Z bylinek si můžete vytvořit esenciální oleje. A z těchto olejů si pak můžete připravit svůj vlastní, jedinečný parfém. Příprava takové ho parfému je velmi jednoduchá a budete k tomu potřebovat pouze několik esenciálních olejů. Tento jedinečný parfém pak můžete využívat sami, nebo někomu připravit takový parfém jako dárek. Zajděte si do obchodu, kde můžete očichat nejrůznější esenciální oleje, abyste zjistili, co vám voní. Poté si tyto oleje můžete koupit nebo se pokusit o výrobu svých vlastních olejů.
Naučte se pořadí olejů
Pokud připravujete parfém z esenciálních olejů, budete muset dodržovat následující pořadí: začnete se základním olejem, poté zvolte střední tóny a vše završíte výraznými vůněmi. Právě tyto výrazné vůně budou tvořit největší vůni oleje, s podtóny středních tónů. Výrazné vůně fungují tak, že jako první ochromí naše smysly, ale rychle mizí. Pak nastává čas pro střední tóny, které jsou „srdcem“ jakékoliv vůně. Základní tóny se vyvíjí v čase, takže je možná hned necítíte. Avšak, jak první dvě vůně vyprchají, zůstane vám právě tento základní olej a jeho vůně. Mezi základní oleje patří esenciální oleje z borovice, cedrového dřeva, santalového dřeva, a další.
Použijte tmavou lahvičku
Toto je další důležitá rada, protože právě tmavá lahvička vám pomůže co nejdéle udržet umíchanou vůni. Vždycky před použitím svůj parfém protřepejte, teprve poté můžete nanášet na jednotlivé části těla. Lahvičku nevystavujte přímým slunečním paprskům.
Nechte parfém odstát
Ačkoli můžete parfém používat ihned poté, co si ho namícháte, nejlepší je nechat vůně chvilku ležet, aby se lépe zkombinovaly. Pokud nenecháte parfém odstát, vůně bude méně výrazná a jednotlivé oleje nebudou mít tolik času, aby se spojily do krásné vůně.
Zjistěte si výhody esenciálních olejů
Běžné parfémy voní déle, ale esenciální oleje jsou přírodní a neobsahují žádné chemikálie. Navíc máte možnost zvolit si vůni podle sebe, můžete experimentovat s různými složkami a vůněmi, abyste docílili toho, co vám bude opravdu vonět. Esenciální oleje jsou vhodné pro lidi, kteří mají citlivou pokožku a reagují negativně na běžné parfémy.
Příprava parfému
Zvolte si základní vůni esenciálního oleje
První krok je vytvoření základní vůně. Zvolte zemité vůně, které budou tvořit 5 až 20 % vaší celkové směsi. Mimo zemité vůně je oblíbený taktéž olej z hroznových semínek nebo sladký mandlový olej. Záleží to na vašich osobních preferencích – můžete experimentovat a zjistit, co vám voní nejvíce. Pro začátek můžete zkusit následující postup:
- Pro svěží a energetický parfém dejte 17 kapek grepového oleje do svého parfému.
- Pro romantickou a květinovou vůni začněte s 25 kapkami esenciálního oleje z růží.
- Pro smyslnou a zemitou vůni zvolte 20 kapek sladkého pomerančového esenciálního oleje.
Přidejte střední tóny vůně
Střední tóny jsou srdcem vašeho parfému, vůně se projeví po vyprchání výrazných vůní. Někteří lidé volí další květinovou vůni, ale opět je to na osobních preferencích. Střední tóny tvoří největší část vaší směsi – 50 až 80 %. Pro začátek doporučujeme následující:
- Pro svěží a energetický parfém dejte 14 kapek zázvorového oleje do svého parfému.
- Pro romantickou a květinovou vůni začněte s 10 kapkami esenciálního oleje z limetek.
- Pro smyslnou a zemitou vůni zvolte 15 kapek esenciálního oleje ylang ylang.
Nakonec zvolte výraznou vůni
Tato vůně vyprchá nejrychleji, ale bude tou první vůni, kterou ucítíte, přičichnete-li si ke svému parfému. Tato složka tvoří od 5 do 20 % celé směsi, ale můžete jí přidat méně či více – podle osobních preferencí. Výraznou vůni vám vytvoří ovocné, mátové a osvěžující vůně. Pokud si nejste jistí, které zvolit, zde je naše rada:
- Pro svěží a energetický parfém dejte 10 kapek oleje z vousatky draslavé (to je tráva, která má svůj původ v Indii).
- Pro romantickou a květinovou vůni začněte s 10 kapkami oleje z vousatky draslavé.
- Pro smyslnou a zemitou vůni zvolte 10 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva.
Experimentujte
Pokud již jste vyzkoušeli naše doporučené kombinace a žádná z nich vás příliš nezaujala, můžete začít experimentovat a zkoušet si vytvořit vlastní vůni. Možná vám více vodní dřevité vůně – můžete se obrátit na oleje z vanilky, santalového dřeva nebo mandlového oleje. Pro květinové vůně zvolte levanduli, ylang ylang a grepfruit. Ovocnou vůni vám vytvoří citron, pomeranč nebo třeba mandarinka.
Přidejte alkohol jako konzervační složku
Tento krok není nutný, ale může vám pomoci prodloužit délku vůně vašeho parfému. Podle velikosti vaší lahvičky s parfémem můžete odvodit množství alkoholu. Pokud jste použili okolo 60 kapek esenciálních olejů, budete potřebovat 90 až 120 ml alkoholu. Podle stejného vzorce můžete odvodit, že na 10 kapek budete potřebovat cca 15 ml alkoholu.
- Zvolte alkohol bez vůně, jako je například vodka, pokud ale chcete docílit další vůně, můžete přidat ochucený rum.
Druhy vůní
- Květinová (růže, levandule, jasmín, kakost).
- Dřevěná (cedr, santalové dřevo, borovice).
- Zemitá (vousatka, patchouli).
- Bylinná (rozmarýn, bazalka).
- Mátová.
- Kafrová (eukalyptus).
- Kořeněná (skořice, hřebíček, muškátový oříšek).
- Orientální (zázvor).