Hloh jednosemenný

Česky:  

Hloh jednosemenný

Latinsky:  

Crataegus monogyna

Slovensky:  

Hloh jednosemenný

Léčivé účinky

Česky: Hloh jednosemenný Latinsky: Crataegus monogyna Slovensky: Hloh jednosemenný, Autor: Johann Georg Sturm (Painter: Jacob Sturm) – Figure from Deutschlands Flora in Abbildungen at http://www.biolib.de, Volné dílo, Odkaz
  • upravuje vysoký krevní tlak
  • napomáhá při kardiovaskulárních potížích
  • upravuje srdeční rytmus
  • blahodárně působí při léčbě migrén
  • používá se při dlouhodobé léčbě sklerózy

Použití

Léčivé účinky směsi, připravené z větviček, listrů a květů hlohu jednosemenného se již po staletí v tradičním lidovém léčitelství používají při léčení srdeční arytmie. Sušené hložinky se používají jako ovoce. Hloh má několik dalších druhů, které se ve vzájemné kombinaci používají také v moderní medicíně.

Hloh jednosemenný je významným zdrojem antioxidantů, které jsou obsaženy v listech a květech. Další látky pak blahodárně působí na správnou činnost srdce, zlepšují prokrvení věnčitých cév a snižují spotřebu kyslíku při práci srdce.

O hlohu jednosemenném

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) se hojně vyskytuje na lužních lesích, podél lesních okrajů a v křovinách. Má rád slunné stanoviště a lehkou půdu. Původem pochází z Anglie, odtud se pro jeho velkou oblibu pěstuje po celé Evropě. Vysazuje se v parcích a zahradách pro svůj krásný a kompaktní tvar.

Hloh jednosemenný je velmi rozšířený keř, který se hojně vyskytuje na území Skotska, Walesu a Anglie, dorůstající do výšky kolem 6 m. Patří do čeledi růžovité. Tamní obyvatelé jej vysazují místo plotu, v době květu je posetý narůžovělými květy, ze kterých se později vyvinou plody, zrající v říjnu do typicky červené barvy.

Kontraindikace:

Hloh však může negativně ovlivňovat léky na předpis, používané k léčbě srdečních onemocnění a snižování krevního tlaku. Pokud trpíte onemocněním srdce, nepoužívejte hloh bez porady s lékařem. Hloh by neměl být užíván také při přecitlivělost na něj a během těhotenství a kojení.

Domácí recepty

Tinktura: Pro výrobu domácí tinktury budeme potřebovat stejné množství čerstvého květu i mladých zelených lístků, které se nasekají nožem a mírně napěchují do zavařovací sklenice. Tu po okraj zalijeme 60% lihem a necháme po dobu 14 dní louhovat, čas od času promícháme. 25 kapek se rozpustí do sklenice vody a užívá vnitřně, nebo pokapáním na tamponek se přiloží k ráně na pokožce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty