Už odedávna lidé používali bylinky v různých podobách k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů. Nechme se jimi inspirovat a připravme si bylinky v nejlepších způsobech, abychom si zachovali jejich příznivé účinky. Čtěte dál, abyste zjistili, jakými způsoby se dají bylinky používat.
Čaje, tinktury a další tekuté přípravky
Tekuté rostlinné přípravky jsou nejlepší pro střeva, stimulují krevní oběh a obnovují rovnováhu homeostázy. Tekuté přípravky jsou užitečné pro mnohé nesnesitelné žaludeční a střevní onemocnění. Nálevy se provádí luhováním bylin v kryté nádobě s horkou, čerstvě povařenou vodou. Bylinky necháme luhovat asi 15 minut. Tím se zabrání rozptýlení a odpařování těkavých prvků, které jsou důležité pro terapeutický účinek. Tímto způsobem nezískáme všechny hlubší minerály, které se nachází v populárně užívaných aromatických bylinkách, jako je třeba máta, heřmánek nebo meduňka lékařská. Odvary se připravují pomocí prodlouženého způsobu vaření, který Číňané nazývají „tang“. Těžší substance, jako jsou kořeny, větvičky a minerály se vaří, abychom extrahovaly jejich hlubší složky. V důsledku toho se během procesu odpařování ztrácejí prchavější prvky. Odvar se poté nechá vychladnout na pokojovou teplotu. Alternativou je také příprava odvaru, u kterého bylinky zalijeme horkou vodou, uzavřeme v nádobě a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Pilulky
Už od 12. století Číňané, kteří vymysleli pilulku, jich hojně předepisovali, podobně jako je tomu dnes. To bylo poprvé, co se léky takto používali. Na vesnicích v Indii a v Číně místní bylinkáři stále ručně připravují pilulky. Upřednostňovány jsou menší velikosti tablet, protože jdou snadněji spolknout. Terapeutické dávky pilulek nebo tablet jsou v rozmezí 3-10 gramů denně. Obvykle se jedná o malou dávku pilulek užívaných dvakrát nebo třikrát denně. I když se to může zdát jako spousta pilulek, je to opravdu jen pár gramů léku.
Prášky
Prášky se skládají z malých částí bylin a jsou extrémně výhodné zejména pro žaludeční a střevní problémy. Prášky je vhodné používat také zevně na nejrůznější kožní vyrážky. Většina tradičních kultur nepoužívala bylinky jako čaj, ale jako prášky vyrobené ze syrových bylin. Pokud je prášek čerstvý nebo ne starší než šest měsíců, může být tato metoda nejúčinnější způsob, jak přijímat léčivé byliny. Užívat bylinky rozemleté do prášku znamená zkonzumovat veškeré příznivé látky v bylinkách bez zbytečných ztrát (typickým příkladem je například matcha tea, což je typ zeleného čaje, který se konzumuje ve formě zeleného prášku – ten se zalije horkou vodou a konzument pak vypije i ten prášek. Při louhování klasického zeleného čaje, všechny listy nepijeme, ale vyjímáme z čaje ven).
Extrakty (tinktury, glycerity, aceta)
Složky bylin lze extrahovat vodou, alkoholem, octem, glycerinem nebo chemickými rozpouštědly. Většina bylinkářů dává přednost použití nízkoteplotním vodním extraktům spíše než standardizovaným extrakcím používaných výrobci „bylinných“ pilulek. Jednoduché namáčení bylinky v alkoholu, octu nebo glycerinu poskytuje její výtažky.