Hadí kořen větší

Hadí kořen větší, latinsky Bistorta major je vytrvalá bylina, jejíž lodyha může být 60 – 100 cm dlouhá, přímá a olistěná. Oddenek je dužinatý esovitý nebo dvakrát ohnutý, barvy červenohnědé. Název můžeme odvodit od tvaru tohoto oddenku, který je charakteristicky hadovitě zkroucený. Květenství je hustý válcovitý klas, listy jsou podlouhlé vejčité, vespod šedozelené. Patří do čeledi rdesnovité. Trojhranné polohnědé nažky jsou plodem, jež je ovšem jedovatý. Vidět jej kvést můžeme od května do července.

hadí kořen větší
Hadí kořen větší, Autor: Opioła Jerzy – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Výskyt

Roste zejména v horských oblastech na vlhkých místech. Je zajímavý tím, že potřebuje dusík, proto ho nalezneme na mokrých smetištích a odvalech, kolem znečištěných vod. Na zahradě jej snadno můžete pěstovat v mokřejší části kolem jezírka. Rozmnožuje se oddělením oddenkové části.

Léčivé účinky

  • používá se při krvavých průjmech
  • výborné kloktadlo při zánětu mandlí
  • používá se na zanícené sliznice a otoky
  • pomáhá při zánětu zubní tkáně
  • detoxikační bylina
  • využíván i ve zvěrolékařství

Použití

K léčbě se používá část oddenku, který se usuší a připravuje se z něj čaj, odvar nebo tinktura. Též je vhodný k zástavě krvácení, kdy se umletý kořen aplikuje na ránu. Je využíván i v homeopatii jako esence z čerstvé natě, používá se při kolikách a úplavici. Často se míchá s ostatními bylinkami k léčbě různých onemocnění.

Lékařství

Dříve se rostlina využívala na léčbu hadího uštknutí. Díky svým stahujícím účinkům se používá při prudkých průjmech a zánětech střevní sliznice. Obsahuje vysoký podíl škrobu a díky tomu je využíván jako slizový prostředek.

Zajímavost

Z mladých čerstvých listů této byliny můžeme připravit zeleninový salát. Lidově se mu říká Rdesno hadí kořen. Touto rostlinou se živí i motýl se zajímavým jménem ohniváček rdesnový, který je chráněný v celé Evropě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků