Blahovičník kulatoplodý

Česky:
Blahovičník kulatoplodý
Latinsky:
Eucalyptus globulus
Slovensky: 
Eukalyptus guľatoplodý

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) je jednou z mála druhů léčivých rostlin, kterou přijali evropští osadníci v Austrálii. Tento obrovský strom se celosvětově rozšířil a nyní se kromě Austrálie a Tasmánie, kde má svůj původ, pěstuje v Kalifornii, na Floridě a v mnoha středomořských zemích.

blahovičník kulatoplodý
Česky: Blahovičník kulatoplodý Latinsky: Eucalyptus globulus Slovensky: Eukalyptus guľatoplodý

Léčivé účinky

 • Snižuje infekce horních cest dýchacích.
 • Odstraňuje zánětlivé infekce, jako je bronchitida.
 • Používá se při nachlazení a chřipce.
 • Používá se také jako lokální léčba zčervenání kůže
 • Pomáhá bojovat proti akné.
 • Má antibakteriální a antivirové vlastnosti.
 • Doplňuje antibiotika.
 • Pomáhá proti horečkám.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají listy této rostliny. Ty obsahují složky, používané pro léčebné účely, jako je esenciální olej. Ten se obvykle odebírá ze sušených listů. Olej je čirý nebo světle žlutý a velmi silně voní.

Esenciální olej:

 • Má různorodý rozsah terapeutického užití.
 • Obsahuje eukalyptol.
 • Je také cenným zdrojem rostlinné gumy vyráběné různými rostlinami a stromy, které se běžně používají v medicíně a soláriích.
 • Pro infekce dýchací soustavy se používá jako inhalační látka, která zmírňuje přetížení a infekce hrudníku.
 • Často se používá ve formě masti, krému nebo gelu jako topická léčba na bolesti svalů a kloubů a akné.
 • Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti a může být velmi užitečné při léčbě horních a dolních nemocí dýchacích cest, jako je astma.

Pokud je užíván jako pastilka nebo jako lék na kašel, je ve velmi zředěném stavu a v menších dávkách.

Blahovičník má potenciál bojovat proti malárii tím, že má schopnost vysušovat půdu a tak i oblasti, ve kterých se množí komáři.

Rostlina obsahuje látky, které se používají v dezinfekčních prostředcích.

Obsahuje také terpenoidy, u kterých se v některých studiích ukázalo, že mají účinek proti HIV. Výzkum o jeho terapeutické hodnotě v souvislosti s HIV potřebuje ještě další studie pro potvrzení.

O blahovičníku

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) pochází původem z Austrálie a Tasmánie. Upřednostňuje jemné, svažující se pobřežní kopce nebo chráněná údolí, kvalitní pobřežní půdy a spoustu slunce. Netoleruje nižší teploty, ale je tolerantní k suchu a po případném požáru se velmi snadno regeneruje.

Blahovičník může dorůst do výšky až 70 metrů a průměr jeho kmene může být až 2 metry. Zralé listy jsou úzké a tmavě zelené, s modrošedými mladistvými listy. Kvete od září do prosince a produkuje květiny, po nichž následují plody.

Dávkování a podání

Při interním podávání může být blahovičník jedovatý, někdy dokonce smrtelný. Byly hlášeny případy úmrtí, kdy bylo požito pouze 4-5 ml oleje.

Protože je bezpečná denní dávka tak malá, mezi 0,3 až 0,6 gramy, není doporučeno používat eukalyptový olej v domácích přípravcích, které se mají požívat, pokud není měření velmi přesné.

Denní dávka eukalyptu v infuzi, čaji, tinktuře nebo inhalantu se v literatuře liší, od 2,5 gramů do 4 až 6 gramů pro perorální podání.

Čaj se smíchá s horkou vodou a ponechá se louhovat asi 10 minut.

Tinktura se vyrábí s 45 % etanolem a bezpečná denní dávka je 5 až 20 ml denně.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Éterický olej z Eucalyptus globulus je obvykle bezpečný, pokud je používán externě, ale je vysoce toxický, jestliže se užívá interně v příliš velké dávce.

Může způsobit nevolnost a zvracení, bolest břicha, křeče, cyanózu, delirium, závrať, epigastrické spalování, myózu, svalovou slabost, respirační problémy, tachypnoe se závažnou respirační depresí a pocit dušení.

Eukalyptový olej může ovlivňovat hypoglykemickou léčbu a léčbu cukrovky typu II kvůli snížení hladiny glukózy.

Může také zasahovat do jaterního enzymového systému degradujícího látky, což ovlivňuje účinnost jiných léků.

Může ovlivnit centrální nervový systém, produkuje ztrátu reflexů, ztrátu vědomí a může způsobit progrese do kómatu.

Eukalyptový olej by neměl být užíván během těhotenství nebo kojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů