Bergamot

Česky:

Bergamot

Latinsky:

Citrus bergamia

Slovensky:

Citroník bergamotový

Bergamot (Citrus bergamia) je rostlina, která má svůj původ v Asii. Svůj název ale dostala podle italského města Bergamo v Lombardii, kde z této rostliny byl poprvé vyroben a prodáván esenciální olej.

Česky: Bergamot Latinsky: Citrus bergamia Slovensky: Citroník bergamotový, Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen – List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz

Léčivé účinky

 • Používá se při léčbě střevních problémů.
 • Snižuje vysokou teplotu.
 • V minulosti se používal k léčbě malárie.
 • Používá se při léčbě infekce úst a kůže.
 • Má aromaterapeutické účinky.
 • Působí proti depresím a stresu.
 • Má antiseptické a antispastické vlastnosti.
 • Používá se při běžných trávicích obtížích.
 • Léčí kašel, chřipku a vysokou horečku.
 • Využívá se při vaginálním výtoku a infekci.
 • Odstraňuje špatnou chuť k jídlu a některé poruchy příjmu potravy.
 • Léčí akné, ekzém, psoriázu, lupy, řezy, vředy a další.

Přípravky a použití

Pro léčivé účinky se využívá zejména esenciální olej, který má světle žlutou nebo světle zelenou barvu a mimořádně bohatou sladkou a ovocnou chuť. Obsahuje více než 300 sloučenin včetně linalylacetátu (30-60 %), limonenu (26-42 %) a linalolu (11-22 %). Některými dalšími složkami jsou alkoholy, seskviterpeny, alkany a furokumariny jako bergapten v množství 0,30 až 0,39 procent. Olej je používán v italské lidové medicíně po mnoho let, zejména při léčbě vysoké horečky, střevních parazitů a dokonce malárie.

Esenciální olej z bergamotu je široce používán v aromaterapii. Má chladicí a osvěžující vlastnosti a působí primárně jako tonikum pro nervový systém, protože je povzbuzující, aniž by byl nadměrně stimulující. Vůně je povznášející a vyvážená a může být užitečná pro úzkost, stres, napětí, bolesti hlavy a deprese.

O bergamotu

Bergamot (Citrus bergamia) je rostlina endemická k tropické jihovýchodní Asii. Dnes je pěstována v mnoha subtropických oblastech po celém světě, zejména v jižní Itálii a Pobřeží slonoviny. Bergamot je malý strom z čeledi Rutaceae (rodina citrusů). Může dorůst výšky až 4,5 m a má hladké, oválné listy a bílé květy. Malé, kulaté ovoce mění barvu ze zelené na žlutou, když zrale.

Dávkování a podání

Při použití jako bylinného přípravku neexistuje správná dávka bergamotového oleje. Pokud je tato bylina určena jako léčivá bylina, před použitím ji konzultujte s vyškoleným bylinkářem nebo profesionálním poskytovatelem zdravotní péče.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Používejte bergamotový olej velmi opatrně, a to jak při vnitřním i při vnějším použití. Může způsobit podráždění citlivé pokožky. Nikdy jej nepoužívejte nezředěný, protože může poškodit pigmentaci pokožky.

Olej může zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo, takže ji nepoužívejte před vystavením se slunci či pokud chodíte do solária, protože směs bergaptenu v oleji může způsobit fotosenzitivitu. Nejlepší je koupit olej bez bergaptenu známý jako FCF (bez furokumarinu), protože nezpůsobuje fotosenzitivitu.

Lidé s alergií na citrusové plody by se měli použití tohoto esenciálního oleje vyhnout.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů