Argánie trnitá

Česky: 

Argánie trnitá
Latinsky: 

Argania spinosa
Slovensky:

Argania trnistá

Argánie trnitá je vzácný strom, ze kterého získáváme arganový olej.

arganový olejLéčivé účinky arganového oleje

 • Snižuje cholesterol.
 • Vyživuje vlasy.
 • Pomáhá proti akné.
 • Podporuje cévní systém.
 • Pomáhá proti zánětům.
 • Zpomaluje stárnutí buněk.
 • Pomáhá při kožních onemocněních.
 • Pomáhá při popáleninách.
 • Snižuje riziko rakoviny (plic, prostaty, žaludku).

Použití a přípravky

Z argánie trnité se tlačí především arganový olej, jeden z nejcennějších olejů dnešní doby. Ten se používá v kuchyni i v medicíně.

Při vaření se používá k obohacení pokrmů, například ryb, omáček nebo kuskusu.

V lékařství se používá kvůli obsahu vysokého procenta důležitých látek, které mají léčivé účinky na tělo člověka.

O argánii trnité

argánie trnitáArgánie trnitá je unikátní strom z marockých polopouští. Unikátní je v tom, že neroste nikde jinde. Neuchytí se ani po umělém vysazení.

Nejen kvůli tomu se argánie trnitá stala ohroženou rostlinou, jež je dokonce na seznamu UNESCO. Právě proto je velmi ceněný i arganový olej.

Arganový olej se získává z plodů argánie. Na jeden litr oleje je potřeba až cca 30 kilogramů plodů. Pořád se to ale vyplatí, jelikož je velmi zdravý, obsahuje tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny a vitamíny A, E a F. Díky tomu je velmi využíván v ochranných produktech, které se starají o pokožku a vlasy.

Kontraindikace:

Seznam možných nežádoucích účinků, které se mohou vyskytnout při užívání léčiv, obsahujících arganový olej. Některé jsou vzácné, jiné se vyskytují relativně často. Může jít zejména o:

 • vyrážku
 • svědění
 • nepříjemné závratě

Poraďte se se svým lékařem také v případě, že plánujete otěhotnět, jste těhotná nebo kojíte, a také před jakýmkoliv plánovaným chirurgickým zákrokem, nebo užíváte-li jakékoliv léky.

photo: Merche Lazaro, Christine Boose

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů