Indický angrešt (amla)

Česky:  

Indický angrešt

Latinsky: 

Phyllanthus emblica

Slovensky:

Embilika lekárska

Indický angrešt (Phyllanthus emblica), známější pod svým názvem amla, je velmi rozšířený v indické ájurvédské medicíně. Je bohatý na vitamín C – má ho až o 30 % víc než pomeranče.

Léčivé účinky

Česky: Indický angrešt, Amla, Latinsky: Phyllanthus emblica Slovensky: Embilika lekárska
 • Působí jako antioxidant (prevence vzniku rakoviny, diabetes a srdečních chorob).
 • Podporuje trávení (díky vysokému obsahu vlákniny).
 • Používá se k redukci stresu.
 • Snižuje horečku.
 • Léčí infekce močových cest.
 • Kontroluje hladinu cukru v krvi.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.
 • Zlepšuje vidění.
 • Uklidňuje a léčí nespavost.
 • Podporuje imunitní systém.
 • Odstraňuje projevy stárnutí kůže.
 • Působí jako prevence vypadávání vlasů a jejich šednutí.

Přípravky a použití

Z rostliny se používá její ovoce, které je možné jíst syrové, vařené, sušené nebo v kapslích. V Indii se plody konzumují s kurkumou, naložené v soli, oleji a koření.

Amla obsahuje velké množství antioxidantů, alkaloidů, vitamínů, aminokyselin a dalších důležitých látek. Antioxidanty odvádí škodlivé toxiny z těla a předchází tak celé řadě problémů, jak zdravotních (prevence rakoviny), tak kosmetických (stárnutí kůže).

O indickém angreštu

Amla (Phyllanthus emblica) pochází původem z Indie, kde se hojně používá v tradiční medicíně. Odtud také jeho další označení – indický angrešt. Dalším označením této rostliny je amalaki, amlaka a „nebeské ovoce“ (zejména v ajurvédské medicíně). Je to malý strom, který má červené dřevo a šedé kořeny.

Listy svým vzhledem připomínají pírka. Plody jsou světle zelené a tvoří nejvyužívanější část rostliny. Svým vzhledem připomíná nám známý český angrešt. Chuť těchto plodů je ale hořká a kyselá, proto se hojně využívá v kapslích. Říká se, že po konzumaci této rostliny chutná voda sladce.

Kontraindikace:

Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení, a také při citlivosti na rostlinu. Neužívejte nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem a také tehdy, pokud jste po podstoupili zákrokem transplantaci orgánů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů