Kananga vonná – Ylang Ylang

Česky: 

Kananga vonná
Latinsky: 

Cananga odorata
Slovensky:

Kananga voňavá

Kananga vonná (Cananga odorata) je známější pod svým názvem Ylang Ylang. Z květů této rostliny se připravuje velmi populární aromatický olej. Kananga vonná je strom z tropických lesů.

Léčivé účinky

Kananga vonná – Ylang Ylang, Autor: User:B.navez – Réunion Island, CC BY-SA 3.0, Odkaz
  • Má aromaterapeutické účinky – snižuje napětí a úzkost.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Zvyšuje ostražitost a pozornost.
  • Pomáhá zlepšovat kvalitu pokožky (léčba akné, suchá či mastná pleť).
  • Má antidepresivní účinky.
  • Působí jako afrodiziakum.

Použití a přípravky

Z tropického stromu Ylang Ylang se používají zejména květy, ze kterých se připravuje esenciální olej. Tento olej obsahuje 161 individuálních sloučenin. Mezi jeho hlavní složky patří: methyl benzoát, 4-methylanisol, benzylbenzoát, isokaryofylén, germacren, alfa-farnesen, cadinen ad.

Ylang Ylang olej je extrahován z květů metodou vody nebo vodou a parní destilací. Esenciální olej má vůni, která je popsána jako ovocná, štiplavá, sladká a květinová.

Stejně jako všechny esenciální oleje může být přípravek Ylang Ylang inhalován, přidán do vody do koupele nebo aplikován na kůži, pokud je nejdříve zředěn jakýmkoli jiným olejem (olivovým, avokádovým, kokosovým). Dejte ale pozor: pokud používáte olej Ylang Ylang nadbytečně, může způsobit bolest hlavy. Ylang Ylang je velmi silný olej, může vyvolat také alergie. Používejte jej proto pouze v malých množstvích.

Díky své dominantní vůni se využívá také jako častá složka parfémů a v kosmetice.

Kontraindikace:

Používání oleje z ylang-ylang ve vysokých koncentracích může u některých lidí způsobit bolesti hlavy. Je třeba zabránit kontaktu s očima. Přípravky z této rostliny by neměly užívat těhotné ženy.

O Ylang Ylang

Kananga vonná (Canaga odorata) neboli Ylang Ylang je tropický strom, jehož krásné žluté květiny slouží na výrobu tolik známého esenciálního oleje. Produkce tohoto oleje začala na Filipínách okolo roku 1860 a dodnes se z těchto filipínských lesů vyváží esenciální olej. Kananga pochází právě z deštných pralesů Indonésie a zejména Filipín.

Kananga vonná patří do čeledi láhevníkovitých (Annonaceae). Název Ylang Ylang je odvozen z tagalského ilang (= divočina), ilang-ilan (=vzácný). Tento strom dosahuje výšky až 12 m a jeho růst je oproti běžným stromům velice rychlý – za jeden rok zvládne kananga vyrůst až o 5 m. Květy tohoto stromu jsou z něj to nejdůležitější – šíří omamnou vůni. Jsou svěšené a mají šest úzkých okvětních lístků. Pokud nejsou květy sklizeny, tvoří se z nich černé bobule, které jsou pochoutkou pro mnohé ptáky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty