Chamaelirium

Chamaelirium luteum je bylinná trvalka, pocházející ze Severní Ameriky. Preferuje nízkou vlhkost půdy, vyskytuje se podél toku řeky Mississippi.

Česky: Chamaelirium Latinsky: Chamaelirium luteum

Léčivé účinky

 • Používá se jako tonikum pro reprodukční systém – zejména u žen.
 • Podporuje pravidelný menstruační cyklus.
 • Je účinný při léčbě amenorey.
 • Snižuje ranní nevolnosti v těhotenství.
 • Používá se pro léčbu příznaků spojených s menopauzou.
 • Zvyšuje sexuální apetit.
 • Zlepšuje funkci vaječníků.
 • Používá se také při léčbě impotence u mužů.
 • Léčí nedostatek chuti k jídlu a napomáhá trávení.
 • Má diuretické vlastnosti.
 • Léčí bolesti hlavy a deprese.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají kořeny a sušený oddenek.

Zdá se, že chamaelirium má „normalizační“ účinek na ženský reprodukční systém a podporuje pravidelný menstruační cyklus. Taktéž má pověst pro zlepšování plodnosti u žen. Věří se také, že chamaelirium je užitečné jako prevence potratu – avšak není jasné, zda je tato bylinka pro těhotné ženy zcela bezpečná.

Chamaelirium se často používá v kombinaci s echinaceou (echinacea angustifolia) pro léčbu chronického zánětu pánve.

O chamalieriu

Chamaelirium luteum je kvetoucí bylinka pocházející z vlhkých oblastí východně od řeky Mississippi, ale také běžná v ostatních jižních státech. Jedná se o trvalou rostlinu, která dorůstá výšky od 30 do 100 cm. Má hladký stonek, na kterém rostou listy. Je úzká u základny a je tvořena jako závoj.

Květy jsou soustředěny v jakémsi kuželu a mají zelenožlutou barvu. Cibulovitý oddenek náhle končí a vydává jemné bledé kořeny.

Dávkování a podání

Nejčastěji je chamaelirium podáváno jako čaj, který se připravuje z jedné až dvou lžiček kořene v šálku vody. Nechá se louhovat 10-15 minut. Doporučené užívání je třikrát denně.

Tinktura: užívejte 2 – 4 ml tinktury třikrát denně.

Pokud užíváte vysušený kořen, užívejte 1-2 gramy čajové lžičky třikrát denně.

Vedlejší účinky a interakce

Stejně jako u jakéhokoli léku nebo bylinného doplňku, měli byste se vždy před použitím poradit se svým lékařem, zvláště tehdy, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Byly hlášeny vzácné případy, které naznačují, že velmi velké dávky mohou způsobit nevolnost a zvracení.

Při podávání s estrogenem a progesteronem může chamaelirium změnit účinek hormonů, které postihují dělohu.

Nepoužívejte během prvních 6 měsíců těhotenství nebo v případě přecitlivělosti na rostlinu. Může dráždit trávicí trakt. Při užívání ve velkém množství může způsobit nevolnost a zvracení. …

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů