Majoránka proti rýmě, bazalka na pleť aneb bylinky, jak je neznáte

bylinka zahrádka

Možná je znáte jako ideální pomocníky do kuchyně, ale dokáží vás překvapit i jinak. Pojďte se spolu s námi ponořit do tajemství neznámého světa kuchyňských bylinek! V polévkách nebo omáčkách se jich rozhodně nevzdávejte, ale pro jistotu si jich do truhlíků zasaďte ještě o něco málo navíc. Uvidíte, že se vám budou hodit, už jen pro jejich účinky!

A jakým bylinkám se dnes budeme věnovat? Na paškál si vezmeme majoránku, kmín, bazalku, mátu, tymián a rozmarýn. Budete určitě překvapeni!

Majoránku oceníte při rýmě i ošetřování řezných ran

Majoránka zahradní (Origamum majorana) se nehodí jen do bramboráků. Poslouží vám také ve formě léčivé masti a oleje. Jejich příprava není těžká. A použít můžete i bylinku, kterou si koupíte v sáčcích na koření.

Majoránková mast

Na přípravu masti budete potřebovat tři vrchovaté lžíce sušené majoránky. Tu nasypte do sklenice a zalijte jakýmkoliv vínem – stačí tak, aby byly všechny lístky ponořeny. A jestliže plavou na hladině, netrapte se tím. Lahve dobře uzavřete, protřepte a nechte na tmavém místě do druhého dne. Následně majoránku s vínem zahřejte v kastrůlku, jakmile začne vřít, odstavte ho a přidejte lžíci vazelíny nebo třeba másla, na základu v podstatě nezáleží. Jestliže by vám lístky majoránky vadily, přelijte předtím víno přes jemné plátno. Uložte do dobře uzavíratelné nádobky a uložte v lednici. Vydrží tu asi čtyři týdny, pokud budete opatrní při jejím odebírání.

Poslouží vám skvěle při rýmě, stačí si ji namazat pod nos. A stejně účinná bude i u malých miminek proti nadýmání. Stačí ji použít k masírování bříška. A dobré účinky má i při nejrůznějších kožních obtížích, například při akné nebo při nepříjemných vyrážkách.

Majoránkový olej

A jak si připravit olej? To je ještě jednodušší. Stačí otrhat čerstvou majoránku, dobře ji propláchnout a napěchujeme ji do lahve. Zalijte kvalitním rostlinným olejem a nechte deset dní ta tmavém a chladném místě.

Přeceďte (ale nemusíte) a používejte podle potřeby. Majoránkový olej je ideální pro hojení menších ran. Stačí napustit olejem obvaz a ránu na několik hodin zavázat. Přikládejte dvakrát denně – k rance musí mít přístup také okolní vzduch, společně urychlí hojení ještě více.

Bazalka jako pomocník pro vaši krásu

Že je dobrá jen do salátů nebo k rybám? Ale vůbec ne! Bazalka pravá (Ocimum basilicum) pomáhá proti akné a dalším nepříjemným kožních defektům. Stačí si z ní vyrobit účinnou pleťovou masku. Rozdrťte bazalkové listy s citronovou šťávou nebo šťávou z aloe vera a naneste na pleť. Nechte působit 20 minut, poté omyjte.

A jsou-li na obličeji místa, která vás trápí dlouhodobě (černé tečky, hluboké akné apod.), naučte se několikrát denně utrhnou bazalkový list, trochu ho pomačkat v prstech a přilípnout na postižené místo. Stačí pět minut působení a už za několik dní se stav vaší pleti výrazně zlepší.

Tip navíc: Recept na báječný bazalkový cukr.

Tymián jako účinný prostředek na kašel

Domácí tymiánovou mast je základem podomácku vyráběné kosmetiky. Tymián obecný (Thymus vulgaris)  je velmi oblíbená zejména mezi maminkami malých dětí. Léčí štípance od hmyzu, při natření na hrudník ulevuje od kašle, bojuje proti nadýmání a bolesti kloubů.

Stačí asi 25 gramů kvalitního usušeného tymiánu a 50 gramů bambuckého másla. Rozpusťte ho ve vodní lázni, přidejte tymián a dobře promíchejte. Není na škodu, když směs občas zabublá, ale v žádném případě by se neměla vařit. Tomu předejdete častým mícháním – stačí, když vydržíte u plotny asi 20 minut. Odstavte a nechte pod pokličkou přes noc odpočívat. Druhý den znovu zahřejte, ale jen tak, abyste mohli směs pohodlně přecedit přes jemné plátýnko. Mast uložte do chladné spíže (vysoké teploty jí nesvědčí) a používejte podle potřeby. Stačí namazat dvakrát denně na postižená místa.

Věděli jste, že: Tymián byl oblíbeným vykuřovadlem při magických obřadech? Má prý moc očistit prostor od zlých myšlenek a záměrů.

koření

Kmín pro dobré trávení

Uvažovali jste někdy, proč se kmín kořenný (Carum carvi), přidává při vaření k bramborám? Mírní jejich nadýmavé účinky a zlepšuje jejich stravitelnost. Odvar z kmínu byl odjakživa používán jako prostředek pro lepší trávení, jeho chuť ovšem libostí neoslní. Jděte na to mazaně a přidávejte ho do běžně připravovaných jídel, nejdřív jednoduše povařte půl lžíce kmínu ve větším hrnku vody a odvar pak přidejte do polévky, omáčky apod.

Máta proti bolesti hlavy

Tohle využití máty peprné (Mentha piperita) nejspíš znáte, ale přesto neuškodí si ho připomenout. Máta je perfektní pro inhalace – stačí vhodit několik lístků máty (nebo mátový olej) do horké vody a inhalovat. Pomůže od bolestí hlavy, uleví od rýmy, přidá dobrou náladu.

A existuje i varianta pro děti. Nenuťte je trávit minuty v nepohodlné pozici a omezte riziko opaření horkou vodou na minimum. Stačí nalít odvar do konvičky a do jejího hrdla svinout kornout z tvrdého papíru. Dítě pak může inhalovat z tohoto trychtýře bez nebezpečí, že si ublíží.

Náš tip: od bolestí hlavy pomůže i mátový olej. Natrhejte tři hrsti čerstvé máty, napěchujte do sklenice a zalijte olejem. Nechte odstát deset dní na tmavém místě, přeceďte a používejte podle potřeby.

Rozmarýn lékařský pomůže proti únavě i nadýmání

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) se může chlubit celou řadou pozitivních vlastností. Pomáhá zlepšit trávení, bojuje proti únavě, dokáže zvýšit nízký krevní tlak, podporuje činnost jater a dokáže dokonce posílit paměť. Nálev nemá kvůli své nepříjemné chuti příliš dobrou pověst, ale rozmarýnové víno – to je jiná. Sto gramů rozmarýnu nechte louhovat v lahvi kvalitního bílého vína. Nádobu dobře utěsněte a uskladněte v lednici. Po týdnu sceďte a užívejte jako lék každý den, a to nanejvýš půl deci. Je to překvapivě chutná medicína, která vám pomůže postavit se na nohy po náročném dni. Pamatujte však na to, že jde o lék a nikdy neužívejte víc, než je doporučené množství. Nemuselo by to udělat dobře vašemu trávení ani hlavě.

Bonus navíc: bobkový list působí proti stresu

I když na vykuřování podle bílé magie nevěříte, s vavřínem vznešeným (Laurus nobilis) alias bobkovým listem, byste to přece jen li zkusit. Cítíte, jak na vás doléhá stres a nejste schopni se uvolnit? Zapalte jeden velký bokový list a odejděte z místnosti. Za pár minut by měla pokoj zaplnit silná vůně, působící proti stresu a podporující kreativní myšlení. Kdo by to byl řekl, že taková obyčejná kuchyňská bylina může mít tak nevšední využití?

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here