Bedrník obecný

Česky:
Bedrník obecný
Latinsky:
Pimpinella saxifraga
Slovensky:
Bedrovník lomikameňový

Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je polní bylinka, která produkuje bílé střapce květin. Roste poměrně hojně jako plevel, a častokrát jsou opomíjeny její léčivé účinky.

Léčivé účinky

Česky: Bedrník obecný Latinsky: Pimpinella saxifraga Slovensky: Bedrovník lomikameňový , Autor: $Mathe94$Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
 • Má expektorační, protizánětlivé a mírně zvlhčující účinky.
 • Používá se k rozpouštění hlenu v dýchacích cestách.
 • Léčí kašel, bolesti v krku, bronchitidu a další infekce horních cest dýchacích.
 • Tradičně se používá ke stimulaci produkce mléka u kojících žen.
 • Když se rostlina užívá interně, může stimulovat chuť k jídlu a snižovat tvorbu střevního plynu.
 • Slouží jako léčba ran a jiných drobných poranění kůže.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používá většinou kořen, ale někdy také listy.

 • Kořen má kořeněný zápach a ostrou, hořkou chuť.
 • Kořeny z mladších rostlin se sklízí v září a říjnu a ze starších rostlin v březnu a dubnu.
 • Kořen se používá v sušené podobě.
 • Výtažky byliny mohou být použity jako kloktadlo ke snížení zánětu v ústech a krku.
 • Výtažky a odvar mohou být vyrobeny z vody i alkoholu.
 • Mladé listy lze použít jako součást míchaných salátů nebo jako obloha pro koktejly. Listy mají chuť, která připomíná okurku.
 • Ze semen se extrahuje esenciální olej a používá se k přidávání chuti do sladkostí a přidání mírně hořké chuti do likérů a farmaceutických výrobků.

Kořen obsahuje esenciální olej (okolo 0,4 %), 1 % saponiny, tanin, polysacharidy, pryskyřice a kumariny pimpinellin, bergapten a umbelliferon.

Bedrník obecný se v lidové medicíně používá již dlouho. Řecký lékař Dioscorides (1. století n.l.) údajně používal bylinu jako diuretikum a dánský lékař Henrik Harp Strings (12. století) použil kořen proti srdečním onemocněním, otokům a kašli.

Bedrník může mít také diuretické vlastnosti a může dobře fungovat u poruch ledvin a močových cest, jako je cystitida a kameny v močovém traktu.

O bedrníku

Bedrník obecný (Pimpinella saxofraga) pochází z Evropy a Asie. Byl ale také zaveden a naturalizován na Novém Zélandu a v Severní Americe. Většinou se vyskytuje na teplých a slunečných stanovištích, kde je půda suchá, kamenná a často vápenatá. Bedrník je vytrvalá rostlina z čeledi Apiaceae (sem patří i karotka nebo petržel), která roste do výšky 15 až 60 cm. Rostlina má dlouhou, hustou kořenovou vazbu se silnou vůní.

Základové listy jsou zpeřené s oválnými a hluboce zoubkovanými vroubky různých velikostí a listy kmene jsou střídavé a mají jiný tvar. Květy jsou malé s bílými, nažloutlými nebo růžovými plátky a semena jsou malá, tmavě hnědá a vejčitá. Rostlina kvete od května do září.

Dávkování a podání

Jako bylinný přípravek je denní dávka 6-12 g sušeného kořene.

Při použití byliny v podobě čaje doporučená dávka je často jedna nebo dvě čajové lžičky jemně nakrájeného kořene v šálku vroucí vody. Jako lék na kašel postačí jeden šálek čaje třikrát až čtyřikrát denně.

 Možné vedlejší účinky a interakce

Nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky, kontraindikace ani interakce s jinými léčivy při použití kořenů bedrníku v doporučených dávkách.

Velké dávky mohou způsobit kontrakce svalů děložního čípku a mají tedy potlačující účinek. Proto by bylinka neměla být užívána během těhotenství.

Kontraindikace:

Neužívejte při prokázané přecitlivělost na anýzový olej, při akutní gastritidě, zánětu či chronickém onemocnění střeva nebo ledviny, žaludečních vředech nebo vředech dvanáctníku a případě, že se u vás někdy v minulosti vyskytlo vnitřní krvácení. Příliš vysoké dávky bedrníku mohou podráždit váš trávicí trakt, rozšiřovat krevní cévy a způsobit přetížení nebo dokonce poškození vnitřních orgánů.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty