Chaluha bublinatá

Česky:

Chaluha bublinatá

Latinsky: 

Fucus vesiculosis

Slovensky:  

Chaluha bublinatá

Chaluha bublinatá je druhem řasy, která byla již po celá staletí používána k lékařským účelům. Hlavní použití této byliny bylo v oblasti stimulace štítné žlázy jako léčba obezity a celulitidy. Vysoký obsah jódu v bylině stimuluje funkci štítné žlázy, která zvyšuje metabolismus.

Léčivé účinky

Česky: Chaluha bublinatá Latinsky: Fucus vesiculosis Slovensky: Chaluha bublinatá, Autor: Teun Spaans – Self made picture, Neeltje Jans, CC BY 2.5, Odkaz
  • V tradiční medicíně se používá k úlevě od revmatismu a revmatoidní artritidy.
  • Používá se ke stimulaci štítné žlázy.
  • Je vhodným doplňkem ve snaze zhubnout.
  • Je vhodná pro vnější použití u zánětlivých kloubů.
  • Snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Použití a přípravky

Chaluha bublinatá je bohatá na jód, vápník, hořčík, draslík, sodík, síru, křemík a železo a má vysoký obsah některých vitaminů typu B. Obsahuje mírné množství fosforu, selenu, manganu a zinku a malého množství vitamínů A, C, E a G. Obsahuje také vitamín K.

Chaluha bublinatá se používá ve formě doplňku potravy ve formě kapslí a tablet. Díky vysokému obsahu jódu je třeba dodržovat pokyny užívání uvedené na obalu výrobku. Užívání by se rozhodně měli vyhnout těhotné a kojící děti.

Používá se jako výživné tonikum. Odvrací problémy spojené s obezitou a suchou kůži. Používá se také při celulitidě, chronické suché kůži a při zácpě. Pravidelné užívání zpomaluje průběh artritidy a kalení tepen.

Čaj

Dvě čajové lžičky sušené chaluhy bublinaté (5-10 g) přelijeme 0,25 l vařící vody, necháme 15 minut louhovat, scedíme a pijeme 3x denně.

Tinktura

Stejné množství řasy jako alkohokolu (min. 25%), louhovat 3 týdny. Užívat 4-8 ml 3x denně.

O chaluze

Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosis) je druhem řasy. Má hnědozelenou barvu, rozvětvené pásy a drsnou střední žilku. Viditelné jsou na ní vzduchové bubliny. Má samčí i samičí rozmnožovací buňky. Nejčastěji se objevuje v oblasti Severního a Baltského moře, kde je možné ji najít při odlivu – bez vody se zbarvuje až téměř dočerna, avšak jakmile nastane příliv, je opět žlutohnědá.

Může tedy ležet na pláži při odlivu, nebo se často přichycuje na dřevo, mušle, mosty, pilíře, skály či kameny, kde vytváří husté porosty.

Kontraindikace:https://aukro.cz/pneumatiky

Může zhoršovat akné, není vhodná v těhotenství a při kojení.Nepodávat dětem do 5 let.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty