Hlaváček jarní

Česky:  

Hlaváček jarní

Latinsky:

Adonis vernalis

Slovensky:  

Hlaváčik jarný

Hlaváček jarní je jedovatá bylina, která se v současné době testuje především kvůli možným pozitivním účinkům na srdce.

hlaváček jarní
Česky: Hlaváček jarní Latinsky: Adonis vernalis Slovensky: Hlaváčik jarný

Léčivé účinky

  • Povzbuzuje srdeční činnost.
  • Možné antirevmatické účinky.
  • Mírně močopudné účinky.
  • Pomáhá při degeneraci srdečního svalu.
  • Pomáhá při poruchách krevního oběhu.

Použití a přípravky

Používá se nať. Droga se užívá se vnitřně jako slabý srdeční prostředek nejen v nálevu, ale i ve speciálních přípravcích, avšak pouze pod dozorem lékaře. Hlaváček je totiž velmi jedovatý. Glykosidy hlaváčku jsou citlivé vůči kyselinám, např. kyselině solné v žaludeční šťávě, což je nevýhodné při přímém užívání nálevu.

Jako droga nebo surovina nemá tato rostlina zvláštní význam, ale podstatné je, že se z ní podařily izolovat tři nové glykosidy, které jsou z hlediska farmakologie velmi zajímavé.

O hlaváčku jarním

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je jedovatá, vytrvalá bylina, která je rozšířena v jihovýchodní a střední Evropě, v Asii a v Severní Americe, a to hlavně na vápenitých půdách. U nás se také vyskytuje, ale patří mezi chráněné rostliny.

hlaváček jarníHlaváček obsahuje srdeční glykosidy, hlavně adonidosit, adonivemosid, adonitoxin a cymarin. Zajímavostí je, že účinnost drogy se při uskladnění na světle (nikoli na slunci) téměř zdvojnásobí v porovnání s drogou chovanou ve tmě.

Obsahové látky hlaváčku působí povzbudivě na srdce, zejména při degeneraci srdečního svalu a při poruchách krevního oběhu. Nástup účinku probíhá rychleji než u podobně užívané byliny náprstníku, ale na druhou stranu účinky dříve mizí. Léčivé látky se v těle nehromadí. V posledních letech se experimentálně i klinicky prověřuje antirevmatické působení hlaváčku. Připisuje se látkám fytosterolům. Hlaváček je také droga s mírně močopudným účinkem. Rozšiřuje koronární řečiště. Teoreticky by mohl mít i určitý vliv na funkci nadledvinek.

Podobné obsahové látky a toxické účinky má hlaváček letní (Adonis aestivalis) a hlaváček plamenný (Adonis flammea). Zejména hlaváček letní má však mnohem menší účinnost než hlaváček jarní.

foto: Nuuuuuuuuuuul, Cyril Gros
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů