Kakost skvrnitý

Česky:

Kakost skvrnitý
Latinsky: 

Geranium maculatum
Slovensky:

pakost škvrnitý

Kakost skvrnitý (Geranium maculatum) se používá jako přírodní lék na řadu zdravotních problémů už celá staletí. Mnoho lidí pěstuje tuto květinu v zahradě, aniž by si uvědomili potenciální léčebné síly, které rostliny mají, když se používají jako bylinky.

Léčivé účinky

Česky: Kakost skvrnitý, Latinsky: Geranium maculatum, Slovensky: pakost škvrnitý
 • Uklidňuje zažívací trakt.
 • Je užitečný jako prevence a léčba častého průjmu.
 • Snižuje také množství zánětů močového měchýře.
 • Léčí příznaky spojené s Crohnovou chorobou.
 • Snižuje zánětlivost.
 • Přispívá ke zdraví pokožky – odstraňuje zarudnutí a další kožní problémy.
 • Při lokálním použití léčí také hemoroidy.
 • Prášek z této rostliny se používá k léčbě ran.

Použití a přípravky

Kakost skvrnitý se používá jako přírodní lék, ale také jako okrasná květina. V minulosti se používala zejména syrová rostlina. Stejně jako u mnohých ostatních bylinek, je léčivá síla kakostu zejména v jeho kořenech. V lidové medicíně byla tato rostlina používána k zastavení abnormálního krvácení, včetně menstruačních a děložních potíží.

 • V dnešní době se kakost skvrnitý prodává ve formě doplňků stravy pro snadnější začlenění do stravy.
 • Nejčastější formou užívání kakostu je ve formě kapslí.
 • Z kakostu je možné připravit si také čaj.
 • Při užívání kakostu ve formě tinktury je třeba dbát zvláštní opatrnosti. Obecně platí, že se užívá ½ čajové lžičky dvakrát denně.
 • Kořen se sbírá před vykvetením rostlin, protože tehdy obsahuje nejvíce účinných látek.

Kontraindikace:

Kakost není doporučeno užívat během těhotenství, kojení a při přecitlivělosti na rostlinu.

O kakostu

Kakost skvrnitý (Geranium maculatum) je původem ze severovýchodní části Spojených států, kde bylinka byla používána jako přírodní lék po celá staletí. Rostlina obsahuje malé květiny v různých barvách. Dorůstá výšky až dvou metrů.

Má tmavě zelené listy a nápadné květy, které se zbarvují v odstínech růžové a fialové barvy (od světle růžové až po temnou fialovou). Kakost skvrnitý kvete od dubna do června, ve výjimečných případech až do podzimu. Kakostů existuje v dnešní době více než 300 druhů. Liší se velikostí a zbarvením, ale také svými léčivými účinky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů