Barvínek menší

Česky:  

Barvínek menší
Latinsky: 

Vinca minor
Slovensky: 

Zimozeleň menšia

Barvínek menší je léčivá bylinka, na níž se v poslední době již zapomíná. V některých zemích je dokonce považován za smuteční rostlinu a používá se ke  zdobení věnců. Roste hojně ve volné přírodě po celé Evropě a tak ji snadno můžeme nalézt i u nás. Kromě léčivých složek obsahuje i jedovaté látky a proto je nutné s ní zacházet opatrně. Tato trvalka dosahuje výšky většinou do 20-ti centimetrů. Má stále zelené listy po celý rok i během zimy. Kvete však jen od od března do června.

Léčivé účinky

barvínek menší Autor: Nicholas A. Tonelli from Pennsylvania, USA – Henry’s Woods (1), CC BY 2.0, Odkaz Česky: Barvínek menší, Latinsky: Vinca minor, Slovensky: Zimozeleň menšia
  • Lék na oběhové potíže.
  • Zastavuje krvácení.
  • Pomáhá při léčbě mrtvice.
  • Působí jako nootropika.
  • Pomáhá při vysokém krevním tlaku.
  • Léčí srdeční a cévní problémy.
  • Zpomaluje nádorová bujení (snižuje hladinu bílých krvinek).
  • Účinný při léčbě diabetu nebo zánětu dýchacích cest.

Pěstování

Pěstování barvínku není tak časté, protože v přírodě roste hojně, ale pokud se rozhodnete k vlastnímu pěstování, můžete množit barvínek prostřednictvím výběžků kořene, dělením i řízkováním. Právě řízkování je nejvhodnějších na jaře nebo na podzim. Barvínek se rozrůstá velmi rychle a dokáže se šířit na rozsáhlém prostoru intenzivně. Často je pěstován jako dekorativní rostlina vhodná pro výrobu věnců nebo dekoračních košíků. Vyhovuje mu vlhká půda bohatá na hnojiva. Nejlépe se mu daří na slunném prostranství ale snese i stinné nebo polostinné stanoviště.

Sběr

Barvínek je vhodné sbírat v červnu a červenci. Pokud jej nepěstujete doma, nalézt ho můžete v okolí lesů, zahrad, parků i kamenitých náspů. K sušení se využívá jeho nať, ale je velmi důležité pamatovat na přítomnost jedovatých silic, a proto nesmí být barvínek užíván dlouhodobě ani v nadměrném množství. Bezpečným řešením je užití procesu na odstranění jedovatých alkaloidů. Pak je bylinka neškodná.

Recepty

Barvínek má velké množství léčivých účinků, kterých jiné rostlinky nedosahují. Vnitřní používání je však rizikové díky jedovatým alkaloidům, které jsou obsažené v nati, jenž se při sběru suší. Barvínkem se zabývají mnozí lidový léčitelé, ale pokud si přeci jen chcete z barvínku doma zkusit něco nachystat, vyzkoušejte například barvínkové sádlo na léčbu kožních zánětů proti křečím. Stačí jen hrst rozdrcených listů smíchat s rozehřátým či lehce změklým sádlem a tuto směs pravidelně nanášet na pokožku nebo připravit obklady proti nepříjemným křečím.

Kontraindikace:

Opakované překračování doporučené dávky může někdy vést k nevolnosti, nespavosti, závratím a bolestem hlavy, stejně jako i nepříjemným alergickým reakcím na kůži (vyrážce). Barvínek menší by neměl být užíván těhotnými nebo kojícími ženami, protože dosud nebyly získány dostatečné údaje, které by naznačovaly jeho bezpečnost v těchto případech. Opatrnosti je třeba také u osob, které mají problémy s nedostatečnou srážlivostí krve, protože účinné látky v něm obsažené mohou zvýšit riziko krvácení. Z tohoto důvodu se také nedoporučuje jeho užívání nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty