7 důvodů, proč si doma musíte začít pěstovat mátu + 3 recepty!

ucinky-maty-hl

Už jste si založili svou bylinkovou zahrádku?

Doufáme, že ano. Využívat čerstvých bylinek by měl totiž každý.

A u máty to platí dvojnásob!

7 léčivých účinků mátyucinky-maty-peprne

Máta je sice skvělým základem letních nápojů a drinků, jako je třeba tolik oblíbené mojito, ale jen kvůli chuti ji nepěstujeme.

Především totiž chceme využít její blahodárné účinky!

1. Pomáhá na trávení a nevolnost

Nejspíše nejznámější a nejúčinnější působení máty na náš organismus je v oblasti žaludku. Máta podporuje vylučování trávicích šťáv, působí proti nadýmání a dokonce pomáhá zmírnit syndrom dráždivého střeva.

Navíc vůně mátových lístků nebo esenciálních olejů působí na nevolnost, ať už z jídla nebo třeba při cestování.

2. Pomáhá s dýchacími obtížemi

Mátová vůně blahodárně působí na nos, krk, průdušky i plíce. Její užívání je tak vhodné pro astmatiky nebo i při běžném nachlazení. Astmatikům se doporučuje užívat mátu inhalací, ale postačí i pití mátového čaje.

Pro okamžité uvolnění dýchacích cest přidejte 4 až 5 lístků máty do horké vody a páry inhalujte.

3. Zlepšuje ústní hygienu

Máta není jen skvělým prostředkem pro zahnání zápachu z úst, ale také účinně ničí bakterie vyskytující se na zubech a jazyku. Proto je častou přísadou do přípravků ústní hygieny, jako jsou zubní pasty, vody, spreje nebo pastilky.

Pokud však hledáte rychlé a jednoduché řešení, stačí si utrhnout pár lístků máty a chvíli je žvýkat.

4. Zmírňuje bolesti

Máta dokonce pomáhá také s bolestí, například svalů, hlavy, břicha nebo i v případě menstruačních obtíží. Je to především díky chladivým a anestetickým účinkům mentholu, hlavní léčivé látce obsažené v mátě.

Při bolesti hlavy doporučujeme si namazat na čelo a nos mátový balzám nebo olej.

5. Zlepšuje psychiku

Čaj z mátových lístků, inhalace mátových olejů nebo mátové balzámy – prakticky všechny přípravky z máty dokážou stimulovat naši psychiku, „dobít nám baterky“ a snížit hladinu stresu a nervozity.

Podle jedné studie navíc vůně máty podporuje paměť a fungování kognitivních funkcí, podobně jako rozmarýn.

6. Zlepšuje pleť

Mátový olej má antiseptické účinky a dá se tak užívat proti různým kožním infekcím nebo akné. Chladivé účinky si také poradí se svěděním, a tak může být i první pomocí při poštípání hmyzem, ať už komáry nebo vosami.

7. Pomáhá s alergiemi

Jaro je hlavním obdobím vzestupu sezonních alergií a senné rýmy, ale i zde může máta pomoci. Extrakty z mátových lístků omezují nadměrný výskyt hormonu histamin, jenž má na svědomí příznaky, které tyto alergie provází.

3 recepty z mátymáta peprná účinky

Mátu najdete v mnoha přípravcích a obecně ji lze využít hned několika způsoby, přičemž s žádným způsobem určitě neuděláte chybu.

My jsme si pro vás připravili hned 3 recepty, které se vám jistě budou hodit!

Čaj na zažívání

5 až 10 velkých lístků máty, podle toho, jak chceme mít čaj silný, položíme do hrnku a zalijeme horkou, ale ne vařící, vodou. Čaj necháme 5 až 10 minut louhovat a poté lístky můžete vylovit nebo je při pití žvýkat.

Masážní olej na chodidla

Připravte si hrnek mořské soli s jednou třetinou hrnku olivového oleje a 6 až 8 kapkami mátového esenciálního oleje. Vše smíchejte a poté olejem masírujte chodidla 5 až 10 minut. Nakonec si nohy opláchněte. Sůl má peelingové účinky, které vám kůži vyčistí, zatímco máta zrelaxuje svaly.

Ocet na lupy

Snítku máty a snítku rozmarýnu smíchejte ve čtvrt litru jablečného octu a nechte alespoň týden ustát. Poté jej můžete využívat hned po šamponování a po lupech nebude ani stopa!

Věříme, že si mátu zamilujete minimálně stejně jako my!

zdroj: organicfacts.net, health.com
 
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here