Chvojník čínský

Česky:
Chvojník čínský
Latinsky:
Ephedra sinica
Slovensky:
chvojník čínsky

Chvojník čínský (Ephedra sinica) je v tradiční čínské medicíně, kde má své hojné využití, označován jako „ma huang“.

chvojník čínský
Česky: Chvojník čínský Latinsky: Ephedra sinica Slovensky: chvojník čínsky, Autor: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Používá se jako lék na astma.
  • Je vhodný pro odstraňování nemocí spojených s dýchací soustavou.
  • Působí jako diuretikum a stimulant.
  • Zmírňuje projevy alergie.
  • Používá se jako bylinná léčba senné rýmy.
  • Používá se jako posilovač výkonu.
  • Zvyšuje krevní oběh do svalů a posiluje tak vytrvalost a energii.
  • Má schopnosti stimulovat termogenezi – proto je vhodný pro hubnutí.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají stonky a větve rostliny. Používá se v různých formách, nejčastější je vysušená bylinka ve formě prášku. Při přípravě čaje produkuje bylinka největší množství efedrinu po dobu 2 hodin.

Chvojník čínský obsahuje 0,5 až 2,5 % hmotnostních celkových alkaloidů, z nichž efedrin odpovídá 30 až 90 %. Tato látka je využívána ve zdravotnictví k přípravě různých léků, byla ale také zneužita k výrobě drog, například pervitinu. V dnešní době je efedrin ale vyráběn synteticky, přírodní efedrin se používá pouze v homeopatii.

Vysušené zelené stonky tří asijských druhů chvojníků (Ephedra sinica, E. intermedia, E. equisetina) jsou všechny používány medicinálně. Severoamerické druhy rodu Ephedra, někdy nazývané pouštní čaj nebo mormonský čaj, neobsahují stejné aktivní složky jako asijské druhy.

Bylina je používána v bylinných produktech pro hubnutí kvůli svým akutním termogenním a lipolytickým účinkům na bazální metabolismus.

O chvojníku

Chvojník čínský (Ephedra sinica) pochází ze severní Číny, Mongolska, Indie, z jihozápadní části Spojených Států, Persie (Turecko, Írák, Írán) a ze západních částí jižní Ameriky. Je to xerofytická zakroucená rostlina, která roste jako keř bez kůry do výšky 30-50 cm a produkuje malé červené jedovaté plody. Pomocí těchto plodů se v přírodě množí.

Rodu Ephedra (chvojníkovité) se daří nejlépe v horských oblastech nebo písečných pouštích. Geograficky patří země, kde se chvojník nachází do teplých, polosuchých teplotních zón s ročními srážkami 20 cm nebo méně. Právě v takovém podnebí lze chvojník snadno kultivovat.

Chvojník má tvrdé, ale pružné stonky, které jsou hlavními fotosyntetickými orgány rostliny. Listy mají šupinatou strukturu.

Dávkování a podání

Chvojník čínský musí být podáván pod vedením poskytovatele zdravotní péče. Stabilnější forma zvaná „maung“ je k dispozici ve standardizovaných extraktech, tinkturách a pevných formách. Každá dávka mauangu by měla být užívána s plným pohárem vody. Ma huang je nejlépe tolerován při užívání s jídlem.

Vzhledem k vysoké citlivosti neuronových buněk doporučuje úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), že dávka chvojníku by neměla překročit 8 mg na porci, ne častěji než každých 6 hodin, a nesmí překročit 24 mg denně.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Při užívání chvojníku se vyhněte potravinovým výrobkům nebo jiným doplňkům, které obsahují některou z těchto látek: čaj, kola, čokoláda, kofein, guarana, nebo léčivé přípravky s pseudoefedrinem, léky proti ztrátě hmotnosti; a amfetaminy.

Chvojník je stimulant, který ovlivňuje srdce, krevní oběh a centrální nervový systém.

Příznaky předávkování mohou zahrnovat: sucho v ústech, nepravidelný srdeční tep, vysoký krevní tlak, mrtvice, záchvaty, těžké duševní poruchy nebo srdeční záchvat. Nesprávné použití chvojníku může dokonce vést ke smrti.

Před operací informujte svého lékaře nebo zubního lékaře, že užíváte chvojník.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty