Smil italský – nejenom maggi, účinků má mnohem více

smil italsky
Zdroj foto: pixabay

 

Když se řekne smil italský (Helichrysum italicum), nejspíš se vám vybaví asociace jako „kari“ nebo „maggi“. Ovšem tato stříbřitá krasavice toho umí mnohem více, chlubit se totiž může i mnoha léčebnými účinky.

Dnes není úplně jisté, odkud smil italský pochází. Někteří ho řadí do oblasti Středomoří, jiní zcela jednoznačně tipují Turecko. Ovšem ať tak nebo tak, dnes se pěstuje opravdu po celém světě.

Uplatní se jako koření i velmi užitečná léčivá bylinka

Asi nejčastěji jeho listy a stonky nakládáme do oleje. Po několika týdnech nám vznikne velmi chutná alternativa oblíbeného koření do polévky, případně skvělé dochucovadlo pro jakékoliv masové nebo zeleninové pokrmy. Hodí se také k rýži, rybám apod.

Když do jídla přidáte celé listy, pomůže vám s podporou trávení. Takže pokud jen těžko snášíte tučná masa nebo třeba houby, zkuste do nich přidat právě smil. Nejlepší je nakrájený nadrobno, přičemž k tepelné úpravě potřebuje asi deset minut. Ovšem jeho listy lze vhodit i do vývaru, případně použít jak součást oblíbeného bouquet garni.

Léčivé účinky smilu italského

Ovšem podpora trávení není jediný benefit, který vám smil může nabídnout. Podporuje také tvorbu žluči a může se chlubit i antifungicidními účinky. Jinak řečeno – brání růstu hub a plísní. Dokáže také pomoci od křečí svalů a zahlenění dýchacích cest. Dokáže vás podpořit ve chvíli, kdy potřebujete snížit krevní tlak, léčí kašel a poradí si i s horečkou. Čistí průdušky. Působí také neuroprotektivně (chrání nervový systém).

Vyrobte si masážní olej ze smilu

olej
Zdroj foto: pixabay

Éterický olej z květů se uplatní i při aromaterapii. Patří k nejcennějším esenciálním druhům, které lze sehnat. Neměla by vás tedy překvapit jeho vyšší cena. Dodává lepší náladu a podporuje regeneraci organismu. Může vám také ulevit při migréně, neuralgii a dokonce i při nespavosti. i proto se používá například v pěnových relaxačních koupelích nebo masážních olejích.

Jeden takový si můžete vyrobit i doma. Vezměte panenský olivový olej (nebo jakýkoli jiný, který rádi používáte na masáže). Natrhejte smil italský se stonky i listy a napěchujte ho do skleničky. Zalijte ho olejem a nechte nejméně dva týdny louhovat. Poté přeceďte a uskladněte v temnu a chladu.

Masážní olej ze smilu dokáže pomoci s uvolněním svalů, potlačuje zánět v kloubech a v kombinaci se správnou masážní technikou rovněž zvyšuje kloubní pohyblivost. Dokáže také urychlit vstřebávání modřin a hematomů. Kosmetika s květy smilu pak působí antioxidačně (chrání buňky vaší pokožky před působením volných radikálů) a dokáže rovněž potlačit tvořící se vrásky.

Náš tip: Pokud trpíte nespavostí, nakapejte několik kapek esenciálního oleje ze smilu na kapesník a ten si položte na polštář. Několikrát ho zhluboka vdechněte. Mimochodem – olej z květů smilu pomohl podle antické mytologie s regenerací těla i bájnému Odysseovi. Éterický olej ze smilu je navíc velmi trvanlivý. Nemusíte se tedy jeho vyšší ceny bát. Vydrží vám v perfektním stavu mnohem déle, než většina jiných éterických olejů.

Průduškový čaj ze smilu italského

Postihly vás potཥ srડmi? Máte zánět nebo se jeho výskytu obáváte? Na nic nečekejte a vezměte jednu lžíci pokrájených listů smilu. Ty přelijte šálkem horké vody a nechte 15 minut pod pokličkou louhovat. Poté co nejteplejší vypijte. Připravujte si tento čaj třikrát denně a vaše potíže by měly nejdéle do týdne ustoupit. Pokud se tak nestane nebo se vaše symptomy dokonce zhorší, pak na přírodní léčbu nespoléhejte a raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Smil ochrání zahradu před nájezdy zvěře

Smil italský nevoní ani mnohým lidem, ovšem (snad i díky jeho nepůvodnosti) ho divoká zvěř našich lesů opravdu nesnáší. Pokud se tedy musíte potýkat s nájezdy zvědavých srnek, nasázejte smil okolo plotů, případně jím obkružte stromky, které zvěř často poškozuje. Uvidíte, jak si s nevítanými návštěvníky poradí.

A nevoní ani molům. Stačí ho umístit do skříně (zavěste sem několik snítek nebo sušené listy nasypte do plátěného pytlíčku a nechte všechnu těžkou práci na nich. Moli se u vás už jistě neukáží.

Smil můžete pěstovat i doma za oknem

Zalíbily se vám účinky smilu? Na nákup sazeniček ještě není pozdě. Stačí ho umístit na slunné místo a do propustné půdy a poroste vám ochotně i uprostřed zimy v květináči. Nesnáší přemokření, takže pozor na to. Klidně počkejte, až mírně svěsí listy a teprve poté mu dopřejte trochu vláhy. V kuchyni se stane vaším neocenitelným pomocníkem. Do masové směsi či do polévky stačí jeden střední lístek smilu, víc opravdu nebude třeba. A tato bylinka navíc obráží vcelku ochotně. Můžete ji tedy mít opravdu stále po ruce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here