Drchnička rolní

Česky:
Drchnička rolní
Latinsky:
Anagallis arvensis
Slovensky:
 drchnička rol´na

Drchnička rolní (Anagallis arvensis) je velice drobná jednoletá bylina, která díky květu je nepřehlédnutelná. U nás v přírodě je nejrozšířenějším druhem rodu drchnička. Rostlina patří do čeledi prvosenkovité. Drchnička rolní, slovensky drchnička rol’na, anglicky scarlet pimpernel.

drchnicka rolni
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

  • Pomoc při lehčích poruchách ledvin, jater.
  • Působí proti melancholii.
  • Pomáhá při kašli.
  • Pomoc při průjmu.
  • Používá se při problémech s hemeroidy.
  • Účinná na hnisavé a nehojící se rány, bércové vředy.
  • Zmírňuje svědění.

Použití a přípravky

Používá se nať, která se sbírá v době květu. Rostlina obsahuje glykosidy, třísloviny, enzym primaverasin. Biologicky účinnými látkami byliny jsou pentacyklitické triperpeny oleanového typu, terpenické saponiny a další látky, jako flavonoidy či anthokyany. V těchto látkách farmaceutický průmysl odhaluje pozoruhodné účinky s potenciálním využitím v medicíně a je to vlastně i vysvětlením, proč byla drchnička rolní dříve velice oblíbenou a používanou léčivkou v mnoha zemích celého světa.

Rostlina se využívá rovněž v homeopatii především při lehčí formě poruchy jater či ledvin. Dříve se drchnička rolní užívala na epilepsii, dnu či dokonce vzteklinu. Užívá se v podobě odvaru, který se vaří zhruba 2 minuty a denně se může vypít maximálně 125 ml. Další variantou je užití ve formě tinktury.

O drchničce rolní

Drchnička rolní (Anagallis arvensis) je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Rostlina je mělce upevněná v půdě jemným kořenem. Je polehavá, téměř lysá. Lodyhu má větvenou, čtyřhrannou. V mládí lodyha i listy jsou žláznatě tečkované. Rostlina má vstřícné, vejčité, přisedlé listy, které na rubu mají černé žlázky.

Rostlina zaujme květy, které jsou jednotlivé, vyrůstají na dlouhých stopkách, mají kulatý tvar o průměru 10 až 15 mm a 5 okvětních lístků, nedělených. Drchnička rolní kvete od června do září, příznačné jsou květy v barvě cihlově červené. Plodem je kulovitá tobolka s vytrvávající čnělkou a otvírajícím se víčkem, která obsahuje až 40 drobných semen.

Drchnička roste na polích jako plevel, ale můžete ji také spatřit na vinohradech, zahradách, podél cest či na rumištích. Rostlina představuje riziko především pro krávy a ovce, které spásají strniště, kde po sklizni v hojné míře vyrostou nové rostliny. Příčinou úhynu zvířat bývá akutní selhání ledvin. Rostlina je rozšířená po celé Evropě, ale také Asii a jihu Afriky.

Kontraindikace

Je třeba se vyhnout dlouhodobému používání a vyvarovat se předávkování.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty