Chinovník lékařský

Česky:
Chinovník lékařský
Latinsky:
Cinchona
Slovensky:
chinínovník lekársky

Chinovník lékařský (Cinchona spp. – C. officinalis, C. ledgeriana, C. succirubra) je strom, který pojmenoval Carl Linné poté, co hraběnka z Chinchonu byla úspěšně pomocí kůry tohoto stromu vyléčena z malárie. Poté propagovala používání této léčivé kůry. Vědecký název byl později změněn z Chinchony na Cinchona.

Česky: Chinovník lékařský Latinsky: Cinchona Slovensky: chinínovník lekársky

Léčivé účinky

  • Působí jako lék proti malárii.
  • Používá se k léčbě horečky.
  • Má antimikrobiální účinky.
  • Léčí také srdeční choroby, jako jsou anemie, křečové žíly a nepravidelný srdeční rytmus (arytmie).
  • Může být použit také jako léčba poruch trávení, jako je dyspepsie (žaludeční poruchy), anorexie, gastrointestinální poruchy, průjem, onemocnění žlučníku a dokonce nadýmání, ale neexistuje ještě dostatek vědeckých studií, které by to podporovaly.
  • Má antiseptické vlastnosti.
  • Léčí svalové křeče.
  • Stimuluje chuť k jídlu.
  • Léčí také vypadávání vlasů.
  • Pomáhá při léčbě hemeroidů.
  • Je prospěšný při léčbě alkoholismu.
  • Používá se také jako lék na běžné nachlazení.

Použití a přípravky

Chinovníků je celkem 38 známých druhů. Nejméně tři z těchto druhů (C. officinalis, C. ledgeriana, C. succirubra) mají dostatečně vysokou koncentraci chininových alkaloidů, které se komerčně pěstují pro svou léčivou hodnotu.

Pro léčivé účinky se používá kůra stromu. Právě tato se používá v rostlinné medicíně a je získávána pro léky. Kůra se ze stromu stáhne, vysuší a rozemele do prášku. Existují také stromy, které mohou být sklizeny i dvakrát, než jsou odříznuty.

Léčivě účinné sloučeniny v kůře jsou většinou alkaloidy. Kromě známého antimalarického alkaloidního chininu je jeho stereoizomerní chinidin, používaný v kardiologickém lékařství, stejně jako další dvojice alkaloidů, které jsou užitečné stavební bloky v syntetické chemii: cinchonin a cinchonidin. Chinovníková kůra také obsahuje tanin, cinchonovou kyselinu, která se používá k provádění proteinových testů v laboratorní práci.

O chinovníku

Chinovník lékařský (Cinchona spp. – C. officinalis, C. ledgeriana, C. succirubra) má svůj původ v nižších až středních nadmořských výškách jihoamerických And. Chinovník je národní strom Peru a Ekvádoru.

Předpokládá se, že výsadba chinovníků mimo jižní Ameriku byla zahájena jezuity, kteří už dávno shromažďovali kůru v Peru a propagovali její použití všude tam, kde byly jezuitské mise. Neustálá potřeba léků proti malárii motivovala Brity a Nizozemce, aby přivedli chinovník do svých kolonií tím, že je pašovali ze španělských kolonií a zakládali plantáže v Asii.

Kůra chinovníku je nejlépe známá jako zdroj antimalarického léčiva chininu a nyní se pěstuje v tropických oblastech včetně afrických oblastí.

Chinovník je strom s voskovitými, tmavě zelenými listy připomínajícími další druhy z čeledi Rubiaceae – mořenovitých (např. kávovník). Mohou to být keře nebo stromy vysoké až 15 m. Květy se vyrábějí ve shlucích a mohou být bílé, červené nebo růžové v závislosti na druhu.

Chinin

Kontraindikace:

Neužívejte při těhotenství a kojení, a v případě, že trpíte žaludečními či střevními vředy. Chinovník lékařský by neměl být podáván dětem. Starší lidé by měli být velmi opatrní, mohou být náchylnější k vedlejším účinkům.

V případě plánovaného chirurgického zákroku vsaďte připravky s obsahem chininu alespoň s dvoutýdenním předstihem.

Látky obsažené v kůře chinonovníku zpomalují srážení krve, vyhněte se jejich používání společně s antikoagulanty.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat karbamazepinu, fenobarbitalu a lékům snižujícím žaludeční kyselinu (antacida, inhibitory protonové pumpy a H2 blokátory) – užíváte-li je pravidelně, poraďte se před aplikací produktů z chininu se svým lékařem, mohou se nepříjemně vzájemně ovlivňovat.

 

Historie

Chinin byl syntetizován v laboratoři od roku 1944; avšak stále často pochází z chinovníku. Používá se pro svou hořkou chuť pro ochucení jídla a nápojů. Jak ale k syntetizaci došlo?

Účinná látka proti malárii, alkaloidní chinin, byla v roce 1820 izolována a vyvolala další kultivaci stromů, zejména C. ledgeriana a C. succirubra. Ve čtyřicátých letech minulého století, poté, co byl izolován aktivní alkaloid, byly lékové společnosti schopny vyvinout syntetický chinin. Některé kmeny malárie se staly odolné vůči syntetickému chininu, který vyvolal obnovený zájem o získání přírodního chininu z chinovníku.

Chinovníková kůra byla používána jako lék na palpitace srdce (arytmie) od roku 1749, když francouzský lékař Jean-Baptiste de Sénac zveřejnil svá pozorování. Tento lék byl někdy nazýván „opiem srdce“. Lék obsažený v chinovníku, který má tyto srdeční účinky, je chinidin, což je stereoizomer chininu. (Stereoizomery jsou chemikálie, které mají stejný molekulární vzorec, ale jejichž struktury se liší v trojrozměrném prostoru a jsou v podstatě zrcadlovými obrazy navzájem.)

Teprve v roce 2010 britští vědci úspěšně syntetizovali chinidin v laboratoři. Do té doby byl tento lék na předpis užívaný k léčbě arytmie odvozen z chininu extrahovaného z rostliny.

Léčba malárie

Chinovník se využíval a dodnes využívá jako významný lék proti malárii. Při léčbě malárie může být mechanismus účinku kůry chinovníku antipyretický (snižující horečku) a antimikrobiální. To znamená, že chinovník může léčit příznaky infekce, tj. horečku, a současně bojovat proti samotnému mikroorganismu. Mikroorganismus, který způsobuje malárii, se nazývá plasmodium.

Parazit Plasmodium falciparum, který způsobuje malárii u lidí, vyvinul rezistenci vůči jiným malarickým lékům. Naproti tomu chinin zůstává účinný i dnes, po staletí používání. Chinin si zachovává opožděné nebo snížené působení proti tomuto parazitu.

Dávkování a podání

Tradičním způsobem přípravy tohoto léku bylo rozemletí sušené kůry na prášek, příprava odvaru (vaření prášku), který se poté užívá jako hořký čaj nebo se míchá s vínem nebo jiným alkoholem.

Doporučené dávky jsou uvedeny v několika referenčních knihách bylin. Je třeba zdůraznit, že alkaloidy obsažené v kůře jsou silné léky, a proto by je nikdo neměl sám podávat bez konzultace s lékařem.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Jak bývá často v případě přírodních nebo syntetických léků, čím silnější je lék, tím pravděpodobnější budou škodlivé vedlejší účinky.

Možné vedlejší účinky a komplikace při mírném užívání dvou nejúčinnějších alkaloidů – chininu a chinidinu – jsou následující: poruchy krve, jako je hypoglykemie a ředění krve, hepatitida, ztráta sluchu a srdeční potíže. Starší pacienti jsou obzvláště citliví na tyto komplikace.

Alkaloidy obsažené v kůře chinovníku jsou silné léky a každá osoba užívající chinovník by měla být pod lékařským dohledem. Je důležité vědět, že příjem čisté kůry chinovníku může být smrtelný. Včasným příznakem toxické dávky je zvonění v uších.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty