Angínovník čínský

Česky:  

Angínovník čínský
Latinsky:  

Belamcanda chinensis
Slovensky:  

leopardovka čínska

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) je také známý pod čínským názvem She Gan. Patří mezi léčivé bylinky, kde hlavní léčivou součástí je její oddenek.

Léčivé účinky

Česky: Angínovník čínský, Latinsky: Belamcanda chinensis, Slovensky: leopardovka čínska
  • Léčba bolesti v krku, kašle, astmatu.
  • Pomáhá při bronchitidě, malárii, mastitidě, akutní hepatitidě nebo tonzilitidě.
  • Má protinádorové vlastnosti, takže je ideální také pro léčbu rakoviny hrdla, rakoviny plic, rakoviny prostaty a dalších.
  • Pomáhá odstraňovat hlen způsobený nachlazením a usnadňuje tak vykašlávání.
  • Má významný diuretický účinek.
  • Taktéž má antipyretické a analgetické účinky.

Použití a přípravky

Tato bylinka se pěstuje za účelem zahradní terénní úpravy nebo také jako okrasná květina.

Z angínovníku si můžete připravit odvar, který pomáhá u výše zmíněných zdravotních obtíží. Doporučené dávkování je od 5 do 10 gramů (jedna čajová lžička) v odvaru. Vzhledem ke své mírně toxicitě se nedoporučuje pro děti ani těhotné ženy.

Listy angínovníku lze také žvýkat jako lék proti respiračním onemocněním a bolesti v krku. Žvýkejte ale maximálně půl minuty a rozžvýkaný list nepolykejte, ale vyplivněte.

Z angínovníku si můžete připravit také kloktadlo jako pomoc při bolestech v krku – jednu čajovou lžičku pokrájených lístku nechte 15 minut louhovat ve 200 ml vroucí vody.

O angínovníku

Angínovník roste, jak už název napovídá, v Číně. Je považován za velmi slabou drogu, protože je mírně toxický. Jeho hlavní léčivou součástí je oddenek. Roste od jara do podzimu, přičemž nejlepším obdobím pro sklizeň je podzim, kdy má rostlina více léčebných vlastností. Pro angínovník je typická jeho hořká chuť.

Angínovník je vytrvalá bylina, která je vysoká 50 až 120 cm. Má jasně žlutou barvu a spoustu vláknitých kořenů. Stonky jsou vztyčené. Má ploché listy, které svým tvarem připomínají ventilátor, jsou uspořádány ve dvou řadách a dlouhé 25 až 60 cm, široké pak 2 až 4 cm. Barva listů je zelená a často pokrytá bílým práškem.

Angínovník má rád slunné prostředí a sucho, je ale dobré ho chránit před letním žárem nebo také mrazem.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty