Dichroa febrifuga

Dichroa febrifuga znamená „lék používaný ke snížení horečky“ a odkazuje na jeho použití k léčbě vysoké horečky, zejména v souvislosti s malárií. Aplikace rostliny v tomto ohledu jsou známé z Himálaje, Malajsie a Číny. V čínské bylinné medicíně se nazývá chang shan (kořen) a shu chi (listy).

Dichroa febrifuga

Léčivé účinky

  • Léčí vysokou horečku (zejména v souvislosti s malárií).
  • Má laxativní a antipyretické účinky.
  • Používá se jako lék na nachlazení, kašel a bronchitidu.
  • Odstraňuje zažívací potíže.

Použití a přípravky

Je to především kořen, který se používá v čínské bylinné medicíně.

  • Po sklizni jsou odstraněny malé kořeny a hlavní kořen je sušen na slunci a potom nakrájen, než se použije nezpracovaný nebo pražený.
  • Listy mají podobný léčivý účinek jako kořen, ale silnější ve svém působení, pokud jde o vyvolání zvracení.

Rostlina obsahuje alkaloidy, včetně febrifuginu. Obsahuje také kumariny, jako je umbelliferon.

Tradiční použití

Dichroa je hořká bylina, která se běžně používá v čínské bylinné medicíně, kde je považována za studenou energii, ze které těží srdce, játra a plíce.

Listy mají silné laxativní (purgativní) vlastnosti a používají se tradičně k léčbě rakoviny žaludku.

V Nepálu se šťáva extrahovaná z listů používá k léčbě kašle, nachlazení a bronchitidy a kořenová šťáva se používá jako lék na horečku a zažívací potíže.

Odvar z kmene kůry se používá jako léčba vysoké horečky a odvar z listů je často používán speciálně pro léčbu malárie. Kořen obsahuje různé alkaloidy, které mají emetické, expektorantní, antipyretické a laxativní vlastnosti.

Lék na malárii

V tradiční čínské medicíně je bylinka používána k zabíjení parazita, který způsobuje malárii, ale také se předpokládá, že je účinná proti amoebám (jednobuněčný organismus). Febrifugin je účinný proti prvokům, zejména parazitárním prvokům v genu Plasmodium, které způsobují maligní a benigní malárii ve třetím světě.

Ve srovnání s chininem, známým prostředkem snižujícím horečku, se uvádí, že febrifugin má mnohem silnější účinek.

Nevýhodou použití dichroa je to, že rostlina je mírně toxická a vyvolává nevolnost a emetickou reakci, zejména listy.

O dichroe

Dichroa febrifuga se nachází hlavně v Číně (v provinciích Anhui, Fujian, Gansu, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hubei, Hunan, Jiangxi, Shaanxi, Sichuan, Tchaj-wan, Xizang). Také se vyskytuje v divočinách v Bhútánu, Kambodži, severní Indii, Laosu, Myanmaru, Nepálu, Thajsku a Vietnamu. Rostlina roste v lese, obvykle v nadmořské výšce 900 až 2400 metrů.

Dichroa je stálezelený, 1 – 2 m vysoký keř, který patří do čeledi Lomikamenotvaré (Saxifragaceae). Má listy eliptické nebo kopinaté, které jsou dlouhé 6 – 25 cm a široké 2 – 10 cm. Listy jsou pokryty měkkými nebo houževnatými chlupy (botanicky nazývanými trichomy). Květnaté pupeny jsou bílé, ale květy jsou jasně modré, když jsou v plném rozkvětu.

Stejně jako hortenzie (Hydrangea spp.), barva květů je ovlivněna kyselostí půdy (spojená s dostupností hliníku), a čím kyselejší je půda, tím modřejší jsou květy. Plody jsou tmavě modré bobule o průměru 3,7 mm. Bobule nejsou jedlé.

Rostliny kvetou od února do dubna a plody dozrávají od května do srpna. Rostliny rostou nejlépe v mírně kyselé půdě a množí se semeny nebo řízky.

Dávkování a podání

Dichroa se používá interně buď jako bylinný přípravek nebo ve formě izolované látky febrifugin. Doporučená denní dávka kořene je obvykle 3,9 g.

U všech komerčních produktů obsahujících bylinu je třeba dodržovat pokyny výrobce.

Typicky je kořen tepelně ošetřen pro zmírnění nežádoucích účinků, ale pokud je bylina používána jako emetikum, je použita neošetřená.

V čínské bylinné medicíně je dichroa často používána ve spojení s jinými léčivými bylinami, jako je Pinellia ternata a zázvor (Zingiberis Officinalis), aby se zabránilo karcinogenním účinkům byliny.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Dichroa je mírně toxická a neměla by být používána těhotnými ženami a dětmi.

Při vyšší než doporučené dávce může bylinka způsobovat podráždění trávicího traktu, nevolnost, zvracení a průjem. I při normálních dávkách může způsobit nevolnost a zvracení. Navíc může mít účinek snížení krevního tlaku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty