Zázvor má mnoho léčebných účinků. Co nevíte o zázvoru?

zázvor

Zázvor se může pyšnit mnoha zdravotními benefity, skvělou chutí a intenzivní vůni. Lze ho přidat do mnoha jídel, dezertů a koktejlů, účinně působí proti nachlazení, léčí bolest v krku, bojuje se špatným dechem a podporuje ztrátu hmotnosti. Ale víte, jaké jsou kontraindikace při použití zázvoru? Nebo kde se v dnešní době nejvíce pěstuje? A znáte ty nejchutnější recepty?

Zázvor není jen jeden –  má skutečně velmi mnoho odrůd. Nejčastěji se však pěstuje zázvor lékařský (zastarale zázvor pravý – Zingiber officinale). Ve volné přírodě ho najdeme v Asii i v Austrálii. Pro farmaceutické a komerční účely se pak pěstuje také v Nigérii, Jamajce a na Tchaj-wanu.

Z historie léčebného využití zázvoru

Čína, Arábie a Indie znají léčebné vlastnosti zázvoru po tisíce let. Nejstarší písemné záznamy o jeho využití pocházejí z Číny a to z období asi 2 800 př. n. l. V nich byl zázvor zařazen do druhé třídy – tzn. mezi bylinky, které zmírňují těžká onemocnění.

Středověká Evropa se seznámila se zázvorem díky lékaři Avicennovi, jenž jako první podrobně popisoval zdravotní účinky a žádoucí vlastnosti zázvoru. Byl také významným předmětem obchodu a jeho cena dosahovala v některých obdobích skutečně astronomických výšin.

Zázvor a jeho kontraindikace

Terapeutické vlastnosti zázvoru bývají v populárně-vědeckých článcích zpravidla uváděny na prvním místě. Mnohem důležitější je však zmínit diagnózy, při nichž je užití této byliny kontraindikováno. Mohli byste si tak velmi snadno ublížit.

Těmi největšími překážkami při zázvorové léčebné kúře jsou:

  • hemofilie,
  • hypotenze,
  • hypertenze,
  • těhotenství,
  • kojení,
  • žaludeční vředy ,
  • gastroezofageální reflux.

Zázvor zvyšuje proudění krve, proto je zapovězen nejenom osobám s hemofilií, ale i dalším, kteří mají potíže se srážením krve. Nedoporučuje se proto například po těžkých operacích apod. Navíc může nepříjemně interagovat s léky, podávanými při této diagnóze.

Měli byste vědět: Zázvor ovlivňuje také účinky léčiv, předepisovaných na příliš vysoký nebo nízký tlak. A zapovězeno je rovněž kombinovat tuto rostlinu s beta-blokátory.

Zázvor v těhotenství? Ano, ale

Jestliže těhotenství u ženy probíhá zcela fyziologicky, je možné během prvního trimestru udělit při užívání zázvoru výjimku (nejlépe po poradě s lékařem). Pomáhá při nevolnosti, která se na počátku těhotenství často vyskytuje. Pomáhá zastavit časté zvracení a ulevuje od nepříjemných pocitů v žaludku. Ovšem v pozdějších fázích těhotenství může způsobovat problémy s vývojem plodu nebo dokonce způsobit předčasný porod.

U kojících žen pak může zázvor způsobovat změnu chuti mléka a způsobit dítěti nepříjemné žaludeční obtíže.

Zázvor – kompletní účinky

Kořen zázvoru je oceňován zejména kvůli vysokému obsahu esenciálních olejů, fenolických sloučenin, flavonoidů, steroidů, terpenoidů, taninů, alkaloidů a saponinů. Z minerálních látek a vitamínů je pak zastoupen nejvíce zejména: draslík, hořčík, fosfor, vápník, vitamin C, niacin, vitamin E a kyselina pantothenová. Díky tomu vám může pomoci při:

  • chřipce a nachlazení,květ
  • chorobách kloubů,
  • nevolnosti,
  • zvracení,
  • menstruačních bolestech,
  • otocích,
  • migréně,
  • žaludečních obtížích,
  • nadýmání,
  • bolesti v krku,
  • bronchitidě,
  • pneumonii,
  • zapáchajícím dechu,
  • problémech krevního oběhu,
  • problémech se soustředěním.

Jak jsme už psali výše, zázvor si umí skvěle poradit s nevolnostmi a zvracením, a to i s těmi, které byly způsobeny anestezií nebo chemoterapií.

Rovněž prohřívá organismus a má protizánětlivé a analgetické vlastnosti, které pomáhají při nachlazení nebo infekcích. Zázvorový čaj je při nachlazení doporučen zejména kvůli svému dezinfekčnímu a prohřívacímu účinku, a pomáhá taktéž při léčbě pneumonie a bronchitidy. Díky svým baktericidním vlastnostem pak zázvor skvěle pomáhá i v případě špatného dechu.

Zázvor v pokrmech příznivě ovlivňuje trávicí systém, chrání citlivé stěny žaludku, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a samozřejmě i slin, což opět usnadňuje trávení. Je účinný v případě nadýmání a působí preventivně proti vzniku žaludečních vředů. Má také rychlý choleretický účinek (zlepšuje vyprazdňování žlučníku).

Zázvor na migrénu, ale i pro lepší imunitu

Zázvor dokáže snížit počet a frekvenci záchvatů migrény. Pomáhá také v případě problémů se soustředěním a stimuluje naši duševní svěžest jednoduše tím, že zlepšuje přívod krve do mozku. Díky tomu je také někdy považován za afrodiziakum .

Má příznivý vliv i na imunitu těla. Pozitivně ovlivňuje játra (čistí je a posiluje) a podle některých studií dokonce brání růstu nebezpečných rakovinných buněk. Zlepšuje krevní oběh v těle a ve formě oleje je i účinnou úlevou pro namáhané nebo oteklé klouby. Působí i jako diuretikum a díky tomu přirozeně eliminuje otoky.

I když má zázvor mnohé účinky, slouží spíše jako podpůrná léčba. Čaj ze zázvoru by proto nikdy neměl být tím jediným medikamentem, který si v případě zdravotních obtíží vezmete.

Zázvor a hubnutí – jak je to doopravdy?

Zázvor rychle zahřeje, čistí tělo a stimuluje proces spalování tuku. Pravidelná konzumace zázvoru snižuje chuť k jídlu a potlačuje mlsnou. A obsahuje navíc jen velmi málo kalorií, takže si ho klidně můžete dopřát třeba jako doplněk k čaji.

Ovšem pozor na jeho kandovanou formu a další doslazované produkty. Snížení chuti k jídlu vám také nepomůže v případě, že nemáte příliš dobře sestavený jídelníček (nepoužíváte zejména nutričně hodnotné potraviny). Organismus si pak může ukládat tukové zásoby čistě jen kvůli faktu, že přijímáte stravy jednoduše málo. A co na to vědecké studie? Pojďme si shrnout ty nejzajímavější.

Časopis „Journal of Science and Food of Agriculture“ v roce 2014 uvedl, že potkani, krmení výtažkem ze zázvoru po dobu 30 dnů, začali skutečně ubírat na váze. Důvodem byla podle všeho stabilizace cukrů v krvi a vyšší produkce leptinu, způsobujícího pocit sytosti.

„Biologický a farmaceutický bulletin“ publikoval v roce 2004 článek o tom, že zázvor při nadměrné konzumaci inhibuje produkci kortizolu v těle. Produkce tohoto hormonu způsobuje u lidí stres, což může vést k problémům s metabolismem a hubnutím.

Studie publikovaná v roce 2012 v  časopise „Metabolism“ pak prokázala, že zázvor zvyšuje teplotu těla a urychluje bazální metabolismus, čímž nám pomáhá zhubnout a udržovat váhu. Pro zajímavost: pokusnými subjekty byli tentokrát výhradně muži.

Jak zařadit zázvor do jídelníčku?

Na pultech našich obchodů nalezneme zázvor ve třech nejčastějších podobách: nakládaný, čerstvý a sušený. Pojďme se podívat na to, jaké vlastnosti jednotlivé typy jeho zpracování mají.

Nakládaný zázvor je oblíbený především v orientální kuchyni jako doplněk k sushi. Lze s ním ochutit i další pokrmy nebo ho jíst samostatně. Někdy vás může zaskočit jeho mýdlová chuť, jde však o přirozený následek jeho zpracování. Nakládání uchovává v zázvoru poměrně vysoké procento účinných látek.

Sušený zázvor ve formě prášku se vyznačuje zejména mimořádně intenzivní vůní. Je nejvhodnější jako koření do omáček omáčky, zeleninových salátů, ale také na pečené ovoce. Hodí se i k masu, a to nejlépe k drůbežímu.

Čerstvý kořen zázvoru je nejčastěji používán k léčebným účelům. Vyberte si ten, který na sobě nemá žádné skvrny a jeho barva se pohybuje mezi krémovou a světle hnědou. Má nejsilnější chuť a dokáže skvěle zdůraznit například chuť ryb a mořských plodů, ale i kachny nebo vepřového masa. Ke kombinování s bylinkami se příliš nehodí, přesto existují výjimky bobkový list, pepř, hřebíček a muškátový oříšek.

Zajímavé recepty ze zázvoru, které obohatí váš jídelníček

Zázvorová káva

  • šálek kávy
  • čajová lžička medu
  • 2-3 špetky sušeného zázvoru
  • mléko nebo šlehačka

V šálku smíchejte med se zázvorem a zalijte ho kávou. Přidejte napěněné mléko a podle chutí dozdobte šlehačkou. Získáte posilující a zahřívací nápoj a chutný dezert v jednom.

Salát se zázvorem a lososem

  • 300 g uzeného lososa
  • 1 lžíce zelené petržele
  • 2 lžíce majonézy
  • 3 lžíce zakysané smetany
  • 5 cm kořene zázvoru
  • sůl
  • pepř

Jemně nakrájejte petrželku a nastrouhejte zázvor. Lososa nakrájejte na malé kousky. V menší misce smíchejte zbylé ingredience, přijdete lososa, petržel a zázvor a nechte odpočívat nejméně 15 minut v ledničce. Podávejte s oblíbeným pečivem a bílým vínem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here