Bělotrn kulatohlavý

Česky:
Bělotrn kulatohlavý
Latinsky:
Echinops sphaerocephalus
Slovensky:
Ježibaba guľatohlavá

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka dekorativního vzhledu připomínající zajímavý bodlák. Lidové názvy – ježibaba, vlašský trn, římský či bílý trn. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovité.

belotrn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

  • Pomáhá při bolestech hlavy.
  • Udržuje svalovou hmotu a svalovou hybnost.
  • Obnovuje činnost mozkových a nervových center.
  • Podporuje vedení nervových vláken, včetně míšních nervů.
  • Tlumí bolesti nervového původu.
  • Léčí kožní záněty.
  • Efektivní pomoc při obrně, svalové atrofii či po úrazu.
  • Stimuluje činnost srdečního svalu.
  • Příznivě působí při obrně lícního nervu, zánětech a bolestech nervů.

Použití a přípravky

Sbírají se a používají se zralá semena, poupata i celá rostlina. Semena bělotrnu se musí sbírat po plném dozrání na konci léta. Pro vnější užití se využívá celá rostlina. Bělotrn kulatohlavý nachází uplatnění v léčitelství především díky obsahu alkaloidu echinopsinu. Kromě toho obsahuje i mastné oleje, glykosidy, hořčiny a další prospěšné látky.

Vnitřní užití: bělotrn kulatohlavý se užívá zejména v podobě tinktury z čerstvých drcených semen, popřípadě z pupenů. Domácí příprava tinktury není doporučována, neboť se nedá adekvátně odhadnout obsah účinných látek a dávkování. V lékařství se aplikuje také injekčně coby roztok nitrátu echinopsinu. Někteří bylinkáři připravují ze semen čajový nálev.

Vnější užití: odvar ze semen, popřípadě odvar z celé nadzemní části rostliny je vhodný pro vnější použití. Slouží k omývání či jako obklad pro zanícenou kůži. Možné je použití i do koupele při kožních zánětech. Rostlina pomáhá také při léčbě lupénky a ekzémů.

O bělotrnu kulatohlavém

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka pocházející ze stepních a polopouštních oblastí Asie a jižní Evropy, která svým vzhledem připomíná krásný a zajímavý bodlák. Postupně se rostlina dostala k nám. U nás se nachází především v teplejších a sušších místech. Spatřit bělotrn můžete v křovinách, podél cest, na stráních, v uzavřených lomech i poblíž silnic. Dorůstá do výšky 0,5 až 2 m. Bělotrn má silnou, čtyřhrannou lodyhu a tuhé listy, které mají lyrovitý tvar. Listy mají na líci tmavě zelenou barvu, na rubu mají šedo-bílé zbarvení.

Rostlina vyniká atraktivními květy, které vytvářejí kulovité hlávky o průměru 5 až 8 cm. Bělotrn kulatohlavý kvete od července do srpna. Plodem je žluto-hnědá hedvábná nažka s chmýrem.

Velice interesantní květy jsou používány také ve floristice. Jsou krásné v sušené vazbě. Latinský rodový název pochází z řeckého slova echinos, což v překladu znamená ježek. Bělotrn je medonosnou, dekorativní i léčivou rostlinou. Není náročný na pěstování. Vyhovující je kyprá, písčitá půda s dostatkem živin.

Kontraindikace

Pro výrazné účinky rostliny nelze kombinovat s jinými bylinami. Rovněž není vhodné užívat společně s jinými kardiotoniky. Bělotrn není vhodný pro těhotné ženy. Při předávkování hrozí nebezpečí, kdy tak může vést až ke křečím srdečního svalu. Nadměrné množství může způsobit podráždění střev.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů