Černucha setá

Česky:
Černucha setá
Latinsky:
Nigella sativa
Slovensky:
Černuška siata

Černucha setá: Můžete ji znát jako černý kmín a jde o rostlinu, která je známa svými léčivými vlastnostmi už od starověku. Nejvíce je ceněna pro své antibakteriální účinky a příznivé působení na naše zažívání. A pokud ji pěstujeme v zahradě, potěší i svým atraktivním vzhledem.

cernucha
Zdroj foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Léčebné účinky:

antispasmodický účinek

antibakteriální působení

diuretický účinek

chlubí se antioxidačními vlastnostmi

má antikoagulační účinek

choleretický účinek

léčí ekzémy, lupénku apod.

nabídne i hypoglykemický efekt

působí proti rakovinému bujení

Použití a přípravky

Nejvíce jsou ceněna semena černuchy seté. Obsahují totiž až 1,5% éterických olejů (s účinnými látkami tymochinonem a nigellonem), okolo 40 % zdravých rostlinných tuků, saponiny, hořčiny (nigellina), minerály (zejména vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, selen a zinek) a také vitamíny – zejména B1 a B6, proteiny a přírodní cukry.

Černý obsahuje obsahuje celkem více než 100 aktivních chemických látek (p-cymen, karvacrol, limonen, karvon apod.). Jde také o bohatý zdroj omega 6, 9 a 3 mastných kyselin, jež jsou nezbytné pro správnou funkci našeho imunitního systému. A najdeme tu také alkaloidy a antioxidanty.

Jde dokonce o jeden z nejlepších imunitních posilovačů. Dokáže podpořit růst imunitních buněk a také hladinu interferonu. Kromě toho rovněž chrání buňky našeho těla před působením škodlivých virů a celkově v našem organismu zvyšuje hladinu protilátek. Semeno černuchy seté má rovněž silné antibiotické, antioxidační a antihistaminické vlastnosti. Imunitní systém nejenom posiluje, ale také reguluje jeho činnost, resp. to, jak náš organismus reaguje na vnější hrozby. Proto se doporučuje zejména alergiků a lidem, kteří trpí častými infekcemi libovolného druhu.

TIP: Lze tak potlačit i alergie, které nejsou jiným způsobem zvládnutelné. Stačí užívat 1 gram černého kmínu a to dvakrát denně.

Černucha setá působí také antibakteriálně. Účinnost černého kmínu byla potvrzena několika provedenými studiemi. V jedné z nich se ukázalo, že ze 144 testovaných kmenů bakterií (vybrány byly ty, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům) dokázal olej z černého kmínu pozitivně působit hned na 97 z nich! To je opravdu působivý výsledek!

A zapomínat nesmíme ani antimykotické vlastnosti černého kmínu. Extrakt z černého kmínu dokáže třeba skvěle bojovat proti kvasinkám, a to při vnitřní i vnější aplikaci. Černý kmín dokáže také ničit rakovinné buňky, aniž by tím jakkoli negativně ovlivňoval zdravé buňky v těle.

Černucha dokáže také pomoci s regenerací jater, a to zejména u chorob, které nejsou způsobeny nadměrným užíváním alkoholu. Jde zejména o nemoci, spojené s obezitou, diabetem typu II nebo léky, a to včetně užívání analgetik. Nejúčinnější je její nasazení v samotných počátcích onemocnění. V poslední době je černucha setá hojně skloňována zejména v souvislosti se ztučněnými játry.

TIP: Černuchu lze kombinovat s ostropestřcem mariánským, který má na regeneraci jater rovněž velmi pozitivní účinky.

Polynenasycené mastné kyseliny v semenech černého kmínu také příznivě regulují náš metabolismus. Mimo jiné pomáhají eliminovat toxiny, přispívají k vyrovnané hladině inzulínu v krvi a regulují vysoký cholesterol. Už dva gramy těchto černých semen denně dokáží pomoci s rovnoměrnějším uvolňování glukózy, přičemž zvyšují fungování beta buněk, které jsou zodpovědné za vylučování inzulínu a amylinu. Společně tito bojovníci snižují množství glykovaného hemoglobinu. To pomáhá zejména pacientům, kteří trpí diabetem.

Poradí si také s aterosklerózou, snižuje krevní tlak a také hladinu špatného cholesterolu. A to díky tomu, že je černucha setá bohatá na nenasycené omega 6, 9 a 3 mastné kyseliny a fytosteroly. Společně se tyto látky starají o pružnost krevních cév, brání nežádoucímu tvrdnutí kapilár, a samozřejmé nás také chrání před krevními sraženinami. Tím, že černucha snižuje krevní tlak i hladinu nežádoucího cholesterolu, působí preventivně proti tvorbě nebezpečných aterosklerotických plaků a brání také zánětlivým onemocněním cév.

A jak je to s působením na astma a alergická onemocnění? V mnoha asijských zemích se černucha setá používá k léčbě astmatu a bronchitidy, a také k léčbě různých typů alergií. O účinné dávce nebylo zatím rozhodnuto V případě oleje z černuchy by mělo jít o 40 až 80 mg denně na jeden kilogram tělesné hmotnosti.

Esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, vitamíny, flavonoidy. Černý kmín obsahuje vše, co je nezbytné pro výživu pokožky, vlasů a nehtů. Hydratuje, chrání buňky před stárnutím, snižuje zánět. Některé studie ukazují, že olej z černých semen může být velmi dobrým činidlem pro prevenci jizev.

Přibližné dávkování černého kmínu při potížích

Astma – 2 gramy mleté černuchy denně po dobu 12 týdnů.

Cukrovka – 1 gram dvakrát denně.

Vysoký krevní tlak – 0,5 – 2 gramy denně, a to po dobu až 12 týdnů. Olej z černuchy 100-200 mg dvakrát denně, po dobu 8 týdnů.

cernucha seta
Zdroj foto: No machine-readable author provided. TheGoblin~commonswiki assumed (based on copyright claims). / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Černý kmín – recept na infuzi

K přípravě infuze ze semen černuchy seté si vezměte jednu polévkovou lžíci mletých semen, a toto množství zalijte šálkem vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, přeceďte a vypijte. Užívejte dvakrát denně a to jako pomocníka pro posílení imunitního systému, pro zlepšení trávení a snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Černucha setá a péče o pokožku

Infuzi lze použít externě a to k omývání postižené pokožky. Skvělá je například pro oplachování vlasů. Aplikovat tj lze i na ekzémy nebo špatně se hojící místa.

Olej z černuchy seté

Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je olej z černuchy mnohdy vyzdvihován jak to nejcennější, co lze ze semen získat. Je možné ho aplikovat lokálně na pokožku, ovšem ještě předtím je vhodné ho zředit jiným olejem, například kokosovým nebo mandlovým. V této podobě pomáhá při onemocnění kůže. Skvělý je zejména na akné nebo ekzém, ovšem může vám pomoci i při léčbě lupénky nebo růžovky.

Olej z černuchy seté je také možné přidat do vašich oblíbených šamponů nebo tělových krémů. Hodí se také do masážního oleje, i pár kapek černuchy pomůže svaly více prohřát. Zlepšuje také stav vlasů a pokožky hlavy, stačí přidat několik kapek oleje do vašeho šamponu nebo kondicionéru.

Použít lze také masku, připravenou z olivového oleje (4 díly) a oleje z černuchy (1 díl). Vmasírujte do vlasů a nechte působit asi hodinu, poté jej pečlivě omyjte šamponem. Dokáže vlasy posílit, ale podle některých zkušeností také působit preventivně proti jejich předčasnému šedivění.

Kde se černucha setá používá

Velmi často je v souvislosti s touto bylinkou zmiňována homeopatie (používá se v této formě jako lék na žloutenku, nemoci jater a gastrointestinální choroby). Mletá semena se dvakrát denně po lžička užívají i při revmatických bolestech, dušnosti, plynatosti, boji proti vnitřním parazitům, žloutence a žaludečním chorobám. Své místo má i v alkoholovém průmyslu, a to při výrobě likérů. Uplatní se i v gastronomii (jako koření a také při výrobě sýrů a chleba), při výrobě parfémů, v kosmetickém průmyslu (černý kmín uvolňuje ucpané póry a zklidňuje zarudnutí a podráždění pokožky). A pokud pěstujete černuchu setou na zahrádce, pak byste měli vědět, že její listy lze použít také jako koření – obsahují dokonce více vitamínu C než listová petržel a spolu s tím i mnoho dalších cenných látek.

Své uplatnění najde i v kuchyni. Semena černého kmínu využijete třeba při při pečení chleba, do polévek, salátů nebo třeba k posypání. Využijte celá nebo mletá zrna. Díky jejich specifické chuti dokáží dokonce rozemletá semena černého kmínu nahradit v některých pokrmech běžný pepř. Jsou však šetrnější k našemu zažívání.

O černuše seté

Černucha setá (Nigella sativa) je jednoletá rostlina patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Původně pravděpodobně pochází z Iráku a Turecka, dnes však volně roste ve volné přírodě v mnoha zemích světa (jižní Evropa, západní Asie nebo i severní Afrika). Pěstovat ji lze i u nás. Dosahuje výšky 60 cm, a pyšní se velmi jemnými výhonky a listy, které lze uplatnit i v kuchyni. Zahradu ozdobí květy o průměru až 3 cm s bílo-modro a mnohdy i lehce nažloutlou barvou. Díky atraktivním květům se černucha mnohde pěstuje i jako okrasná rostlina. Plodem jsou drobná černá semena, připomínající svou vůní fenykl a štiplavou chutí pak ze všeho nejvíce muškátový oříšek. Semena dozrávají v září a skvělou klíčivost si udržují po několik let.

Kontraindikace

Černý kmín v malém množství, používají zejména jako koření, je naprosto bezpečný, může však u některých lidí vyvolat alergie. Opatrně by měly být těhotné a kojící ženy – vyšší množství černuchy může zpomalit nebo zastavit děložní kontrakce.

Opatrní by měli být také lidé s diabetem – černucha setá může u některých lidí snížit hladinu cukru v krvi, tu je proto třeba pečlivě kontrolovat a upravit dávkování léků.

A zvýšenou pozornost by měli dávkování černého kmínu věnovat i lidé s poruchami srážlivosti krve. Nadměrný příjem černuchy může zvýšit riziko krvácení. Stejně doporučení platí i u lidí, kteří mají před sebou plánovanou operaci.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty