Ordinace tradiční čínské medicíny na nás v poslední době vykukují zpoza každého rohu. Ale opravdu nám dokáží nabídnout něco navíc, nebo jde jen o notnou dávku legend a pověr, zavinutých do moderního hávu? Na to se dnes pokusíme odpovědět.
Možná to nevíte, ale postupy, metody a diagnostika tradiční čínské medicíny byly zdokonalovány po tisíciletí, a to v nepřerušené tradici. Zatímco u nás se pořádaly hony na čarodějnice a ty nejlepší bylinkářky byly upalovány, v Číně se všechny zaznamenané poznatky pečlivě shromažďovaly a ochraňovaly na císařském dvoře. I proto nám dnes může nabídnout jen ty nejlepší plody své práce.
Fytoterapie je jen malá část TCM
Ale ani ostatní části tradiční čínské medicíny nezahálely. Léčbu bylinkami tak dnes může vhodným způsoby podpořit například:
- akupunktura
- moxování
- masáže tui-na
- dietetická a pohybová opatření
Nejčastěji se používá kombinace tří a více postupů, ale vyloučené není ani maximální zacílení jednoho, k němuž se teprve později budou přidávat další. O nasazení určitě léčby však nemůže terapeut rozhodnout jen tak, od stolu.
Jak vypadá „orientální diagnostika?“
Zajímá vás, co všechno se při vaší návštěvě bude odehrávat? Hlavní léčebnou veličinou v ordinaci TCM je čas. Nikam se nespěchá, objednávání je možné na čas a terapeut se vás může dopodrobna vyptávat na celou vaši diagnózu třeba i hodinu. Můžete totéž říct o lékařích v běžných ordinacích?
Krevních testů ani jiných invazivních vyšetření se bát nemusíte. Čekat na vás bude pouze diagnostika jazyka (pohledem – stačí vypláznout) a měření pulzu na zápěstí. Právě zde mohou vyplynout na povrch i aspekty, které ani zevrubná prohlídka u běžného specialisty nezachytí.
A co léčba? O té přece rozhodují terapeut a pacient společně. Jednoduše si vyberete z nabízených možností ty, které vám budou vyhovovat nejlépe. Přihlédnout lze k vašim preferencím, ale i časovým a finančním možnostem.
S jakými mýty se musí potýkat čínská fytoterapie?
Také věříte, že si z návštěvy specialisty na TCM odnesete drahou „univerzální směs na všechno“ nebo že se celý postup neobejde bez pití hořkých bylinných odvarů a čajů? Pak jste i vy propadli zažitým mýtům o tradiční čínské fytoterapii – pojďme se na ně podívat blíž!
Co je to vlastně fytoterapie? U nás bychom toto odvětví označili jako bylinkářství, ukrývá se v něm však mnohem víc. Byliny se například dělí nejenom podle účinných látek, ale také podle energie nebo povahy. Vše je pak navíc kombinováno s působením blahodárné energie čchi. Fytoterapie jednoduše sleduje pohyb energie v těle a usměrňuje ho žádoucím způsobem.
Víc, než jen oblíbené bylinkářství
Nejde o něco, co přišlo do módy v posledních několika letech – tedy rozhodně ne v Číně! Tady se znalosti odborníků přes bylinky shromažďovaly celá staletí na císařských dvorech. Směsi jsou vždy připravovány individuálně podle diagnózy pacienta, žádný poctivý terapeut nemá jeden balíček bylinek pro všechny. Účinnost fytoterapie pak zvyšují i některá dietetická nebo pohybová opatření.
Rozhodně nejde jen o čaje
Většina účinných bylin je hořkých – to je dobře známý fakt. Nemusíte se však přemáhat a nutit do nepříjemně chutnajících čajů. Můžete si připlatit za prášek nebo bylinky a zvýšit tak komfort během svého léčení na maximum.
Jak se dělí bylinky v tradiční čínské medicíně?
TCM slučuje psychické a fyzické zdraví, což se nutně odráží i v použití bylin. Kromě účinných látek jsou tak bylinky třízeny i podle energie (zda zahřívají neb ochlazují) a povahy (mají celkem 4 – horká, teplá, studená a svěží). I proto lze k léčbě fytoterapií podle TCM přistupovat s výjimečně individuálním přístupem a metodikou.