Gynostema pětilistá

Česky: 

Gynostemma pětilistá

Latinsky:  

Gynostemma Pentaphyllum

Slovensky:  

Päťlistý ženšen

Gynostema pětilistá, neboli Jiaogulan či ženšen, je popínavá rostlina, která přináší zdraví celému lidskému organismu.

Gynostema pětilistá Autor obrázku: DoronenkoVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Gynostemma pětilistá, Latinsky: Gynostemma Pentaphyllum, Slovensky: Päťlistý ženšen

Léčivé účinky

 • Přivádí celé tělo do rovnováhy.
 • Zvyšuje sílu a vytrvalost.
 • Chrání lidské tělo před stresem (duševním i fyzickým).
 • Je zvláště užitečná pro imunitní, trávicí, nervový, reprodukční i kardiovaskulární systém.
 • Jedná se o velmi silné zdravotní tonikum.
 • Reguluje váhu.
 • Udržuje normální hladinu cukru v krvi.
 • Zlepšuje metabolický systém člověka.
 • Vylučuje toxiny z těla.

Kontraindikace:

neměly by ho užívat osoby, které užívají antikoagulancia a léky na vysoký krevní tlak, protože může zvyšovat účinek těchto léků. Jiaogulan může inhibovat srážení krve, rostlina by měla být vysazena nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem. Jiaogulan může mít stimulující účinek na imunitní systém, proto se nedoporučuje osobám, trpícím autoimunitními chorobami. Může oslabovat účinky imunosupresiv. Těhotné ženy a kojící ženy by jiaogulan rovněž používat neměly.

Použití a přípravky

Gynostema je adaptogenní bylina, což znamená, že přivádí celé tělo zpět do rovnováhy. Po celém světě je velmi populární zejména díky své schopnosti regulovat váhu: příliš hubení lidé mohou získat na váze, lidem s nadváhou naopak pomůže zhubnout. To je vyrovnávací účinek tohoto adaptogenu. Často se užívá ve formě doplňku stravy.

Gynostema se hojně používá v Číně pro své léčebné účinky. Mimo již zmiňované Číňané věří, že jim tento „ženšen“ odpomůže od únavy, zpomalí přirozené stárnutí a také zlepší jejich sexuální funkce.

Tato rostlina je také velmi oblíbená u sportovců, protože se traduje, že dokáže zvýšit sílu a výkon.

 • Tuto rostlinu můžete užívat ve formě čaje – na trhu je k dostání ve formě hotových čajových sáčků.
 • Rostlinu je možné užívat taktéž ve formě kapslí jako doplněk stravy.

O gynostemě

Gynostema (Gynostemma Pentaphyllum) se nazývá nepravý ženšen, ačkoli její účinky jsou taktéž obdivuhodné. Gynostema je mnohem levnější než ženšen, proto se ji také říká „ženšen chudých“. Ženšen pravý kdysi v Číně mohl užívat pouze císař, pro obyčejné lidi pak zůstal tento (nepravý) ženšen. Díky své nízké ceně je ale velmi populárním zdravotním doplňkem stravy.

Jedná se o popínavou rostlinu, která obsahuje spoustu důležitých minerálů, stopových prvků, aminokyselin a vitaminů. Roste v Japonsku, Číně, Koreji a Vietnamu. Z rostliny se využívají listy, které jsou zubaté a rostou ve skupinách po pěti (odtud přídomek pětilistá). Svým popínavým vzhledem připomíná gynostema okurku, ale postrádá charakteristické plody.

Gynostemě se dobře daří v teplých klimatických podmínkách. Použít ji můžete stejným způsobem jako ženšen pravý.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty