Vanilka uklidňuje a hodí se i jako afrodiziakum

vanilka plody
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Řeklo by se, že vanilka patří hlavně do vánočního cukroví, ale opak je pravdou: vanilku můžete používat celoročně, ať už jako semínka, nebo jako éterický olej.

Co je vanilka a odkud pochází

Vanilka (resp. vanilkovník plocholistý, lat. Vanilla planifolia) je mnohaletá liána, která roste v pralesích Mexika, Zanzibaru, Cejlonu a Madagaskaru. Plodem je zelená tobolka dlouhá 10 až 30 cm. Tyto plody se sbírají a fermentují na slunci, od toho pak vanilka získává svou barvu i sladkou vůni.

Co vanilka obsahuje

Vanilka obsahuje zejména vanilin a antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které zpomalují stárnutí. Vanilka má uklidňující účinky, navozuje klidný spánek, normalizuje hladinu cukru v krvi, upravuje menstruaci, je také vhodným afrodiziakem, zlepšuje trávení, pomáhá při horečce, zlepšuje chudokrevnost, dokonce prý pomáhá při léčbě závislých na alkoholu.

vanilka
Zdroj foto: pixabay

Éterický vanilkový olej

Éterický vanilkový olej je hustší konzistence než všechny ostatní éterické oleje. Je také velmi drahý, a proto pro domácí použití si klidně pořiďte levnější variantu – vanilkový olej naředěný např. v jojobovém oleji. Éterický olej se hodí na masírování spánků před spaním pro uvolnění od napětí a navození klidného spánku. Do aromalampy si jej nalijte, chcete-li v klidu relaxovat, cvičit jógu, meditovat nebo číst uklidňující knihu. Pro lepší spaní je také možné olej nakapat na kapesník a položit na polštář.

Jak si vyrobit vanilkové afrodiziakum

A pokud chcete mít s partnerem/partnerkou vášnivou noc, svařte dobré víno (raději bílé než červené) s vanilkou, můžete přidat ještě skořici, zázvor či rebarboru. Vařte jen krátce, poté přeceďte a nechte vychladnout. Uchovávejte v lahvi od vína. V létě pijte vychlazené, v zimě teplé, vždy však nejlépe aspoň 1 hodinu před odchodem do ložnice. Víno se nedoporučuje pít pouze v těhotenství a při kojení (kvůli obsahu alkoholu).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here