Bělas viržinský

Česky:
Bělas viržinský
Latinsky: 
Chionanthus virginicus
Slovensky:
chionant viržinsky

Bělas viržinský (Chionanthus virginicus) je v Americe známý také „třásňový strom“. Toto označení získal díky roztřepenému tvaru svých bílých květů. Rodové jméno Chionanthus pochází s řeckých slov „chio“, což znamená sníh, a „anthos“, což je výraz pro květiny.

bělas viržinský
Česky: Bělas viržinský Latinsky: Chionanthus virginicus Slovensky: chionant viržinsky, Autor: FritzflohrreynoldsVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

Interní použití:

  • Používá se k léčbě onemocnění souvisejících s játry a žlučníkem.
  • Vnitřně se používá jako bylinný prostředek proti zánětu žlučníku.
  • Působí jako léčba a úleva žlučových cest, cirhózy, chronické hepatitidy, zvětšené sleziny a pankreatitidy.
  • Je užitečný při špatné funkci jater a při žloutence.
  • Léčí migrény nebo bolesti hlavy vzniklé v důsledku onemocnění žlučníku.
  • Posiluje chuť k jídlu.
  • Působí jako velmi mírné projímadlo.

Externí použití:

  • Používá se jako obklad pro léčbu dermatitidy, drobných ran, škrábanců a řezů.
  • Kořenový extrakt se aplikuje na zanícené a infikované rány.
  • Léčí také vředy v ústech, bolesti zubů, onemocnění dásní a konjunktivitidu.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používá sušená kořenová kůra tohoto stromu. Sbírá se na jaře nebo na podzim. Poté se vysuší a používá se v extraktech a tinkturách. Někdy je kůra používána i léčebně, ale většinou pro externí aplikace.

O bělasu

Bělas viržinský (Chionanthus virginicus) pochází původem z jihovýchodní části Severní Ameriky. Dnes je strom pěstován pro okrasné účely v mnoha částech světa především kvůli svým krásným květinám. Rostlina je vytrvalá, ale v chladném klimatu roste pomalu. Nejlépe se jí daří na místech s dlouhými a teplými léty. Pro optimální růst vyžaduje plné slunce nebo částečný stín ve vlhkých, volných a písčitých půdách.

Bělas viržinský se obvykle rozšiřuje semeny, které se vysévají na podzim. Semena potřebují stratifikaci a proces klíčení může trvat až 18 měsíců. Může být rozšiřován také měkkými řízky na jaře.

Jedná se o listnatý strom (oddělené samčí a samičí rostliny) nebo keř, který je členem čeledi Oleaceae (olivovníkovité). Může dorůst výšky 8 až 10 metrů. Pěstované stromy mají tendenci růst do větší výšky. Listy jsou úzké, eliptické, podlouhlé, tmavě zelené s voskovitou strukturou. Voňavé, bílé květy se objevují na začátku léta, kdy na koncích větví vytvářejí klesající klastry.

Ovoce se tvoří v klastrech na samostatných samičích stromech. Plody jsou tmavomodré a masité a obsahují jedno velké osivo. Semena jsou rozptylována ptáky a jinou divokou přírodou.

Dávkování a podání

Jako čaj (tekutý bylinný extrakt): jednu nebo dvě lžičky drcené kořenové kůry vložte do šálku vařící vody. Louhujte 10-15 minut a potom slijte. Tradiční terapeutická dávka je tři šálky rozdělené do celého dne.

Jako tinktura: 1-2 ml se přidá trochu vody třikrát denně.

U všech komerčních přípravků dodržujte pokyny výrobce.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Kořenová kůra stromu je považována za bezpečnou bylinu pro použití bez známých vedlejších účinků nebo interakcí s běžnými léky nebo jinými léčivými bylinami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty