Dub zimní

Česky:  

Dub zimní

Latinsky:  

Quercus petraea

Slovensky:  

Dub zimný

Dub zimní, česky zvaný též drnák patří k nejvýznamějším listnatým dřevinám v Střední Evropě

Česky: Dub zimní Latinsky: Quercus petraea Slovensky: Dub zimný

Léčivé účinky

  • používá se při průjmech
  • tlumí žaludeční bolesti
  • napomáhá při špatném trávení
  • napomáhá při střevních katarech
  • má silné protizánětlivé účinky
  • působí protikrvácivě

Použití

Dub zimní se už po staletí používá pro své protikrvácivé účinky. Sbírá se kůra z mladých stromů, která se používá na zanícenou kůži a sliznici.

Odvary z kúry dubu zimního, zvaného také drnák, mají blahodárný vliv na žaludeční neurózy, špatné trávení a střevní katary.

O dubu zimním

Dub zimní (Quercus petraea Matusch, synonyma Quercus sessilisQuercus sessiliflora) je strom, dosahující výšky 20 až 40 metrů. Má nepravidelnou olistěnou korunu, která se skládá ze zřetelně řapíkatých listů, čepelí většinou široce obvejčitou. Plody dubu zimního jsou nažky, lidově nazývané žaludy, umístěné v paždí listů v počtu od jednoho do tří kusů.

Dubu zimnímu se skvěle daří na světlých teplých stanovištích, můžeme ho spatřit i na mělkých, kyselých půdách v nadmořské výšce od 750 do 850 m. n. m, kde tvoří dominantu nebo se může vyskytnout v příměsi bučin a smíšených porostů spolu s jedlemi.

Dub se dříve používal hojně pro okrasu parků a návsí pro svůj typický dominantní a okrasný tvar koruny stromu. Dub je v současnosti hojně používán v dřevařském průmyslu, kde je ceněné jeho dřevo, používané při stavbě lodí, podlah, nábytku a sudů na víno.

Domácí recepty

Odvar: Odvar z kúry mladého stromu se používá už po staletí jako protikrvácivý a svíravý prostředek. Navíc má silné protizánětlivé účinky na sliznici a zanícenou kůži. Odvar se také používá při poruchách zažívání, průjmech, žaludečních a střevních katarech. Na přípravu použijte 20 gramů kůry na 3/4 litru vody. Zalijte vodou a nechte 5 minut vařit, následně 15 minut louhovat. Sceděný pijte dle potřeby.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů