Agáve americká

Agáve americká (Agave americana L.) je pojmenována z řeckého slova „agauos“, což znamená hrdost. Najít ji můžeme také pod názvem americká aloe, i když není příbuzný k rodu aloe vera. Jedná se o zcela odlišnou rostlinu.

Česky:

Agáve americká
Latinsky:  

Agave americana
Slovensky:  

Agáva americká
Česky: Agáve americká Latinsky: Agave americana Slovensky: Agáva americká

 

Léčivé účinky

  • Má antiseptické, hojivé a protizánětlivé vlastnosti.
  • Používá se k léčbě popálenin, modřin a drobných poranění.
  • Je účinná také při léčbě podráždění pokožky způsobené kousnutím hmyzem.
  • Interně se používá k léčbě vředů.
  • Při vnitřním použití léčí také záněty žaludku, tuberkulózu a žloutenku.
  • Vhodná je pro různá jaterní onemocnění.
  • Zmírňuje potíže související s menstruací.
  • Používá se k léčbě vysoké horečky.
  • Odstraňuje průjem a úplavici.

Použití a přípravky

Pro své léčebné účinky se využívají kořeny a listy rostliny. Agáve obsahuje alkaloidy, kumarin, vitamíny B1, B2, C, D a K a provitamin A.

Ve Střední Americe je šťáva z agáve již dlouhou dobu používána pro léčbu ran. Aztéci a Mayové používali agávovou šťávu a vaječné bílky, aby vytvořili obklad, který byl poté položen na rány, aby urychlil uzdravení.

Šťáva vytvořená z kořene a listů rostliny se často používá k léčbě bolesti zubů.

Tato léčivá bylina je zdrojem hekogeninu, který se používá při výrobě mnoha steroidních léčiv.

Agáve je také zdrojem potravy. Květinové stonky a základní listy agáve lze upéct a poté zkonzumovat. Sladká šťáva, která je vyklepávána z květinových stonků, může být použita k výrobě alkoholického nápoje, jako je například pivo. Jiné druhy agáve se také používají k výrobě tradičních alkoholických nápojů, jako je meskal a tequila, která je vyrobena z Agave angustifolia a Agave salmiana.

Listy s agáve se používají taktéž k výrobě rohoží a papíru. Ostré trny na špičce listů přitom slouží jako jehly.

Extrakt z listů nebo kořenů se používá k přípravě mýdla. Rostlina obsahuje saponiny, které mohou vytvářet pěnu ve vodě, která je někdy účinná při čištění. Listy nebo kořeny jsou nakrájeny na malé kousky a následně zality vodou, aby se extrahovaly saponiny.

O agáve

Agáve americká (Agave americana L.) má svůj původ v divokých pouštních oblastech střední Ameriky a zejména v Mexiku. Nyní je agáve pěstována jako okrasná rostlina v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Roste také v Indii, Africe a jižní Evropě.

Agáve americká je velká sukulentní rostlina z rodu Asparagaceae. Má silnou listovou růžici se šedozelenými nebo šedomodrými listy, které mohou v tropických oblastech vyrůst až do délky 1,75 m a šířky 20 cm. Květy jsou světle žluté a opylují je motýli a netopýři. V tropech se první květy objeví až po 10-15 letech a v chladnějších klimatech to může trvat až 50 let.

Dávkování

Všechny části rostliny jsou sklízeny podle potřeby a poté vysušeny pro pozdější použití. Sušené kořeny a listy mohou dlouho vydržet (v závislosti na skladovacích podmínkách).

K dnešnímu dni neexistuje žádná prokázaná bezpečná dávka agáve jako bylinného léku, ale stejně jako u většiny věcí je opatrnost na místě.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Kontraindikace:

Čerstvá šťáva z agáve je silně dráždivá a žíravá, proto musí být pro vnitřní použití dostatečně ředěna. Její vnitřní použití by měli zvážit také lidé, trpící onemocněním jater, záněty vnitřních orgánů nebo ti, u nichž se někdy v minulosti vyskytlo vnitřní krvácení.

Použití agáve se rovněž nedoporučuje mužům, kteří v několika následujících měsících plánují pořídit dítě. Podle některých studií mohou látky ve šťávě z agáve mít vliv na vývoj a zdraví spermií.

Individuální citlivost zjistíte snadno – stačí natřít kapku zředěné šťávy na vnitřní záhyb loketního kloubu. Není-li po ani po několika hodinách přítomna žádná alergická reakce, lze agáve bez obav používat k obkladům či léčbě kožních obtíží.

Těhotné ženy by neměly používat agáve interně. Velké množství byliny může dráždit trávicí systém a dokonce způsobit poškození jater.

Rostlina může u některých lidí vyvolat alergickou reakci a způsobit podráždění a vyrážky.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty