Jírovec maďal

Jírovec maďal, latinsky Aesculus hippocastanum je středně vysoký strom, patřící do čeledí kaštanovité. Jeho dlouhé řapíkaté listy jsou 7 – 9 četné, dlanitě složené. Květy vytváří kuželovitou latu vijanů, obsahují pětilaločnatý kalich a korunu skládající se ze čtyř až pěti volných, bíle zbarvených plátků s červenou a žlutou skvrnkou. Tento strom kvete v květnu a jeho plod je ostnatý, uvnitř se nachází tobolka – kaštan. Strom Jírovec maďal může být až 25 metrů vysoký.

jírovec maďal

Výskyt

Jírovec maďal pochází z malé oblasti v Makedonii, k nám se dostal v 18. století a v dnešní době je hojně rozšířen v parcích a zahradách. Patří mezi nejkrásnější stromy.

Léčivé účinky

 • zvyšuje pevnost cévních stěn a rychlost krevního oběhu
 • má antisklerotické účinky
 • používá se při angíně, zánětu hrtanu
 • má svíravé účinky a zastavuje krvácení
 • používá se při bronchitidě, černém kašli, rakovině, tuberkulóze
 • tlumí svědění ekzémů
 • podporuje vylučování přebytečné vody v těle

Zajímavost

 • Jírovec je opleten i pověstmi, z nichž jedna praví, že člověk by jej měl nosit neustále u sebe v kapse, protože chrání před zlými silami.
 • Hlavní město Ukrajiny – Kyjev má květ kaštanu jako symbol.
 • Pro zvířata jsou plody – kaštany výbornou potravou, protože obsahují zhruba 10% proteinů.
 • Je znám i pod názvem Kaštan koňský.

Lékařství

Přípravky ze semen tohoto stromu se osvědčily při léčbě křečových žil, zánětů žil, bércových vředů, hemeroidů a trombóz. Taktéž je využíván pro léčbu menstruačních poruch, některých forem migrén, poruch sítnice a při degeneraci očního pozadí ve vyšším věku.

Dále se využívá při regabilitační léčbě náhlých mozkových příhod. Čaj ze spařených květů má protizánětlivé účinky. Listy jsou součástí směsí, které se používají při hypetrofii prostaty ve vyšším věku. Hojně se využívá v homeopatii – esence z čerstvého materiálu jako je kůra, loupaná semena a květy.

Sběr

Sbírají se již dostatečně zralé plody jírovce – kaštany.

Bylinkové kapky na posílení srdce a oběhového systému

 • 4 velké květy kaštanu
 • 8 dl kvalitního lihu (alespoň 60 %)

Květy nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme lihem. Necháme dva týdny uležet, přitom denně protřepáváme. Poté přecedíme, přelijeme do tmavé lahve a užíváme. Dávkování je 3x denně 25 kapek – rozpouštíme ve sklenici vlažné vody. Maximální doba užívání je dva měsíce, poté musí následovat měsíční přestávka.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu. Kvůli nedostatku vhodných dat by té té bylince měly vyhnout i těhotné a kojící ženy. Vzácně se může objevit podráždění kůže, nevolnost a podráždění žaludku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů