Česky:Bedrník obecný |
Latinsky:Pimpinella saxifraga |
Slovensky:Bedrovník lomikameňový |
Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je polní bylinka, která produkuje bílé střapce květin. Roste poměrně hojně jako plevel, a častokrát jsou opomíjeny její léčivé účinky.
Léčivé účinky
- Má expektorační, protizánětlivé a mírně zvlhčující účinky.
- Používá se k rozpouštění hlenu v dýchacích cestách.
- Léčí kašel, bolesti v krku, bronchitidu a další infekce horních cest dýchacích.
- Tradičně se používá ke stimulaci produkce mléka u kojících žen.
- Když se rostlina užívá interně, může stimulovat chuť k jídlu a snižovat tvorbu střevního plynu.
- Slouží jako léčba ran a jiných drobných poranění kůže.
Použití a přípravky
V bylinné medicíně se používá většinou kořen, ale někdy také listy.
- Kořen má kořeněný zápach a ostrou, hořkou chuť.
- Kořeny z mladších rostlin se sklízí v září a říjnu a ze starších rostlin v březnu a dubnu.
- Kořen se používá v sušené podobě.
- Výtažky byliny mohou být použity jako kloktadlo ke snížení zánětu v ústech a krku.
- Výtažky a odvar mohou být vyrobeny z vody i alkoholu.
- Mladé listy lze použít jako součást míchaných salátů nebo jako obloha pro koktejly. Listy mají chuť, která připomíná okurku.
- Ze semen se extrahuje esenciální olej a používá se k přidávání chuti do sladkostí a přidání mírně hořké chuti do likérů a farmaceutických výrobků.
Kořen obsahuje esenciální olej (okolo 0,4 %), 1 % saponiny, tanin, polysacharidy, pryskyřice a kumariny pimpinellin, bergapten a umbelliferon.
Bedrník obecný se v lidové medicíně používá již dlouho. Řecký lékař Dioscorides (1. století n.l.) údajně používal bylinu jako diuretikum a dánský lékař Henrik Harp Strings (12. století) použil kořen proti srdečním onemocněním, otokům a kašli.
Bedrník může mít také diuretické vlastnosti a může dobře fungovat u poruch ledvin a močových cest, jako je cystitida a kameny v močovém traktu.
O bedrníku
Bedrník obecný (Pimpinella saxofraga) pochází z Evropy a Asie. Byl ale také zaveden a naturalizován na Novém Zélandu a v Severní Americe. Většinou se vyskytuje na teplých a slunečných stanovištích, kde je půda suchá, kamenná a často vápenatá. Bedrník je vytrvalá rostlina z čeledi Apiaceae (sem patří i karotka nebo petržel), která roste do výšky 15 až 60 cm. Rostlina má dlouhou, hustou kořenovou vazbu se silnou vůní.
Základové listy jsou zpeřené s oválnými a hluboce zoubkovanými vroubky různých velikostí a listy kmene jsou střídavé a mají jiný tvar. Květy jsou malé s bílými, nažloutlými nebo růžovými plátky a semena jsou malá, tmavě hnědá a vejčitá. Rostlina kvete od května do září.
Dávkování a podání
Jako bylinný přípravek je denní dávka 6-12 g sušeného kořene.
Při použití byliny v podobě čaje doporučená dávka je často jedna nebo dvě čajové lžičky jemně nakrájeného kořene v šálku vroucí vody. Jako lék na kašel postačí jeden šálek čaje třikrát až čtyřikrát denně.
Možné vedlejší účinky a interakce
Nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky, kontraindikace ani interakce s jinými léčivy při použití kořenů bedrníku v doporučených dávkách.
Velké dávky mohou způsobit kontrakce svalů děložního čípku a mají tedy potlačující účinek. Proto by bylinka neměla být užívána během těhotenství.
Kontraindikace:
Neužívejte při prokázané přecitlivělost na anýzový olej, při akutní gastritidě, zánětu či chronickém onemocnění střeva nebo ledviny, žaludečních vředech nebo vředech dvanáctníku a případě, že se u vás někdy v minulosti vyskytlo vnitřní krvácení. Příliš vysoké dávky bedrníku mohou podráždit váš trávicí trakt, rozšiřovat krevní cévy a způsobit přetížení nebo dokonce poškození vnitřních orgánů.
Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz