K Vánočnímu času určitě patří i tradiční bylinné a kořeněné vůně, jež máme se svátky spojeny už od dětských let. Kdysi to byla například babiččina purpura na plotně, či aromatická vůně vánočního Františka. Nicméně, od té doby se způsoby „aromaterapie“ a provonění domácnosti hodně zdokonalily.
I přesto jsme si ale naše standardní vánoční vůně ponechali dodnes, dokonce i vánoční koření se používá po celá ta léta stejné – a to hlavně díky jeho příznivých účincích na lidský organismus.
Použití bylinného koření pro vůni i pro zdraví:
Hřebíček
Hřebíček určitě použijeme do sladkých i slaných vánočních pokrmů, do vánočního cukroví, ideální vůni tvoří ve spojení s citrusovými plody, a to hlavně s pomerančem. Hřebíček je zároveň i silným antioxidantem, stejně jako například skořice. Výborně podporuje naši imunitu a má antibakteriální účinky.
Muškátový oříšek
Také muškátový oříšek najde své uplatnění i jinde než jako přísada do jídel. Je vhodnou „první pomocí“ při trávicích obtížích a pro uklidnění žaludku. Stačí dát malé množství do čaje, nejlépe zázvorového a bolest je rázem „ta tam“. Muškátový oříšek posiluje činnost srdce i mozku, vhodně se uplatní i při onemocnění jater. Tato oblíbená bylina podporuje kvalitní a klidný spánek, nejlépe v kombinaci s teplým mlékem.
Badyán
Osmicípá hvězdička nazývaná badyán skvěle podporuje trávení, zlepšuje zažívání a celkově uklidňuje trávicí trakt. Badyán je také velmi vhodný při respiračních potížích.
Vonnou a léčivou směs vytvoříte snadno z kombinace skořice, hřebíčku, anýzu a badyánu zalitých vroucí vodou.
Kardamon
Kardamon je koření oblíbené v indii a ajurvédské medicíně, a to hlavně díky její omamné a velmi intenzivní citrusové vůni). Působí protizánětlivě a má analgetický účinek. Vhodné je její použití při léčbě zažívacích potíží, regulaci krevního tlaku a snížení cholesterolu.
Vůně uvedených bylinných koření výrazně zlepšuje náladu, což o Vánocích určitě všichni oceníme.
Videonávod na výrobu domácí purpury: