O intoleranci lepku už slyšel skoro každý, ale víte, že existuje i intolerance fruktózy? Na Bylinkopedii často píšeme o prospěšnosti zeleniny a ovoce, ale bylo by správné poukázat i na druhou stranu mince. Vitamíny našemu tělu prospívají, ale o fruktóze alias ovocném cukru, se totéž říci mnohdy nedá.
Za sladkou chutí ovoce je právě jednoduchý cukr – fruktóza. Tvoří přirozenou součást naší stravy, ovšem problém nastane ve chvíli, kdy to s jeho množstvím začneme přehánět. Agávový sirup, med – tady všude je fruktózy až až.
Potíže s fruktózou? Příčinou může být malaabsorbce nebo intolerance
Fruktózová malaabsorbce se projeví několika zprvu nenápadnými příznaky – nadýmáním, nafukováním břicha a průjmy. Příčinou je absence několika důležitých enzymů, zejména toho pro štěpení sacharózy. Přidávat se může také únava, svalové křeče, napětí nebo bolesti hlavy a migréna. Může jít o nemoc dědičnou, ale rovněž vyvolanou i nadměrným příjmem agáve, kukuřičných výrobků, sušeného a čerstvého ovoce, džusů a slazených nápojů. Ke vzniku onemocnění mohou přispět i jiné přítomné choroby, zejména celiakie, poškození sliznice tenkého střeva, dumping syndrom, SIBO (syndrom bakteriálního přerůstání střeva).
Fruktózová intolerance je vždy dědičná. Jde o dědičnou enzymovou poruchu, při níž nebezpečně klesne hladina krevního cukru pokaždé, kdy dojde ke konzumaci potravin, obsahujících fruktózu. Nastává hypoglykémie a možné poškození jater, ledvin a zpomalení růstu tkání. U rodičů může tato nemoc probíhat bezpříznakově, u dětí se pak často projeví po ukončení období kojení.
Ovoce jako hlavní zdroj vitamínů? Ne nezbytně
A co dělat, když u sebe podobné příznaky zpozorujete? Vše ještě nemusí být ztraceno. Mnohdy není třeba konzumaci fruktózy zcela ukončit, někdy ji stačí jen omezit. A vitamíny lze doplnit i mnoha jinými přírodními prostředky.
Například vitamín C se hojně vyskytuje v petrželové nati, mladých kopřivách, medvědím česneku či pažitce. Kopřiva pak dokáže doplnit i zásobu vitamínů B1 a B6. Pažitka pak dodá vitamínů skupiny B ještě více. Vitamín K pak doplníte například z kysaného zelí.
A další bylinky vám pomohou lépe absorbovat vitamíny z běžné stravy. Mezi skvělé pomocníky patří zejména tři: pelyněk, kmín a kajenský pepř.
Pelyněk lze použít jako jakýsi bylinkový „multivitamín.“ Díky jeho působení se živiny a zkonzumované vitamíny snadněji přenášejí přes membrány ve střevech.
I kmín usnadňuje vstřebávání vitamínů. Zefektivňuje fungování žaludku. A mimo to je dobrým zdrojem hořčíku a železa.
A podobné účinky má i kajenský pepř. Samostatně ho nekoupíte, zato ve směsí barevného pepře bez obtíží. Zlepšuje funkce žaludku sám o sobě je také dobrým zdrojem vitamínu C.