Cesmína ostrolistá

Česky:

Cesmína ostrolistá

Latinsky:

Ilex

Slovensky:

Cezmína ostrolistá

Cesmína, známá také jako ilex, je typickou vánoční rostlinou. Někoho může ale překvapit, že je používána také pro své léčebné účely. Využívá se na řadu chorob a zdravotních problémů. Při správném dávkování může sloužit jako neocenitelný prostředek pro celou řadu potíží.

Léčivé účinky

Česky: Cesmína ostrolistá, Latinsky: Ilex, Slovensky: Cezmína ostrolistá
 • Používá se při léčbě revmatismu.
 • Snižuje horečku.
 • Pozitivně působí na trávicí systém člověka.
 • Snižuje vysoký krevní tlak.
 • Listy mají uklidňující účinek.
 • Usnadňuje arteriální funkce a krevní oběh.
 • Pomáhá při bolestech kloubů a při otocích.

Použití a přípravky

Primární účinnou látkou v cesmíně je kofein, což by měli brát v úvahu ti, kteří používají cesmínu jako zdravotní pomoc. Bobule obsahují vyšší hladinu kofeinu než listy. Cesmína je široce využívána pro své estetické vlastnosti, ale je také ceněna také pro své léčivé vlastnosti. Když jsou správně používány, mohou listy cesmíny nabídnout lidem alternativu k moderním léčebným postupům.

 • V anglicky mluvících zemích se cesmína používá jako ozdobná rostlina, zejména v průběhu vánočního období.
 • Bobule této rostliny mohou být při požití vysoce toxické – mohou způsobit průjem, zvracení a dehydrataci.
 • Pro lékařské použití jsou využívány listy určitých druhů cesmíny (Ilex vomitoria, Ilex aquifolium – taktéž známý jako „evropský ilex“, Ilex opaca – známý jako „americký ilex“).
 • Listy se po usušení používají ve formě čaje.

O cesmíně

Americký ilex (Ilex opaca) pochází z jihovýchodní části severoamerického kontinentu. Může růst v různých typech půdy a je značně odolný vůči mnoha druhům škůdců. Zatímco evropský ilex (Ilex aquifolium) je původem ze střední a jižní části Evropy, nyní se pěstuje v severozápadních oblastech Kanady a Spojených států. Evropská odrůda dobře roste v hustě zalesněných místech. Americký ilex pochází z východní části Spojených států a prospívá v pobřežních a mokřadních oblastech.

Cesmína patří do čeledi cesmínovitých (Aquifoliaceae). Cesmína jsou druhem keřů nebo stromů, který v České republice přirozeně nerostou. Jsou to stálezelené rostliny s ostnitými listy. Bobule mají typickou červenou barvu. Rod cesmín zahrnuje více než 500 druhů jednotlivých rostlinek označovaných jako cesmín.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů