina byla v Indii používána po tisíce let jako projímadlo.

Kassie pravá obsahuje glykosidy, které jsou skupinou organických sloučenin, jež se běžně vyskytují v rostlinách. Tyto sloučeniny fungují jako projímadlo tím, že vyhlazují svaly, protože trávící se potraviny se pohybují skrz střeva. Tento proces je způsoben řetězcem mastných kyselin, které podporují trávení, fermentaci a úspěšnou konverzi glykosidů na čisticí činidlo.

Kassie je obecně používána osobami trpícími zácpou. Pro úlevu by měl člověk užívat ½ čajové lžičky kapaliny nebo jednu 50 až 100 mg tobolku nebo tabletu. Po užití přípravku kassie by mělo dojít k vyprázdnění během šesti až dvanácti hodin. K dispozici je také čaj, ale protože kassie má přirozeně nepříjemnou chuť, je dobré míchat čaj z této rostliny s jinou příchutí čaje.

Kassie je složka komerčního laxativního čípku Senokot. Čípky se vkládají do konečníku pro úlevu od zácpy.

Může se nacházet ve formě:

  • kapslí a tablet,
  • čajových sáčků a sypaných čajů,
  • taktéž i ve formě tekutých extraktů.
  • Nezředěný sušený kořen se nachází v obchodech se zdravou výživou.

Čaje z kassie se připravují z listů rostliny. Tento čaj můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo si jej připravit z čerstvých listů – listy se zalijí horkou vodou a nechají se asi 10 minut odstát. Nebo se taktéž dají ponořit na 10 až 12 hodin do studené vody, v takovém případě se ale uvolní méně pryskyřice, takže čaj nemusí být dostatečně účinný. Ať už si vyberete kteroukoli metodu, zácpu byste měli odstranit do 12 hodin od užití – je proto vhodné užívat kasii před spaním, aby k vyprázdnění došlo ráno.

Dalším běžným přípravkem je vařit 100 gramů čajových lístků v destilované vodě s 5 gramy čerstvého zázvoru, který byl nakrájen. Zakryjte a luhujte po dobu 15 minut, slijte a pijte horké. Další byliny, které doplňují kasii, jsou máta a fenykl.

O kassii

Kassie pravá (senna alexandrina) se nachází v mnoha tropických zemích po celém světě. Patří mezi cévnaté rostliny řádu bobotvarých. Roste v tropických oblastech a produkuje nápadné žluté nebo růžové květy. Pro svůj vzhled je kasie často pěstována jako okrasná rostlina. Květy jsou uspořádány v jednoduchých hroznech.

Kassie pravá patří mezi stromy. Plody této rostliny jsou válcovité nepukavé lusky, které se stejně jako listy využívají v medicíně. Lusky obsahují velké množství semen.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty