Česky:
Indický angrešt |
Latinsky:
Phyllanthus emblica |
Slovensky:
Embilika lekárska |
Indický angrešt (Phyllanthus emblica), známější pod svým názvem amla, je velmi rozšířený v indické ájurvédské medicíně. Je bohatý na vitamín C – má ho až o 30 % víc než pomeranče.
Léčivé účinky
- Působí jako antioxidant (prevence vzniku rakoviny, diabetes a srdečních chorob).
- Podporuje trávení (díky vysokému obsahu vlákniny).
- Používá se k redukci stresu.
- Snižuje horečku.
- Léčí infekce močových cest.
- Kontroluje hladinu cukru v krvi.
- Snižuje hladinu cholesterolu.
- Zlepšuje vidění.
- Uklidňuje a léčí nespavost.
- Podporuje imunitní systém.
- Odstraňuje projevy stárnutí kůže.
- Působí jako prevence vypadávání vlasů a jejich šednutí.
Přípravky a použití
Z rostliny se používá její ovoce, které je možné jíst syrové, vařené, sušené nebo v kapslích. V Indii se plody konzumují s kurkumou, naložené v soli, oleji a koření.
Amla obsahuje velké množství antioxidantů, alkaloidů, vitamínů, aminokyselin a dalších důležitých látek. Antioxidanty odvádí škodlivé toxiny z těla a předchází tak celé řadě problémů, jak zdravotních (prevence rakoviny), tak kosmetických (stárnutí kůže).
O indickém angreštu
Amla (Phyllanthus emblica) pochází původem z Indie, kde se hojně používá v tradiční medicíně. Odtud také jeho další označení – indický angrešt. Dalším označením této rostliny je amalaki, amlaka a „nebeské ovoce“ (zejména v ajurvédské medicíně). Je to malý strom, který má červené dřevo a šedé kořeny.
Listy svým vzhledem připomínají pírka. Plody jsou světle zelené a tvoří nejvyužívanější část rostliny. Svým vzhledem připomíná nám známý český angrešt. Chuť těchto plodů je ale hořká a kyselá, proto se hojně využívá v kapslích. Říká se, že po konzumaci této rostliny chutná voda sladce.
Kontraindikace:
Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení, a také při citlivosti na rostlinu. Neužívejte nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem a také tehdy, pokud jste po podstoupili zákrokem transplantaci orgánů.