Gymnéma lesní

Česky:
Gymnéma lesní
Latinsky:  
Gymnema sylvestre
Slovensky:
Gymnema lesná

Gymnéma lesní (Gymnema sylvestre) má svůj název odvozen ze dvou latinských slov. Gymnema znamená „nahý“ a sylvestre znamená „z lesa“. Této rostlině se říká také gurmar, což je hindské jméno, které znamená „ničitel cukru“.

Gymnéma lesní
Česky: Gymnéma lesní Latinsky: Gymnema sylvestre Slovensky: Gymnema lesná

Léčivé účinky

 • Používá se pro léčbu diabetu.
 • Je účinná při redukci hmotnosti (snižuje chuť na sladké).
 • Pomáhá snižovat počet sacharidů uložených jako tuk.
 • Zvyšuje množství sacharidů, které jsou spalovány jako energie.
 • Snižuje počet LDL (špatného) cholesterolu v krvi.
 • Má také mírný diuretický účinek.
 • Listy byly používány k léčbě žaludečních onemocnění, zácpy a onemocnění jater.
 • Má antibakteriální a antivirové vlastnosti.
 • Léčí revmatoidní artritidu a dnu.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají kořeny a listy této rostliny.

 • Používá se v čerstvé podobě, kdy se listy žvýkají.
 • Používá se také ve formě kapslí a doplňků stravy.

Díky své schopnosti zablokovat vstřebávání glukózy ze střev pomáhá snížit touhu po cukru. Může změnit chuť cukru při požití a snížit jeho sladkost. Užívání tohoto prostředku za účelem hubnutí vede ke snížení zásob tuku a zvýšení dostupnosti energie.

O gymnémě

Gymnéma lesní (Gymnema sylvestre) se nachází v tropických lesích Indie a jihovýchodní Asie. Prospívá v tropických teplotách s bohatou vlhkostí. Jedná se o dřevěnou, popínavou révu s vejčitými nebo eliptickými listy. Květy jsou žluté barvy a mají tvar zvonu.

Dávkování a podání

Nejběžnější dávkou pro kontrolu hladiny cukru v krvi je 400 až 600 mg byliny.

Většina doplňků gymnema sylvestre je standardizována na minimálně 25 % kyseliny gymnemové, aktivní složky listů a kořenu.

Doporučuje se užívat tuto bylinku společně s jídlem.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Tato bylina je pro dospělé považována za velmi bezpečnou, pokud se užívá v doporučených dávkách.

Osoby s alergiemi na mléko mohou mít reakce na tuto bylinu.

Její bezpečnost u dětí nebo těhotných či kojících žen nebyla prozkoumána, a proto by rostlinu tato populace neměla užívat.

Vzhledem k tomu, že Gymnema sylvestre má schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, lidé užívající antihyperglykemické léky nebo jiné léky na cukrovku potřebují užívat tuto bylinku obezřetně.

Může to vést k hypoglykémii, k nízké hladině cukru v krvi. Dávkování může být nutné upravit.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů