Arrowroot

V lékárnách můžeme koupit doplněk stravy označený jako arrowroot. Používá se na různé účely – bezlepkové pečení, do kosmetiky a také jako homeopatické léky. Jedná se o užitečný potravinářský škrob.

Léčivé účinky

Tapioka
  • Působí jako homeopatický lék.
  • Má protizánětlivé vlastnosti.
  • Napomáhá při trávení.
  • Léčí infekci močových cest.
  • Posiluje funkci imunitního systému.
  • Bojuje s potravinovými patogenními organismy.
  • Zklidňuje bolesti kloubů a úst.
  • Je vhodný pro vegany i celiaky (je bezlepkový).

Použití a přípravky

V dnešní době se arrowroot používá zejména jako zahušťovadlo v potravinách. Slouží jako bezlepková alternativa při vaření, je zdravější než kukuřičné škroby, protože se nemusí sklízet za extrémně vysokých teplot a navíc se při sklízení nepoužívají žádné drsné chemikálie. Je prospěšný zejména pro citlivé trávicí systémy, protože je jedním z nejjednodušších škrobů. Je to vynikající homeopatická léčba pro různé běžné lékařské záležitosti a je také přirozeným posilovačem imunity. Užívání tohoto škrobu je bezpečné i pro kojence.

Použití této rostliny ale zahrnuje řadu léčebných a jiných použití. Původní kmeny ji používaly ke snížení zánětu z ran vzniklých z otrávených šípů.

Dosud nebyla rostlina příliš využívána, ale nové studie z roku 2005 ji navrhují jako novou zajímavou alternativu pro vývojáře potravin.

O arrowroot

Arrowroot je užitečný potravinářský škrob, který byl vypěstován a používán již 5000 let před Kristem. Je známý taktéž pod názvem aru-aru. Byl pojmenován dnes již vyhynulým kmenem Arawaků z Karibských ostrovů. Právě tito lidé začali jako první rostlinku používat a zjistili, že má mnoho užitečných vlastností a aplikací.

Tento škrob se získává z oddenků rostliny Maranta arundinacea, což je tropická trvalka, která se vyskytuje zejména v Americe. Vedle odrůdy Maranta arundinacea lze arrowroot také získat od Zamia integrifolia (známé také jako Florida arroinacea) a z tapioky (Manihot esculenta). Archeologové objevili důkaz o kultivaci arrowroot, který pochází z období již před 7 000 lety.

Jak arrowroot používat?

Chcete-li použít arrowroot jako prášek, můžete ho smíchat s tekutinami a přímo pít – i když je důležité dodržovat doporučené pokyny pro spotřebu. Pro úlevu od bolesti úst a dásní můžete prášek aplikovat přímo na dásně. Lépe se rozkládá při dlouhodobějším vaření s vyšším teplem než kukuřičný škrob.

Používáte-li jej k zahuštění omáček, polévek, atd., začnete tím, že vytvoříte „kaši“ – smícháte požadované množství škrobu s vodou nebo mlékem. Poté jednoduše nalijte kaši do horké omáčky. Arrowroot vytvoří lesklý vzhled v konečných omáčkách a polévkách.

Kromě zahušťovacích omáček je tento prášek skvělý pro pečení a dezerty, které dodávají konečnému výrobku více struktury. Můžete jím také nahradit vejce v receptech. To z něj dělá užitečný produkt vegany.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty