Hadí kořen větší

Hadí kořen větší, latinsky Bistorta major je vytrvalá bylina, jejíž lodyha může být 60 – 100 cm dlouhá, přímá a olistěná. Oddenek je dužinatý esovitý nebo dvakrát ohnutý, barvy červenohnědé. Název můžeme odvodit od tvaru tohoto oddenku, který je charakteristicky hadovitě zkroucený. Květenství je hustý válcovitý klas, listy jsou podlouhlé vejčité, vespod šedozelené. Patří do čeledi rdesnovité. Trojhranné polohnědé nažky jsou plodem, jež je ovšem jedovatý. Vidět jej kvést můžeme od května do července.

hadí kořen větší
Hadí kořen větší, Autor: Opioła Jerzy – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Výskyt

Roste zejména v horských oblastech na vlhkých místech. Je zajímavý tím, že potřebuje dusík, proto ho nalezneme na mokrých smetištích a odvalech, kolem znečištěných vod. Na zahradě jej snadno můžete pěstovat v mokřejší části kolem jezírka. Rozmnožuje se oddělením oddenkové části.

Léčivé účinky

  • Používá se při krvavých průjmech.
  • Výborné kloktadlo při zánětu mandlí.
  • Používá se na zanícené sliznice a otoky.
  • Pomáhá při zánětu zubní tkáně.
  • Detoxikační bylina.
  • Využíván i ve zvěrolékařství.

Použití

Tuto bylinu lze použít vnitřně i zevně. Hadí kořen větší se nejčastěji užívá jako odvar, tinkturu nebo nálev. Hodí se také k přípravě koupele či kloktadla.

K léčbě se používá část oddenku, který se usuší a připravuje se z něj čaj, odvar nebo tinktura. Též je vhodný k zástavě krvácení, kdy se umletý kořen aplikuje na ránu. Je využíván i v homeopatii jako esence z čerstvé natě, používá se při kolikách a úplavici. Často se míchá s ostatními bylinkami k léčbě různých onemocnění.

Nálev z rdesna hadího kořene

Dva gramy usušené natě zalijeme šálkem vroucí vody a necháte pod pokličkou několik minut louhovat. Přecedíme a vypijeme. Užíváme nanejvýš třikrát denně.

Lékařství

Dříve se rostlina využívala na léčbu hadího uštknutí. Díky svým stahujícím účinkům se používá při prudkých průjmech a zánětech střevní sliznice. Obsahuje vysoký podíl škrobu a díky tomu je využíván jako slizový prostředek.

O Hadím kořenu větším

Rdesno hadí kořen patří do čeledi rdesnovitých a jde o vytrvalou rostlinu. V optimálních podmínkách vyroste do výšky necelého metru. Pyšní se mohutným dřevnatým oddenkem a rovnou hladkou lodyhou. Listy jsou vejčité a přízemní. Růžové květy se objevují od června až do srpna. Plodem rdesna jsou nažky. Z účinných látek obsahuje hadí kořen větší zejména flavonoidy, třísloviny, saponiny, sliz, fytosteroly a organické kyseliny. A nechybí ani vitamíny a minerály. Používaná je především nať.

Zajímavost

Z mladých čerstvých listů této byliny můžeme připravit zeleninový salát. Lidově se mu říká Rdesno hadí kořen. Touto rostlinou se živí i motýl se zajímavým jménem ohniváček rdesnový, který je chráněný v celé Evropě.

Kontraindikace

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a také pro děti do tří let.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty