Blín černý

Česky:

Blín černý

Latinsky:  

Hyoscyamus niger

Slovensky:  

Blen čierny

Blín černý (Hyoscyamus niger) je extrémně toxická rostlina, i tak se ale využívá díky svým léčivým účinkům na mnohé choroby. Důležitá je zvýšená pozornost při dávkování této rostliny. V minulosti byl blín využíván v čarodějnictví – sloužil na přípravu lektvarů lásky a pro vyvolání halucinací. Ve středověku byla bylinka oblíbená jako pomoc při spánku a ve vyšších dávkách jako smrtelný jed. Bylina může způsobit halucinace a velmi živé sny, které jsou tak silné, že někdy lidé po použití rostliny nedokážou rozlišovat skutečnost od iluze.

Léčivé účinky

Blín černý (Hyoscyamus niger)
  • Používá se pro bolest v močovém traktu, zejména v případě ledvinových kamenů.
  • Má sedativní účinky.
  • Zmírňuje třes a ztuhlost v časných stádiích Parkinsonovy choroby.
  • Zmírňuje bolesti zubů.
  • Používá se k léčbě nervových poruch, jako je mánie a hysterie.
  • Potlačuje kašel a odstraňuje hlen z dýchacích cest.
  • Externě se používá k léčbě bolesti ucha nebo aplikováním na kůži.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají především listy, ale do jisté míry mohou být použita i semena. Listy se shromažďují z kvetoucích rostlin. Během sběru je třeba nosit rukavice z důvodu toxicity bylin. Mohou být použity listy jednoletých i dvouletých rostlin, ale listy dvouletých rostlin se považují za lepší.

Semena se shromažďují v srpnu hned po zralosti. Mají stejné léčebné vlastnosti jako listy, ale silnější.

Blín černý obsahuje hlavní aktivní složky, které jsou vysoce toxické alkaloidy (hyoscyamin, skopolamin a atropin). Další látky, které se v rostlině nacházejí, jsou flavonoidy, třísloviny, aminy, albumin, vápník a dusičnan draselný. Toxické alkaloidy mohou být absorbovány přes kůži.

O blínu

Blín černý (Hyoscyamus niger) pochází původně ze Středomoří a západní Asie. Nyní je ale rozšířená v mnoha částech Evropy, Asie a severní Afriky. Druh byl zaveden a naturalizován v Severní Americe, Brazílii, Austrálii a mnoha dalších zemích. Blín je buď jednoletá, nebo dvouletá rostlina, která patří do rodu Solanaceae. Rostlina může vyrůst do výšky 25-100 cm. Má jasně zelené, chlupaté listy, které jsou oválné nebo podlouhlé s ozubenými hranami.

Dvouleté rostliny kvetou v květnu a červnu, zatímco jednoleté rostliny kvetou často od července do září. Žluté květy sedí v dlouhých jednostranných střapcích a jedna rostlina může produkovat až 8 000 semen.

Všechny části byliny jsou extrémně toxické.

Dávkování a vedlejší účinky

V případě blínu je linie mezi jedem a lékem velmi slabá, takže by neměl být používán pro samoléčbu. Jakákoli léčba bylinami nebo izolovanými alkaloidy by měla být prováděna pouze kvalifikovanými zdravotníky.

Blín černý je nebezpečná a velmi jedovatá rostlina a nikdy by ji neměla používat těhotnými nebo kojícími ženami a dětmi, a to ani v omezeném množství.

Požití blínu může to způsobit závratě, nevolnost, suché sliznice v ústech, potíže s polykáním, horečku, halucinace (často s erotickým obsahem), rychlý puls a dýchání, zvýšení krevního tlaku, záchvaty, necitlivost a nutkání k odpočinku a spánku.

V těžkých případech může být bylinka smrtelná, může způsobit zástavu srdce nebo paralýzu dýchacích cest.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů