Jaterník podléška

Česky:

Jaterník podléška
Latinsky:

Anemone hepatica
Slovensky:

pečeňovník trojlaločný

Jaterníky podléška (Anemone hepatica) mají dlouhou historii použití jako léčivé rostliny, zejména pro jaterní onemocnění – odtud také jejich název.

Léčivé účinky

Česky: Jaterník podléška, Latinsky: Anemone hepatica, Slovensky: pečeňovník trojlaločný
  • Používají se zejména pro onemocnění s játry.
  • Urychlují léčbu ran a odstraňují kožní problémy.
  • Mají protizánětlivé a expektorační vlastnosti.
  • Podporují imunitní systém.
  • Posilují stěny cév.
  • Rozkládají glukózu během trávení.

Použití a přípravky

Léčivou součástí těchto rostlin jsou jejich listy. Měly by být sklízeny, zatímco je rostlina ještě v květu a sušeny na stinném místě.

Primární složky obsažené v jaterníkách zahrnují flavonoidy a saponiny. Saponiny se také vyskytují v řadě více známých léčivých bylin včetně ženšenu, sóji a cibule. Saponiny vykazují imunomodulační, protizánětlivé a expektorantní vlastnosti.

Rostlina musí být před použitím opatrně připravena, protože čerstvá rostlina obsahuje prekurzor ranunculinu, který produkuje protoanemonin v kontaktu s kůží a sliznicemi. Tyto sloučeniny mohou způsobit puchýře, které se pomalu uzdravují. Po požití nezpracované rostliny následuje závažné podráždění trávicího traktu.

  • Jaterníky se používají ve formě nálevů a extraktů.
  • Dále pak se tyto rostliny suší. Dávkování by nemělo překročit 3,8 gramu (4 čajové lžičky sušené rostliny).
  • Z rostliny se vyrábí také kapsle a tablety.

O jaternících

Jaterníky (Anemone hepatica) preferují opadavé lesy s hlinitou půdou, ale je možné je nalézt také v jílovitých a vápenných půdách a pastvinách. Původ této rostliny je ve východní části Spojených států, od severní Iowy až po jižní Floridu. Typicky nížinná rostlina byla zaznamenána v pohoří Allegheny. Na asijském a evropském kontinentu existuje mnoho druhů játrovek. Jedna z nich má svůj původ v Japonsku.

Jaterníky jsou odolné rostliny. Vyžadují dobré odvodnění, ale mohou přežít ve většině půd, které splňují tento požadavek. Na rozdíl od jiných léčivých bylin preferuje tuto bohatou, porézní půdu a přístřeší, a proto bohatě roste zejména v nížinných listnatých lesích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty