Juvie ztepilá

Česky: 

Juvie ztepilá
Latinsky: 

Bertholletia excelsa
Slovensky:  

Juvia štíhla

Pod názvem juvie ztepilá si mnozí z nás nepředstaví nic. Její plody ale zná každý. Říká se jim para ořechy a jsou tradičními vánočními oříšky.

Léčivé účinky

Juvie ztepilá – para ořech, Autor: Nando cunhaVlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz
  • Je zdrojem zdravých tuků, které jsou důležité pro podporu zdraví mozku.
  • Pomáhá snižovat „špatný cholesterol“.
  • Zvyšují „dobrý cholesterol“.
  • Napomáhají předcházet onemocnění koronární arterie a mrtvici.
  • Podporují zdraví pokožky.
  • Napomáhají udržení integrity buněčných membrán.
  • Působí jako prevence koronárních onemocnění, cirhózy jater a mnoha forem rakoviny.

Použití a přípravky

Plody juvie ztepilé jsou bohaté na bílkoviny, tuky a další důležité živiny. Přestože jsou vysoko kalorické, obsahují spoustu vitamínů, antioxidantů a minerálů, ze kterých vyplívají léčivé účinky para ořechů.

Para ořechy se skládají ze 70 % z tuku a ze 17 % z bílkovin. Většina těchto tuků tedy tvoří „zdravé tuky“, které obecně bojují proti vzniku nezdravé hladiny cholesterolu.

Konzumují se plody této rostliny, které tvoří obrovské ovoce, skládající se z 12 až 25 para ořechů.

O juvii

Juvie ztepilá, známá pod názvem Bertholletia excelsa nebo také jako brazilský ořech, je přírodní zázrak amazonského deštného pralesa. A i když se jim říká brazilské ořechy, vyskytují se i v jiných částech jižní Ameriky, jako je Bolívie, Kolumbie, Peru, Venezuela a Guyana. Ve skutečnosti je největším producentem para ořechů právě Bolívie.

Téměř výhradně, lze stromy juvie ztepilé nalézt v hojnosti v nezaplavených lesních oblastech Jižní Ameriky. Tento velkolepý strom je jedním z největších stromů v amazonském deštném pralese. Vyrůstá až do výšky 50 metrů a dosahuje stáří mezi 500 do 700 lety. Každý zralý strom tvoří ovocné lusky, velké loupané ovoce, které spadá ze stromů. Každé ovoce obsahuje 12 až 25 para ořechů, což je část stromu, kterou lidé používají pro různé zdravotní a kuchařské účely.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty