Hulevník lékařský

Česky:
Hulevník lékařský
Latinsky:
Sisymbrium officinale
Slovensky: 
Huľavníkovec lekársky

Hulevník lékařský (Sisymbrium officinale) je rostlina známá už celá staletí. Jednou z nejznámějších tradičních použití byliny bylo ošetření chraptivosti nebo úplné ztráty hlasu.

Česky: Hulevník lékařský Latinsky: Sisymbrium officinale Slovensky: Huľavníkovec lekársky, Autor: H. Zell – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má expektorační vlastnosti.
  • Zvyšuje průtok krve do hrtanu a průdušek.
  • Má tlumící účinek na kašel, podráždění hrdla a zánět.
  • Působí jako lék proti zánětu hltanu (faryngitida), chrapotu nebo poškození hlasu (afonie) způsobené zánětem hlasivky (laryngitida) a bronchitidou.
  • Používá se při léčbě srdečního selhání.

Použití a prostředky

V bylinné medicíně se používá celá rostlina nebo její květy. Rostlina se sbírá v létě a používá se v tekutých extraktech. Nejlepší je ale použít hulevník ještě čerstvý, protože při sušení ztrácí své léčivé účinky.

Aktivní přísady: Rostlina obsahuje glukosinoláty, srdeční glykosidy (zejména v semenech rostliny), polysacharidy, esenciální olej, vitamín C, enzymy a flavonoidy.

Kromě toho obsahuje thiokyanáty, sloučeniny, které jsou tvořeny z glukosinolátů a jsou považovány za odpovědné za většinu léčebných účinků rostliny.

Esenciální olej extrahovaný z čerstvé rostliny obsahuje sloučeniny síry, které mohou vyvolat reflexní reakci při styku se sliznicí úst a hltanu.

Čerstvé listy mohou být konzumovány syrové nebo vařené a používané v salátech, polévkách, omáčkách a omeletách. Hulevník obsahuje glukosinoláty, které se rozpadají a tvoří hořčičný olej podobný tomu, který se nachází v rostlině hořčice.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a kojení.

Historie a tradiční použití

Pedanius Dioscorides (1. století n.l.) nazýval tuto rostlinu erysimon a doporučil, aby byl používán společně s medem jako protilátka v případě otravy. Dále uvedl, že může být použit jako léčba různých onemocnění.

Pliny starší (23-79 n.l.), římský autor, přírodovědec a filozof, tvrdil, že bylina je velmi dobrá proti kašli a jako vynikající lék na zánět krku.

Hulevník byl také používán jako lidová medicína pro onemocnění, jako je běžné nachlazení, onemocnění žlučníku, žloutenka, pleurisy, ischias a vředy. Čerstvá bylina byla použita externě jako lék na dnu a revmatické onemocnění.

Protože je bylina bohatá na vitamín C, byla užívána k prevenci kurdějí a také jako diuretikum. Téměř všechna tato použití se vrací zpátky k Plinymu a jeho spisům.

O hulevníku

Hulevník lékařský (Sisymbrium officinale) roste divoce ve většině evropských zemí, v jihozápadní Asii a severní Africe jako plevel. Tato rostlina byla zavedena také do Severní a Jižní Ameriky, Jižní Afriky a Austrálie. Dnes je rostlina široce pěstována pro jedlé listy a semena.

Hulevník je jednoletá rostlina, která patří do čeledi Brassicaceae (brukvovité), což je stejná čeleď, kam patří i hořčice, roketa, penízek, řeřicha nebo kokoška. Rostlina může dorůst výšky 30 až 60 cm a má rozšířené stonky a tmavě zelené chlupaté listy. Hulevník kvete v červenci nebo srpnu a produkuje malé bledožluté květy s malými okvětními lístky, které mají délku 2-4 mm.

Terapeutické dávky

Bylinný čaj lze vyrobit pomocí 50 g čerstvé byliny v 1 litru vody. Čaj může být oslazen medem pro lepší chuť. Doporučená dávka čaje je obvykle 5-6 šálků denně.

Vedlejší účinky

Hulevník lékařský by neměly užívat děti nebo starší lidé, zejména pacienti se srdečními problémy.

Některá literatura uvádí, že pouze listy rostlin mohou být používány jako bylinné léky, protože květy (a zejména semena) obsahují poměrně vysoké hladiny srdečních glykosidů. Tyto glykosidy mohou být toxické a negativně ovlivňují srdce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů