Gynostema pětilistá

Česky: 

Gynostemma pětilistá

Latinsky:  

Gynostemma Pentaphyllum

Slovensky:  

Päťlistý ženšen

Gynostema pětilistá, neboli Jiaogulan či ženšen, je popínavá rostlina, která přináší zdraví celému lidskému organismu.

Gynostema pětilistá Autor obrázku: DoronenkoVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Gynostemma pětilistá, Latinsky: Gynostemma Pentaphyllum, Slovensky: Päťlistý ženšen

Léčivé účinky

 • Přivádí celé tělo do rovnováhy.
 • Zvyšuje sílu a vytrvalost.
 • Chrání lidské tělo před stresem (duševním i fyzickým).
 • Je zvláště užitečná pro imunitní, trávicí, nervový, reprodukční i kardiovaskulární systém.
 • Jedná se o velmi silné zdravotní tonikum.
 • Reguluje váhu.
 • Udržuje normální hladinu cukru v krvi.
 • Zlepšuje metabolický systém člověka.
 • Vylučuje toxiny z těla.

Kontraindikace:

neměly by ho užívat osoby, které užívají antikoagulancia a léky na vysoký krevní tlak, protože může zvyšovat účinek těchto léků. Jiaogulan může inhibovat srážení krve, rostlina by měla být vysazena nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem. Jiaogulan může mít stimulující účinek na imunitní systém, proto se nedoporučuje osobám, trpícím autoimunitními chorobami. Může oslabovat účinky imunosupresiv. Těhotné ženy a kojící ženy by jiaogulan rovněž používat neměly.

Použití a přípravky

Gynostema je adaptogenní bylina, což znamená, že přivádí celé tělo zpět do rovnováhy. Po celém světě je velmi populární zejména díky své schopnosti regulovat váhu: příliš hubení lidé mohou získat na váze, lidem s nadváhou naopak pomůže zhubnout. To je vyrovnávací účinek tohoto adaptogenu. Často se užívá ve formě doplňku stravy.

Gynostema se hojně používá v Číně pro své léčebné účinky. Mimo již zmiňované Číňané věří, že jim tento „ženšen“ odpomůže od únavy, zpomalí přirozené stárnutí a také zlepší jejich sexuální funkce.

Tato rostlina je také velmi oblíbená u sportovců, protože se traduje, že dokáže zvýšit sílu a výkon.

 • Tuto rostlinu můžete užívat ve formě čaje – na trhu je k dostání ve formě hotových čajových sáčků.
 • Rostlinu je možné užívat taktéž ve formě kapslí jako doplněk stravy.

O gynostemě

Gynostema (Gynostemma Pentaphyllum) se nazývá nepravý ženšen, ačkoli její účinky jsou taktéž obdivuhodné. Gynostema je mnohem levnější než ženšen, proto se ji také říká „ženšen chudých“. Ženšen pravý kdysi v Číně mohl užívat pouze císař, pro obyčejné lidi pak zůstal tento (nepravý) ženšen. Díky své nízké ceně je ale velmi populárním zdravotním doplňkem stravy.

Jedná se o popínavou rostlinu, která obsahuje spoustu důležitých minerálů, stopových prvků, aminokyselin a vitaminů. Roste v Japonsku, Číně, Koreji a Vietnamu. Z rostliny se využívají listy, které jsou zubaté a rostou ve skupinách po pěti (odtud přídomek pětilistá). Svým popínavým vzhledem připomíná gynostema okurku, ale postrádá charakteristické plody.

Gynostemě se dobře daří v teplých klimatických podmínkách. Použít ji můžete stejným způsobem jako ženšen pravý.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů