Česky:Kafrovník lékařský |
Latinsky:Cinnamomum camphora |
Slovensky:Gáfrovník lekársky |
Kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora) je druhem asijského stromu. Tchajwan je stále největším producentem přírodního kafru, na druhém místě je Japonsko.
Léčivé účinky
- Používá se k odstranění revmatických bolestí, artritidy a bolesti svalů.
- Odstraňuje podlitiny a modřiny.
- Léčí akutní nebo chronickou pneumonii a bronchitidu.
- Lokálně se užívá k léčbě akné a oparů.
Použití a přípravky
Ze stromu se pro léčivé účinky využívá kafr. Je to bílý krystalický keton, také známý jako 2-bornanon. Tato látka se získává ze všech částí stromu Cinnamomum camphora. Je nerozpustný ve vodě, ale rozpustný v alkoholu a olejích. Dodává se ve třech odrůdách, bíle žluté a hnědé. Pouze bílá je použita léčebně, jelikož ostatní dvě jsou toxické.
Kafr lze také získat z některých dalších příbuzných stromech v čeledi vavřínů, jako je například východoafrický kafr (Ocotea usambarensi) nebo z rostlin zcela odlišných rostlinných rodů, jako je bornejský kafr (Dryobalanops aromatica).
Aktivní složka a látky: Listy obsahují přibližně 1 % esenciálního oleje, zatímco dřevo obsahuje asi 3 %. Éterický olej obsahuje 10-15 % 2-bornanonu.
- Všechny části kafru mají sekreční buňky, které obsahují těkavý olej. Tento olej krystalizuje při kontaktu se vzduchem.
- V minulosti byl celý strom využíván při těžbě ropy, obvykle ze stromů, které měly nejméně 50-60 let.
- Dnes se používají pouze listy, které umožňují opakující se sklizeň.
- Aromatické listy lze sklízet třikrát až čtyřikrát ročně.
- Používá se také jako rozpouštědlo průmyslových nátěrových hmot a laků, jako vůně v čisticích prostředcích, mýdlech, dezinfekčních prostředcích a čisticích prostředcích pro domácnost.
- Navíc se používá při výrobě elastické a extrémně hořlavé látky, která je vyráběna směsí nitrocelulózy a kafru.
- Používá se v krémech a mastech pro revmatické a jiné bolesti kloubů a svalů.
- Používá se také jako odpuzovač hmyzu.
O kafrovníku
Kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora) je původem z jižních ostrovů Japonska a Tchajwanu, kde vytváří majestátní lesy. V Číně také rostou divoce. Dnes je pěstován v mnoha zemích s tropickým a subtropickým klimatem, zejména v Indii, na Srí Lance, v Egyptě, na Madagaskaru, v Jižní Africe a USA.
Kafrovník je členem Lauraceae. Jedná se o stálezelený strom, který dosahuje až 40 metrů výšky a dosahuje stáří více než 1000 let. Má široký rozložený baldachýn a krátký, tlustý kmen s obvodem až 5 metrů. Kůra je drsná a šedohnědá a listy jsou střídavé a lesklé. Na větvích se nacházejí hvězdokupy malých žlutých a bílých květů a následně černé ovoce, které obsahují jedno malé kafrové semeno.
Historie
Kafrový olej byl během staletí používán a extrahován z různých druhů rostlin.
Ve staré Číně byl kafrovník používán hlavně pro své dřevo, protože Číňané nikdy nezvládli umění extrahovat olej, který používali jako prostředek na balzamování, ale místo toho dováželi pro tento účel bornejský kafr (Dryobalanops aromatica). Tento kafr byl ve středověku také jediný kafr dostupný v Evropě.
Různé druhy esenciálních olejů
Esenciální olej je extrahován z listů parní destilací. Esenciální olej se odstraní stlačením nebo odstředěním a zbývající surový kafr se pak vyčistí sublimací. Při destilačním procesu silice se oddělují tři frakce. Ty jsou známy jako bílý, hnědý a žlutý kafr.
- Bílý olej obsahuje cineol, pinen, terpineol, mentol a thymol, ale žádný safrol. Hnědá odrůda obsahuje až 80 % safrolu a některé terpenoidy. Žlutá odrůda obsahuje především safrol, seskviterpen a seskviterpenový alkohol.
- Bílá je nejlehčí frakce s nejnižším bodem varu, pak hnědá následovaná žlutou jako nejtěžší.
- Hnědé a žluté odrůdy by nikdy neměly být používány terapeuticky, ať už vnitřně nebo externě, protože jsou velmi toxické. Bílá může být použita pro léčebné účely, většinou externě, ale s opatrností.
Léčivé použití kafru v minulosti
Dříve byl kafr použit jako prostředek k odstranění podlitin, ran, zánětu, dny a revmatických kloubů a vnitřně k léčbě hysterie, epilepsie a onemocnění souvisejících se srdcem.
Navíc se používal ve formě kadidla jako léčba astmatu, bronchitidy, emfyzému a dalších respiračních onemocnění.
Až do 50. let 20. století se používal jako stimulant a byl podáván jako léčba pro zhroucení a mdloby.
Terapeutické dávky
Kafr jako bylinný přípravek je nyní k dispozici především jako olej, ve kterém byla čistá krystalická forma rozpuštěna v olivovém oleji, podzemnicovém oleji nebo jiném neutrálním základním oleji.
Pro externí aplikaci je v koncentraci 3 až 11 %.
Nežádoucí účinky a interakce
Pokud jsou výrobky obsahující kafr (3 až 11 %) správně používány dle pokynů výrobce, jsou rizika vedlejších účinků minimální.
Kafr může u některých lidí vyvolat vyrážku nebo alergické reakce.
Nadužívání může způsobit podráždění pokožky. Na otevřených ranách nebo popáleninách by neměly být žádné produkty obsahující kafr používány. Všechna interní použití byliny nejsou doporučována.
Při konzumaci může způsobit zvracení, palpitace, křeče, delirium, halucinace a dokonce i smrt.
Děti a těhotné nebo kojící ženy by neměly tuto bylinu používat.