Brambořík nachový

Česky:
Brambořík nachový
Latinsky:
Cyclamen purpurascens
Slovensky:
Cyklámen purpurový

Brambořík nachový (C. purpurascens) patří k rodu Cyclamen, který zahrnuje 19 rostlinných druhů, Tento druh bramboříku kvete v době Vánoc a přichází v různých odrůdách.

brambořík nachový
Česky: Brambořík nachový Latinsky: Cyclamen purpurascens Slovensky: Cyklámen purpurový

Léčivé účinky

  • Uvolňuje hlen z dýchacích cest.
  • Používá se jako sprej pro uvolnění nosní dutiny.
  • Léčí sinusitidu.
  • Je známý jako homeopatický lék „cyclamen“.

Použití a přípravky

Používané části rostlin: kořeny, které se používají čerstvé, a sbírají se, když je brambořík v květu. Šťáva z čerstvých kořenů bramboříku nachového se používá k přípravě homeopatického činidla zvaného „cyclamen“.

V dnešní době už se brambořík používá spíše jako okrasná rostlina, než léčivá bylina. Avšak v minulosti se brambořík používal velmi často na nemoci jako je dna, menstruační bolesti, zácpa a onemocnění očí. To vše i přes poměrně silné účinky.

Bylina byla také použita proti kožní vyrážce a jako jed použitý na šípy ve starověkém Římě.

Při použití jako projímadla se brambořík používal zvenčí – a to buď v dolní části břicha, močového měchýře nebo v oblasti konečníku.

Dnes se používá zejména k odstraňování ucpaného nosu. Při tomto použití saponiny pracují pouze lokálně a nejsou absorbovány v těle.

Vysoce toxický saponin, také nazvaný cyklamin, pracuje i v malých dávkách, aby paralyzoval ryby, a rybáři na Sicílii používali kořenové hlízy k omráčení ryb, takže bylo snadné je chytit rukou.

O bramboříku

Brambořík nachový (C. purpurascens) je rozšířený v kontinentální Evropě, od východní Francie, přes Alpy k Polsku a na jih do Bosny a Hercegoviny. Tento druh se nachází také v horských oblastech Rumunska a západního Ruska, kde byl zaveden. Rostlina roste v listnatých a smíšených lesích ve vlhkých, vápenitých půdách od 250 do 1300 m.

Dorůstá do výšky 10-15 cm, je to celoroční rostlina s podzemním, plochým, hlíznatým kořenem. Listy jsou stálezelené, srdčité až oválné, lesklé tmavě zelené, často s lehkými skvrnami na horní straně a purpurovým odstínem pod nimi. Květy, které se tvoří na podzim, mají zakřivené okvětní lístky a sedí jednotlivě na dlouhých stoncích. Vonné květiny jsou karmínově růžové s tmavším středem.

Po kvetení se stonky květu tvoří do spirálovitého tvaru, což umožňuje, aby semena dozrála blízko k zemi. Sladká a lepkavá semena jsou atraktivní pro mravence, kteří jim pomáhají šířit se.

Dávkování a podání

Brambořík je jedovatý, proto by rozhodně neměl být použit interně.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Hlízy všech druhů cyklámen obsahují toxický saponin cyklamin. Ten může při požití způsobit těžké bolesti břicha a trávicí problémy (zvracení, průjem), až nakonec ochrnutí dýchacích cest, což vede dokonce ke smrti. Při externím použití může zase způsobit podráždění na pokožce a puchýře.

Léčba otravy spočívá v poskytnutí zdravotního uhlí a síranu sodného. Důležité je být jak při otravě, tak také při léčbě pod dohledem lékaře.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty