Dub bílý

Česky:  

Dub bílý

Latinsky:

Quercus alba

Slovensky:

Dub biely

Na světě je spousta známých rostlin pro své léčivé účinky. Patří k nim také dub bílý (Quercus alba). Právě člověk může z tohoto stromu sklízet nejen dřevo na stavbu nejrůznějšího nábytku, ale může mít z dubu účinky i na své tělo, jako je zmírnění průjmu, zmírnění příznaků běžného nachlazení i zmenšování křečových žil. Botanickým jménem dubu bílého je Quercus alba, přičemž „quercus“ je odvozen od keltských slov – „jemný strom“.

Léčivé účinky

Česky: Dub bílý Latinsky: Quercus alba Slovensky: Dub biely
 • Zmírňuje projevy nachlazení.
 • Má adstringentní a antiseptické vlastnosti.
 • Zmírňuje průjem.
 • Léčí vnitřní i vnější krvácení.
 • Používá se na léčbu hemeroidů, popálenin i ekzémů.
 • Zmenšuje křečové žíly.
 • Zlepšuje průběh nemocí jako je infekce močového měchýře, pohlavní nemoci, vaginální infekce a úplavice.
 • Má diuretické účinky.

Použití a přípravky

Většina užitečných léčivých vlastností se nachází v kůře dubu bílého. Bílý dub má dlouhou historii použití pro různé zdravotní podmínky.

Byl používán domorodými Američany jako lék na mnoho zdravotních obtíží. Ty zahrnují působení jako adstringentního, antiseptického a protizánětlivého prostředku. Severoameričtí osadníci se zase naučili od domorodých Američanů, jak používat kůru k léčbě nemocí, ran a dalších fyzických problémů. Kromě kůry byly používány i žaludy stromu, a to jako potraviny a také k přípravě náhražky čaje nebo kávy, která měla další výhodu při potížích se střevními problémy.

Léčebné účinky bílého dubu jsou způsobeny vysokým obsahem tříslovin nacházejících se v kůře. Jeho adstringentní účinky (svírání, ztužení tkání těla jak uvnitř, tak i zvenčí) se dají využít při vnitřním i vnějším krvácení, křečových žilách a dalších stavech. Díky saponinům, které obsahuje, je možné využívat dub bílý také jako expektorant, který pomáhá zbavit se hlenu a sliznic.

Bílý dub se používá ve formě:

 • tinktury,
 • čaje,
 • kapslí,
 • prášku.

To vše se připravuje z kůry tohoto stromu. Tyto formy bílého dubu jsou vhodné k požití, stejně tak můžete například prášek z bílého dubu použít do koupele pro léčbu infekcí kůže.

O dubu

Dub bílý (Quercus alba) pochází z východní části Severní Ameriky a může být velmi působivý z hlediska vzhledu i dlouhověkosti. U nás je pěstován jako okrasná dřevina. Patří do řádu bukotvarých (Fogales). Docela slušně do výšky roste i v lese, ale na otevřeném prostranství se rozvíjí spíše horizontálně, než do výšky. Jsou známé duby, které dosáhly věku 450 let nebo více. Navzdory jménu tohoto stromu je jeho kůra obvykle světle šedá spíše než bílá, a právě v této kůře je spoustu užitečných bylinných vlastností.

Tento strom patří mezi opadavé a dorůst může výšky až 25 metrů. Má typické tvar listů, které jsou až 18 cm dlouhé a 11 cm široké, na podzim se zbarvují do žluté, červené i hnědé barvy. Plodem těchto stromů jsou žaludy.

Denní dávkování

Při interní aplikaci doporučené denní dávky práškové kůry v kapslích je dávka přibližně jeden gram a je vhodné ji užívat s jídlem. Ve formě extraktů se dávka mění s pevností produktu, ale typicky je v rozmezí 30-60 kapek zředěných ve vodě a užívá se 2-3krát denně. Aplikováno místně nebo externě, může být použito podle potřeby.

Bílý dub je skutečně víceúčelovým doplňkem s dlouhou historií využití různými lidmi.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty