Hadinec obecný

Česky:  

Hadinec obecný

Latinsky: 

Echium vulgare

Slovensky: 

Hadinec obyčajný

Hadinec je svým způsobem plevelovitá rostlina, ale dříve byla velmi oblíbenou a ceněnou bylinkou. V minulosti se používala proti hadímu uštknutí a dokonce i proti uhranutí. Rozhodně se mu však nedají upřít dezinfekční účinky. Je to dvouletá až vytrvalá bylinka, která dorůstá výšky až jednoho metru. V Evropě roste poměrně hojně. Květy se objevují od května do října. Snadno ji poznáte podle její typické chlupatosti a modrých až fialových kalichů připomínající díky vyčnívajícím tyčinkám hadí jazyk.

Léčivé účinky

Česky: Hadinec obecný, Latinsky: Echium vulgare, Slovensky: Hadinec obyčajný
  • Dezinfekční a antibakteriální účinky.
  • Účinná úleva na křečové žily.
  • Příměs do koupele při revmatismu.
  • Působí i na různé ekzémy a vyrážky.
  • V lidovém léčitelství předepisován na epilepsii.
  • Používaný k inhalaci při zanícení dýchacího ústrojí nebo bronchitidě.
  • Dříve využívaný i proti zažívacím obtížím a při žaludečních křečích.

Pěstování a výskyt

Hadinec se v domácích podmínkách příliš často nepěstuje. Pokud však přesto toužíte po téhle bylince, stačí vysázet semínka a poté, co vyroste rostlinka vysoká alespoň 5 cm, rozesadíte nejméně půl metru od sebe. Hadinec totiž potřebuje spoustu místa, aby se mohl rozvětvit a zmohutnět. Potřebuje navíc slunečné stanoviště a dobře propustnou půdu. Pokud už přešli poslední jarní mrazy, můžete rovnou hadinec vysévat ven. Pěstovat se však dá i ve skleníku. Jestliže se spokojíte se sběrem v jeho přirozeném prostředí, hledejte hadinec na pastvinách, mezích nebo slunných stráních.

Sběr

Jelikož má hadinec raději suchá a teplá místa k úspěšnému růstu, daří se mu nejlépe v oblastech nížin, výjimečně také v podhůří. Ke sběru slouží kvetoucí nať sbíraná dříve než bylinka odkvete. Mezi látky v rostlině obsažené patří k těm významnějším alkaloidy, allantoin a také cholin. Kromě kvetoucí natě můžete využít i samotné květy, kterými se nejčastěji zdobí saláty, nebo se z nich vyrábí kandované léčivé květy obalené cukrem. Méně často pak můžete objevit hadinec i v mírně vlhkých hlinitojílovitých půdách, ale v takovém případě je lepší sbírat již mladou nať těsně po rozkvětu.

Recepty

Odvar z hadince na zažívací obtíže: Klasický odvar, který se užívá vnitřně v malých douškách a omezeném množství. Přibližně jednu lžíci sušené kvetoucí natě zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte 15 minut odstát. Poté přecedíte a pijete po lžičkách s časovými odstupy až dokud se zažívání nesrovná.

Nálev z hadince na obklady: Nálev je obdoba klasického odvaru, ale neužívá se vnitřně. Tentokrát použijete dvě až tři lžíce sušené bylinky a zalijete rovněž čtvrt litrem vroucí vody. Necháte odstát a po mírném vychladnutí, abyste se neopařili, namočíte čistou látku a tu přikládáte na bolavé klouby či oteklá lýtka. Velmi účinný je tento nálev i na křečové žíly. Doporučuje se neužívat po úplném vychladnutí. Použít můžete také čerstvou nať nebo po rozdrcení kvetoucí natě nanášet jako mast.

Hadincové koupele: Kromě odvarů, nálevů a obkladů můžete využít hadinec pro relaxační koupele. Doporučují se především při revmatismu. látky uvolňující se z páry takové koupele navíc fungují i jako účinná inhalace. Vhodné je také smíchat sušenou kvetoucí nať s koupelovou solí, kterou budete mít vždy po ruce pro případ potřeby.

Kontraindikace:

Hadinec by neměl být užíván při přecitlivělost na rostlinu a během těhotenství a kojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty