Jarmanka větší

 

Česky:  

Jarmanka  větší
Latinsky:  

Astrantia major
Slovensky: 

Jarmanka väčšia

Jarmanka dnes mezi příliš známé bylinky nepatří, přesto vám však může pomoci se žaludečními problémy nebo ekzémy. A uplatní se i jako okrasná rostlina na venkovských zahrádkách a všude tam, kde potřebujete vyplnit prázdné plochy.

bylinka jarmanka
Zdroj foto: pixabay

Léčivé vlastnosti

  • Používá se při oligurii (vylučování nedostatečného množství moči)
  • Pomáhá při anorexii
  • Uplatní se při žaludečních křečích a zažívacích potížích
  • Pomáhá při ischemii a u metabolických poruch
  • Lze ji použít jako stimulátor tvorby žaludečních šťáv a chuti k jídlu
  • Antialergikum pro alergické rýmě
  • Pomáhá proti astmatu
  • Močopudný prostředek
  • Uklidnění pokožky při ekzémech
  • Působí projímavě

Použití  a přípravky

Ve středověku se užívala celkem běžně, dnes je známá jen málo lidem. Uškodila jí toxicita, jež byla prokázána u jejího oddenku. Právě on se v minulosti používal jako hlavní přísada nejrůznějších čajů a odvarů. Ovšem stejné léčebné účinky jako oddenek má i nakvétající nať. A ta nijak toxická není.

Vyzdvihnout musíme především pozitivní působení na trávicí soustavu. Obsahuje totiž silice, třísloviny, hořčiny a  saponiny. Společně totiž zvyšují tvorbu žaludečních stav, takže se jarmanka často používá pro podporu trávení a také jako podpora chuti k jídlu. Při větších dávkách však může působit i projímavě..

Odvar je močopudný a doporučuje se při léčení některých specifických zdravotních problémů, týkajících se močové soustavy.

Odvar použitý externě pomáhá při léčbě ekzémů a dalších problematických stavů pokožky. Nejlépe se uplatní jako přísada do krátké a teplé koupele. Inhalaci z jarmanky větší je pak možné doporučit při léčbě astmatu. Dokáže totiž při včasném použití zcela potlačit blížící se astmatický záchvat. Popíjený odvar se také dříve používal jak antialergikum a mírnil příznaky alergické rýmy nebo ji dokonce zcela potlačoval. Dnes se od toho užití spíše ustupuje, na trhu jsou totiž k mání mnohem účinnější prostředky.

Použijete nálev i odvar

Z jarmanky větší sbíráme pouze nakvétající nať. Sběr oddenků již není vzhledem k jejich toxicitě doporučen. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu či inhalace

Nálev z jarmanky

Jednu lžíci sušené byliny povařte přibližně v jednom litru vody. Jde o dávku na celý den, kterou se vyplatí rozdělit na tři části (užívané ráno, v poledne a večer). Pomůže vám s trávením nebo s astmatickými potížemi. A působí i jako podpůrný prostředek při léčbě zánětlivých onemocnění močové soustavy.

Inhalace z jarmanky proti astmatu

Stejným způsobem lze připravit také inhalaci. Asi 10 gramů sušené byliny povařte v litru vody a následně nad horkým hrncem či mísou intenzivně vdechujte stoupající páru, a to nejlépe pod ručníkem – stačí 5-7 minut a to maximálně 2x denně.

O jarmance větší

Je to trvalka, dorůstající až 80 cm výšky. Velmi příjemně voní, což jí předurčilo místo na okrasných zahradách a zahrádkách. Stonek je vzpřímený a mírně rozvětvený. Jarmanka květe půvabným okolíkem bílých květů, které se objevují od června do srpna. Ty jsou však obklopeny listeny, jejichž barva je velmi variabilní – od bělavých a zelenavých až po purpurové nebo dokonce červené. I proto je tak oblíbená v okrasných výsadbách.

Plodem je dlouhá dvounažka o délce 6-8 mm, pokrytá vezikulárními šupinami. Na kratší vzdálenost se pak jarmanka větší rozmnožuje i prorůstáním oddenků.

V zahradnické praxi se používá jako rostlina ozdobná květem. Vhodnější je u ní rozdělování již vzrostlých trsů než výsev semeny. Sazeničky v tomto případě totiž ne vždy připomínají své mateřské rostliny. Lepší je tedy pořízení sazenic než vysévání. Používá se v parcích i okrasných zahradách. Miluje polostín. Poroste i ve stínu, tam však téměř nepokvete. Květy se hodí i k řezu  a ve váze vydrží přibližně týden. Potěší vás svou příjemnou vůní a to zejména během dne. Při pěstování vyžaduje kromě správných světelných podmínek i dostatek vláhy.

V přírodě se přirozeně vyskytuje v listnatých lesích a houštinách. Jde o původní evropskou rostlinu, ovšem bez možnosti bližšího určení původu. Vyskytuje se v pěti poddruzích:

jarmanka bylinky
Zdroj foto: pixabay

Astrantia major L. subsp. major

Astrantia major L. subsp. elatior (Friv.)

Astrantia major L. subsp. pyrenaica Wörz

Astrantia major L. subsp. apenninica Wörz

Astrantia major L. subsp. carinthiaca Arcang.

V České republice se vyskytuje pouze poddruh nominátní poddruh Astrantia major L. subsp. Major (Jarmanka větší pravá). Na další poddruhy můžete narazit v jiných částech Evropy.

Kontraindikace:

Nať z jarmanky není doporučeno užívat dlouhodobě. Po třech týdnech aplikace čajů či inhalací je doporučena nejméně stejně dlouhá přestávka. Není vhodná ani pro děti nebo těhotné a kojící ženy. Užití větší než doporučené dávky může rovněž působit projímavě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty